Машина часу. Подорож в Сантьяго-де-Куба

Бажання побачити щось крім прекрасної, але добряче потоптаної туристами Гавани привело мене в друге за величиною місто Куби, її культурну столицю - Сантьяго-де-Куба.

Тільки там, де кожен зустрічний не пропонуватиме тобі підроблені сигари, ром і жінок, можна відчути справжнє кубинське життя, зарядитися невичерпним оптимізмом у вічно усміхнених кубинців і нарешті зрозуміти, що щастя не залежить від товщини гаманця.

Авто для професора


Година перельоту на старенькому "Ані" - і переді мною постає інша Куба. Тут помітно жаркіше, вологість вище, ритм життя значно розміреніше, люди дуже доброзичливі і з меншою жагою наживи.

Усього за 20 зелених можна отримати комфортний нічліг з видом на резиденцію Дієго Веласкеса, найстарішу кубинську будівлю 1515 року, і центральний собор Нуестра Сеньйора де ля Асунсьйон.

Пам'ятки Сантьяго розкидані по всьому місту, і щоб не втрачати час на прогулянки "авенідами" з типовою забудовою з вузьких двоповерхових будинків, слід скористатися машиною.

 

Варіант з орендою "корейця" або "пижика" здався мені неповагою до всієї кубинської культури. Адже м'який клімат, винахідливість кубинців, а головне - економічна блокада країни привели до того, що зараз на Кубі є тисячамі раритетних авто, які спеціальним указом Фіделя оголошені культурним надбанням Острова свободи.

Вулицями гордо і неквапом пливуть десятки шикарних американських дредноутів 50-х років. Я ловлю один з них - розкішний червоний "шевроле" 1954 року. Кілька купюр - і "жива історія" залишається зі мною на цілий день!

Обережно обмацую кожну дрібницю - все в ідеальному стані. З пацанського тюнінгу - лише магнітола і клаксон від фури. "Це щоб чікі увагу звертали", - пояснює Луїс, молодий господар червоного скарбу.

Авто було видано урядом його дідові, професору університету і вірному комуністові. Ну а зараз, коли простому народу не до світлого майбутнього, доводиться використовувати "шеві" для наповнення сімейного бюджету.

 

Економічна ситуація перетворила пересічних кубинців у дуже підприємливий народ: якщо крутитися, можна жити не гірше нашого і бути завсідником валютних магазинів, якщо ні - зволь харчуватися тільки за талонами в держмазі.

Ром і комунізм

Після почесного кола стандартними пам'ятками (музей Бакарді - казарми Монкада - кладовище Санта-Еухенія) ми вирулюємо з міста до пляжу Сібоней. Це узбережжя - колишній плацдарм американського вторгнення на острів, батьківщина кубинської революції, а заодно і коктейлю дайкірі.

На пляжі - короткий заплив і дискусія з аборигенами про принади комуністичного життя. М'який семирічний ром за ціною нашої "оковитої" і недорогі сигари настільки умиротворяють, що будь-яка запекла суперечка перетворюється на мирну дискусію.

Тільки тепер розумієш, чому тут ніхто не поспішає, не нервує і не псує настрій оточуючим.

 

Наступний пункт - фортеця Сан-Педро-де-ла-Рока в протилежному передмісті Сантьяго. Неприступна твердиня, в'язниця, кращий зразок іспанської колоніальної фортифікації - "Вікіпедія" розповість вам про все, крім постійних мешканців цієї фортеці, величезних ігуан.

Щоб пройти на одну з оборонних галерей, мені довелося відтягувати з проходу за хвіст одне таке "звірятко", яке ще й спробувало мене вкусити!

Без консервантів

Зупинка на обід? Ні в якому разі! Якщо ви, звичайно, не хочете згадати всі мінуси "совкового" громадського харчування. Зате в кожному кварталі є віконце, з якого добра бабулька за пару доларів продасть вам сендвіч і напоїть фрешем з гуави.

Ну і, звичайно, мохіто: навіть у глухому наметі вам зроблять його краще, ніж у самому пафосному закладі Києва. Усі товари натуральні, ніяких смакових добавок - це просто не ввозиться на острів.

Уже ввечері, піддавшись на багатогодинні вмовляння, Луїс пускає мене за кермо. З затиснутою в роті сигарою я посміхаюся соковитим західним променям, нахабно сигналю кубинцям, що проходять повз, і на ходу намагаюся сфотографувати університет, де навчався Фідель.

На одній із площ потрапляємо в невелику пробку: якийсь мачо кинув посеред дороги свій "олдсмобіль" і побіг умовляти вподобану незнайому мучачу покататися разом. Водії інших машин не тільки спокійно чекають розв'язки історії, але і всіляко підбадьорюють свого товариша.

Я посміхаюся ще одному яскравому прояву кубинського менталітету і повертаю в бік кінцевої точки маршруту - легендарного клубу Casa de la Trova, де кращі музиканти континенту дають концерти кубинської музики.

Олесь Кромпляс, Фокус