Як ділять світ на цивілізації

За версією британської розвідки, світ ділиться на 6 цивілізацій (при цьому Англія знаходиться в одній цивілізації з Норвегією, Канадою, Близьким Сходом і Північно-Східною Африкою).

А газета New York Times на основі власної методики нарахувала 5 сучасних цивілізацій.

Про метод визначення числа цивілізацій у сучасному світі пише Калев Літару. Він є помічником директора з текстів і цифрової медіа-аналітики в Університеті штату Іллінойс і Національному центрі суперкомп'ютерних додатків.

Літару наводить приклад системи Summary of World Broadcasts (SWB) - глобальний моніторинг ЗМІ. Зокрема, ним з 1945 року користувалася британська розвідка МІ-6.

У SWB враховуються повні тексти і резюме газетних статей, матеріали конференцій, теле- і радіопередач і несекретні технічні звіти на рідних мовах в понад 130 країнах.

Аналіз за SWB давав західним розвідникам більше 80% інформації про події у СРСР під час "Холодної війни".

Сучасні цивілізації були виведені на основі того, як часто преса однієї країни охоплює події в іншій. Літару вважає, що цей метод добре відображає не тільки торговельні та культурні зв'язки між тими чи іншими країнами, але і в цілому їх спільність інтересів.

Дані з SWB були проаналізовані з 1979 року по 2009 рік. Карта внизу показує світ, поділений на 6 цивілізацій.

 

Загалом, ця карта відповідає очікуванням. "Цивілізація США" - це їхній світ за доктриною Монро, тобто зона відповідальності у Західній півкулі. В "Цивілізацію Англії" входять її колишні колонії та домініони - Канада, Близький і Середній Схід (державність в якому загалом і створила Англія).

"Цивілізація Франції" - це велика частина Африки, колишні її колонії, країни, де до цих пір стоять французькі гарнізони, а французька мова прийнята як державна.

"Цивілізації Європи" добре показує потенційні кордону Четвертого Рейху, без вічних "скалок" для Німеччини - Англії та Франції.

Другий варіант визначення цивілізацій у сучасному світі був зроблений на основі публікацій в газеті The New York Times.

Метод був схожий: такий же аналіз публікацій - але тільки на сторінках цієї газети (єдина відмінність - аналіз охоплює період з 1945 року). Зрозуміло, що ця карта, швидше, відображає погляд на світ американського істеблішменту.

Тут всього 5 цивілізацій, і вони мають фрагментарне розосередження. Загалом, не дивно, що США намагаються на практиці зробити цей мозаїчний світ більш структурованим.

 

І також не дивно, що інтереси Америки дуже часто не збігаються з інтересами Європи і навіть Англії (ті, мабуть, вважають, що ніяких великих проблем у світі немає).

Дивним здається і виділення в одну невелику "цивілізацію" Канаду, ПАР та Голландію. З ПАР і Канадою зв'язок начебто є - обидві "великі гірничодобувні держави".

Є зв'язок Голландії з ПАР - в останній біле населення багато в чому переселенці з цієї європейської країни. Але зв'язок всіх трьох країн в єдиний "вузол" все ж поки не вкладається в голові.

До речі, в уявленні американців світ взагалі всі останні десятиліття перебуває в тривозі. Літару приводить аналіз тональності статей у The New York Times, починаючи з 1945 року:

 

Значення нижче 0 - це і є тривога. Видно, до речі, коли світ зі стану щастя перейшов в стані похмурості - 1968 рік. Починаючи з цього часу за американською версією було всього лише кілька коротких щасливих сплесків: 1978 і 1981 роки, кінець 1980-х і початок 2001 року.

ttolk.ru