20 маловідомих фактів про Україну

Країна робить наймісткіші літаки і келихи для шампанського. Українська міліція розкриває 90% злочинів. Ми часто вживаємо букву "п" і п'яті найвідоміші у світі алкоголіки. Ми любимо сало, але свинини їмо в три рази менше німців. А ще українці придумали найпопулярнішу різдвяну пісню в світі.

1. Найбільш вживана буква українського алфавіту - "п". На неї починається і найбільше слів. Найрідше використовуються літери "ф", "ї" та "г".

2. Одну з найвідоміших пісень у світі - Summertime - Джордж Гершвін написав під враженням від колискової "Ой ходить сон коло вікон" у виконанні Українського Національного хору.

3. Третій найвідвідуваніший у світі Макдональдс - в Києві, біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п'ятірки найбільш людних Макдональдсів світу. У минулому році тут зробили більше двох мільйонів замовлень.

4. Станція метро "Арсенальна" в Києві - найглибша в світі, і вона йде під землю на 105 метрів. Станцію збудували однією з перших, в 1960 році, в безпосередній близькості від будівлі парламенту. За деякими даними, в тунелях біля "Арсенальної" є таємні сховища для політичної верхівки.


5. Українці - п'ята найбільш питуща нація в світі. Нас перепивають тільки молдовани, росіяни, угорці та чехи. Середньостатистичний українець старше 15 років у рік випиває 15,6 літрів алкоголю - на літр більше ірландця і майже на два норвежця.

6. Український гімн складається всього з шести рядків - чотирьох куплетів і двох приспівів. Решта куплетів гімну, створеного поетом Павлом Чубинським і композитором Михайлом Вербицьким, не були затверджені, оскільки не зовсім політкоректні ("Станемо брати в бій кривавий від Сяну до Дону" має на увазі претензії на території Росії та Польщі).

7. У Європі розкривають 30-40% злочинів, в Україні ж - 90%. Правозахисники пояснюють, що наша неприродно райдужна статистика є результатом небажання фіксувати "безнадійні" справи (наприклад, крадіжки мобільних телефонів) і вибивання зізнань з підозрюваних.

8. В Україні - найбільший запас марганцевої руди у світі, 2,3 мільярда тонн або близько 11% від усіх покладів планети. Ще у нас чимало залізної руди - 7% світових запасів.

9. Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак з найбільшою вантажопідйомністю в світі - Ан-255 "Мрія". Спочатку він проектувався для перевезення космічних кораблів. Зараз "Мрія" робить комерційні вантажні перевезення.

10. Український гетьман Пилип Орлик у 1710 році представив "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", на той час супер-прогресивний документ, який мав на увазі поділ влади на три гілки, а також регламентував права і обов'язки влади і громадян. По суті це була угода між гетьманом, козаками і всім українським народом. Деякі дослідники вважають цей документ однією з перших у світі конституцій.

11. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень - це "Щедрик", народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtube різні виконання "Щедрика" набирають мільйони переглядів.

12. Україна за власною ініціативою відмовилася від третього найбільшого в світі арсеналу ядерної зброї. На момент проголошення незалежності у нас було більше тисячі ядерних боєголовок і третій у світі ядерний потенціал після Росії і Америки. Боєголовки і ракети віддали Росії, пускові шахти знищили. У відповідь Україна отримала гроші на роззброєння, плюс гарантії безпеки від ядерних держав.

13. Українському поету Тарасу Шевченку встановлено близько 1200 пам'ятників по всьому світу, більшість з них знаходиться на західній Україні. Незрозуміло, кого в Україні більше - Шевченка чи Леніна, бо ні комуністична партія, ні міністерство культури облік вождів вже не ведуть.

14. Українець Микола Сядристий, хоч і не лівша, але підкував блоху, прямо як у казці. Блоху можна побачити в київському музеї мініатюр.

15. В Україні, на відміну від решти світу, батарейки окремо не утилізуються. А вони містять токсичні елементи, які сильно забруднюють воду та грунт.

16. На момент проголошення незалежності Україну населяло 19,4 мільйона свиней, сьогодні їх в два рази менше - 8,3 мільйона. Не дивлячись на свою репутацію салоїда, середньостатистичний українець з'їдає усього 18 кг свинини на рік. Це в три рази менше, ніж звичайний німець.

17. Український пауерліфтер Дмитро Халаджі внесений до Книги рекордів Гіннесса як автор більше двох десятків рекордів. Наприклад, він витримав "Чортову кузню" - лежав на цвяхах, а зверху клали 700-кілограмові плити, які розбивали кувалдами.

18. Український "Південмаш" (Дніпропетровськ) виробляє найекологічніші ракетоносії у світі. З їх допомогою в космос відправляють комерційні вантажі в рамках міжнародного проекту "Морський старт".

19. Найдавніша відома вченим мапа, а також найдавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні, в селі Межиріччя Рівненській області. Їм 14,5-15 тисяч років. Мапа вибита на кістці мамонта, з цього ж матеріалу і поселення.

20. Офіційний рекорд Гіннеса: нещодавно українці зробили найбільший у світі келих для шампанського - на 56,25 літрів. Як пити шампанське з такого келиха - незрозуміло, проте ми все одно молодці.

Kyiv Post