Готуємось до походу в гори

Краще гір - тільки гори. І це дійсно так: красиві краєвиди, цікаві відкриття, випробування власних сил - ось що чекає мандрівників на шляху. Ви, напевне, часто бачили людей з величезними рюкзаками на спинах.

Але бувалі беруть з собою лише найнеобхідніше - їжу, воду, одяг, спальні мішки. Ті, за чиїма плечима вже не один похід по горам, жартують: найголовніше, що потрібно мати при собі - це знання.
 
Тож ми вирішили поділитись з вами саме знаннями, які зможуть допомогти зробити ваш похід не лише цікавим, а й безпечним.

Не цурайтесь мапи

Перш ніж розпочати мандрівку, варто визначитись, а куди ви взагалі хочете дістатись? Адже якщо ходити наосліп - ви неодмінно заблукаєте. Тож перед тим, як йти куди-небудь - варто подивитись на мапу. Досвідчені туристи визначають конкретну точку, куди йтимуть.

І вони не соромляться часто звірятись із мапою: це допомагає якомога швидше дістатись запланованого пункту. Не зайвим буде робити помітки з орієнтирами. І обов'язково попередьте родичів, друзів, знайомих - куди саме ви плануєте йти.

Обираємо одяг

Обираючи одяг, варто враховувати особливості місцевості та погоди. Навіть якщо надворі літо, візьміть з собою теплий одяг, адже погода може раптово змінитись. Добре, якщо ваш одяг буде яскравим, або матиме кольорові вставки. В такому разі того, хто заблукав, вдасться швидше знайти.

 

Дуже уважно поставтеся до вибору взуття. Звичайні кросівки - не найкращий варіант за двох причин: вони не завжди добре фіксують ногу, і в них може бути незручно, якщо земля мокра після дощу. В таких умовах можна просто вивихнути ногу. Тож краще не економити і купити справжні гірські черевики.

Фізична підготовка

Звісно, можна просто піти в гори - та й годі. Проте, нетренованій людині часто доведеться зупинятись, щоб просто перевести дихання. Або - бажання йти вперед є, а ноги вже ниють від болю... Щоб такого не сталося з вами, радимо за кілька місяців до походу бігати: достатньо буде 2-3 рази на тиждень. Біг тренує витривалість, полегшує дихання, і тренує м`язи.

 

В поході вам знадобляться і сильні ноги. Тренувати їх просто: варто лише регулярно ходити пішки - вгору і вниз. Ще важливо мати добру координацію рухів. В цьому вам допоможуть... звичайні бордюри: йдучи кудись, намагайтесь тримати тіло у прямому положенні.


Яку їжу взяти з собою

У поході дуже важливо мати достатню кількість води. На людину потрібно мати приблизно 3-5 літрів води (в залежності від регіону та тривалості походу). Пити бажано лише під час привалів, невеликими ковтками.

Враховуйте, що вода потрібна не лише питна, а й для приготування їжі. Щодо їжі, то найбільш зручний варіант - це сухі каші (гречка, рис) та консерви. Крупу краще розсипати по пластикових банках: так зручніше.

 

Якщо хочете взяти овочі та фрукти - обмежтесь невеликою кількістю, і "утилізувати" їх доведеться одними із перших. Мандрівники люблять брати з собою горіхи: їх можна їсти потроху, вони не займають багато місця, але дають енергію, необхідну для туристичних звершень.

Радять туристи

І, звісно, ми вирішили поцікавитись досвідом тих, хто вже не раз був у походах.


Антон, 28 років:

- Ходити в гори я почав років з 18. Спочатку було важкувато, але тепер я розумію, що важливу роль відіграють і ті, з ким ти йдеш. З друзями можна дійти будь-куди/ Ми ходимо групою, в якій не менше 7 осіб. Уважно стежимо один за одним.

Коли погана погода - обов'язково йдемо однією колоною і тримаємо один одного за лямки рюкзака, тож ніколи ніхто не губився. І одне з головних правил - ніколи не пити і не їсти "дари природи" - і гриби, і вода, і ягоди можуть бути отруйні.
 
Олександра, 24 роки:
 
- Перший мій похід - на Аю-Даг. Я тоді відпочивала у місцевому таборі. Йшли величезною групою - людей 30. До цього походу нас готували тижні зо два: ранок починався зарядкою, їли переважно овочі та каші.

Але був неприємний момент: одна дівчина зламала ногу! Навіть не знаю, хто її пустив у шльопанцях... Послизнулася - і поїхала. Тож я би порадила туристам не економити на взутті, щоб потім не довелося руки-ноги лікувати.
 
Марина, 23 роки:
 
- Дуже люблю ходити в Карпатах - там така краса. Але там доволі прохолодно, тому я обов'язково беру з собою один теплий светр. А якщо похід припадає на сезон дощів - вдягаю термобілизну і не мерзну.
 
Одного разу ходили з друзями Кримом, нас було п'ятеро. Проте, одна подруг вмовила взяти з собою маленьку доньку. Дитина, звичайно ж, заблукала. Знайшли швидко - бо кричала голосно. А потім вже побачили рожеву куртку, яка поміж дерев маячила.

Ігор, 27 років:
 
- Тільки не набирайте з собою мотлоху. В мій перший похід хотілося набрати усього-усього - здавалося, що ледве не на Північний Полюс йду. Добре, що старший брат передивився рюкзак і залишив половину непотребу вдома.

І зараз намагаюсь брати поменше - пару літрів води, трохи каші, трохи консервів. Беру завжди ліхтарик, сірники, а якщо похід тривалий - то сигнальні ракети. Ну все ж буває!