Шлях карая

Кримські караїми - один з найбільш малочисельних народів на планеті. Фокус побував у їхньому стародавньому місті Джуфт Кале, куди мріють потрапити маги, хіпі, толкієністи і Стівен Спілберг.

"Обережно! У дворі злі караїмські діти", - значиться на табличці при вході у літній табір караїмів, яких в усьому світі залишилося близько двох тисяч, з них 800 - у Криму.

Розташований табір серед руїн стародавнього міста Джуфт Кале в Бахчисарайському районі. Фауна представлена ​​тільки ящірками та комарами. Опівдні тут +40, до 16:00 гуляти стародавніми кам'яними дорогами не варто навіть в панамці.

Двічі на день, о 9:00 та 17:00, півсотні людей йдуть працювати: розкопувати старовинний колодязь або піднімати пам'ятники на древньому родовому цвинтарі Балта Тіймез.

На кладовищі йдуть особливо охоче - там свіжо, зелено і таємниче. Місцева легенда стверджує, що цим місцем цікавився режисер Стівен Спілберг. Але караїми вирішили не перетворювати кладовище на знімальний майданчик - великому і могутньому відмовили.

Цього літа трудовий табір відкрився в п'ятнадцяте - колись цей проект запустили для зміцнення караїмської самосвідомості і з оглядкою на незавидну долю інших нечисленних народів. Наприклад, кримчаків.

"Їх на півострові залишилося не більше 200. Цей народ зникає", - піднімаючись потоптаними за століття сходами підземної споруди-колодязя, розповідає викладач історії та культури Дмитро Полканов. Він - керівник етнокультурного центру і представник однієї з найактивніших караїмських сімей.

 

Щоб не піти за кримчаками, караїми вирішили щось терміново робити. Так з'явився трудовий табір - молодіжний, неформатний і, як можна судити з оголошення про злих дітей, не позбавлений гумору.

Хто кому караїм

"Ви знаєте своїх п'ятиюрідних братів і сестер? А ми знаємо. Для нас чотириюрідний - близький родич", - посвячує у тонкощі караїмських зв'язків Галина Гладілова-Ормелі, представниця стародавньої фамілії і одна з ідейних натхненників громади.

Тому, що українці іноді і з кузенами не знайомі, не дивується: чим більше народ, тим більше він роз'єднаний.

"Караїми є в Росії, Польщі, Литві, у Франції. Навіть у Японії живуть два карая. Вони приїжджали до нас на міжнародний з'їзд", - розповідає Галина, яка у літньому таборі вчить дітей національним традиціям.

Показує, як готувати Хамур-долму - мініатюрні пельмешки розміром з ніготь. Приділяє увагу і фольклору: прислів'я та приказки у караїмів парадоксальні, завдяки чому легко запам'ятовуються. Наприклад, "твоя душа - душа, а моя баклажан, чи що?" або "зад без штанів, а на голові пучок васильків".

Під час зустрічі з азіатськими побратимами трапилася заковика - хлопці розуміли тільки японську та англійську, а з цими мовами у кримських караїмів якось не склалося. Але в цілому все пройшло душевно: хлопці японської зовнішності часто кланялися, представники найбільшої карайської громади, української, жали їм руки.

Є кримські караїми навіть в Австралії. Галина літала до них у гості. Тамтешня троюрідна сестра Ормелі говорить російською і трохи знає караїмську, її дочка, яка вийшла заміж за шотландця, розуміє російською, але вільніше спілкується англійською, син дочки - тільки "спікає". Про караїмську і мова не йде. Але про те, хто вони за національністю, родичі з далекого континенту пам'ятають.

Почавши розбиратися, хто кому караїм, легко заплутатися в родинних зв'язках. Тому в нюанси намагаються не вдаватися. Караїми не мають нічого проти змішаних шлюбів, розуміючи, що без них народу не вижити - вважають, головне, щоб людина знала і шанувала традиції давнього народу.

Наприклад, сім'я В'ячеслава Кисельова, начальника IT-відділу з Києва, буває в літньому таборі регулярно. Правда, цього року мама-караїмка приїхати не змогла, але татові-українцю з маленькою дочкою це не завадило опинитися в Джуфт Кале.

Тюрки зі Старим заповітом

"Якби українців називали, наприклад, французами, вам би напевно не сподобалося. І ми не хочемо, щоб нас вважали євреями чи юдеями. Антропологами доведено: караїми - народ тюркського походження", - розставляє крапки над i в принциповому для караїв питанні Дмитро Полканов.

Перипетії боротьби караїмів за визнання їх окремим народом зі своєю релігією - караїмізмом - цілком потягнули б на історичний трилер. Були тут і звернення караїмів до російського імператора Олександра I. І підробка, як стверджують багато дослідників, написів на надгробках караїмів - з метою "зістарити" їх.

І численні експертизи антропологів. І указ Міністерства внутрішніх справ Німеччини, виданий у 1938 році, який підтверджує неєврейське походження кримських караїмів, - завдяки цьому вони уникнули знищення під час фашистської окупації.

І "гарячий прийом", який караїми влаштували ізраїльським вченим, які приїхали до Криму досліджувати надгробні написи.

Друге принципове для караїв питання: вони - не національна меншина і не діаспора, а один з корінних народів, батьківщиною яких є територія нинішньої України. Усвідомлення цього приємно. Але особливої ​​вигоди не несе: немає у караїв далекої і багатої історичної батьківщини, готової підтримувати морально і матеріально.

Самоідентифікацією караї займаються в основному на практиці - розчищають колодязі і басейни, упорядковують цвинтарі. Стародавнє місто Джуфт Кале - їх родове гніздо - для цієї мети підходить ідеально.

 
"Наші вчені виявили колодязь завдяки розповідям старожилів", - вводить у курс справи забруднений з голови до ніг глиною Олександр Каракай. Він щойно повернувся з розкопок чергового знайденого караїмами колодязя.

Перший виявили, почавши копати на місці невеликого поглиблення. Прокопали 23 метри практично вручну.

"На розчищенні колодязя у нас працювало 15 докторів наук і 10 академіків", - люблять розповідати місцеві. Нестачі в вчених у караїмів ніколи не було.

Зараз караї розчищають вже другий колодязь під керівництвом Юрія Полканова. Доктор геолого-мінералогічних наук, голова Наукової ради карає не тільки допомагає тягати відра з камінням, піднятими з дна, але і займається пошуками ще двох підземних споруд на території Джуфт Кале.

Мрія кіношників

"До нас постійно звертаються то білі маги, то толкієністи, то хіпі. Просять пожити в таборі. Якщо люди адекватні, дозволяємо", - розповідають учасники трудового табору.

Свіжі спогади про московських толкієністів. Молоді хлопці в дивовижному одязі, з мечами поставили намети біля обриву. Кожен день вставали о 5 ранку, не пили, не курили, старанно допомагали облагороджувати територію старовинного міста і взагалі вели себе підозріло розсудливо.

Найбажанішим місцем для магів було караїмське кладовище Балта Тіймез, перші поховання на якому відносять до початку першого століття. Навіть спекотним днем ​​тут напівтемрява.

"Раз, два, три - взяли", - керує підйомом пам'яток айтішник В'ячеслав Кисельов. Ставлять кам'яні моноліти товстими палицями-важелями і лебідкою.
 
Одне з улюблених місць караїмської молоді - віддалена печера, розташована поруч з колодязем. На стіні - стилізовані під наскальний живопис зображення парнокопитних. Туристам видають їх за привіт від стародавніх предків. Насправді малюнки нанесли учасники знімальної групи, що побувала тут у 1986-му.

Кіношники - часті гості в Джуфт Кале. У таборі ходять історії про російського актора Олександра Домогарова, якому дуже припала до смаку карайська горілка на травах - коричнева чопракси градусів під 60. А нещодавно в місті-фортеці знімали фільм про Афганістан.

Два імені

Етнокультурний центр "Кале" для простоти називають "кафе". Зал оформлений в стилі традиційної караїмської кімнати: уздовж стін дивани (сети), над диванами полки (Рафи), на полицях етнічний посуд. Таке ж місце для відпочинку - у дворі.

Над достарханом портрети великих, які відвідали Джуфт Кале, - Катерина II, Міцкевич, Толстой, Леся Українка, бразильський правитель Педро.

За чаєм з піал в "Кале" ведуть неспішні розмови про життя.

"Коли реєструвала старшу дочку, в загсі намагалися обурюватися: нібито немає такого імені. А трьом молодшим свідоцтва про народження видали вже без проблем", - розповідає Тетяна Тилсим Кальфа.

Її старшу дочку звати Анастасія Мільке, старшого сина Валентин Бек, молодшого Тимур Джан (пестливо Тамерлан), молодшу доньку Софія Бійана. Пишуться імена саме так, без дефісів. Активно взялася за підвищення чисельності караїмів не тільки ця сім'я, в таборі ще кілька багатодітних.

У школяра Міші ім'я одинарне, зате прізвище традиційне караїмське - Кефелі.

"Я вчу шість мов, - підтримує розмову Мишко. - Турецьку, англійську, німецьку, румунську, російську, українську". На рідному хлопець знає рахунок і ще деякі базові слова. Мова складна. Але кажуть, вивчивши турецький, опанувати караїмський набагато простіше.

З турками у караїмів повна дружба народів. Ті допомагають організовувати щорічний табір, регулярні з'їзди та конференції. Караїми ж пишаються, що саме з їхньої мови під час реформ Ататюрка запозичили 330 слів, замінивши ними іноземні.

Настю Мільке (яку в школі називають першим ім'ям, а в таборі другим) турки з Кіпру запрошували вчитися. Для цього, щоправда, доведеться вивчити турецький. Дівчина, яка закінчила дев'ятий клас, такій можливості рада. Мріє працювати в сфері міжнародних відносин.

На другому поверсі культурного центру йде прибирання. Готують приміщення до наступного табору. З кожним роком охочих взяти участь все більше, і прийняти всіх Джуфт Кале не в змозі.

Тут же на другому поверсі знаходиться так звана інтим-веранда - окрема кімната, яку надають для ночівлі молодятам. З вікна - шикарна панорама, обрамлена скелями. Відповідна атмосфера для підвищення чисельності караїмського народу.

Анна Устенко