По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Як зняти самотужки власне роуд-муві: принади, поради та огляд техніки

27 вересня 2013  АвтоТревел

У попередні рази читачі АвтоТревел мали, і мають(!), нагоду отримали/ти чітке уявлення про кіножанр road-movie на прикладі американського, європейського і, навіть, радянського кінематографу… Цього ж разу ми розкажемо вам як за допомогою "третього ока" самим створити мандрівне кіно… якщо, звісно, є така потреба. 

Для чого?

Ще якихось 20 років тому можливість знімати самих себе мали небагато українців. Адже VHS-камери (існувало таке диво техніки!) були досить громіздкими й дорогими + потребували певної технічної освіченості… Щоправда, на той час вже існували примітивні камери, які писали у форматі HI-8 (попередник касет mini-DV), але коштували вони теж недешево. Та ще й згодом виникала проблема з їх перегоном на більш побутові носії. Через те я і ненавиджу аматорське порно тих часів – якість конкретно кульгає, неможливо розгледіти емоцій :).

Технологічні прориви останнього десятиліття дали можливість людям фіксувати що завгодно, коли завгодно, в будь-якому місці і в будь-якій якості. Саме тому жанр road-movie (мандрівне кіно) швидко переходить з великого кінематографу у реальне життя. Фільмувати власні подорожі укупі з ідіотськими коментарями стає легко і цікаво… Більше того – їх тепер можна змонтувати ледь не на телефоні + швидко запулити у мережу на втіху друзям. Ну і шоби, так сказать, було від чого ностальгувать на пенсії.

Отож, кілька порад для тих, хто вже запалився від прочитання попередніх двох абзаців.
Як?

Техніка для зйомки роуд-муві існує кількох видів – маленькі цифрові камери, фотіки, камери GoPro, смартфони… Більш просунуті в цьому питанні юзери знають, що кожен з перерахованих варіантів може бути задіяний відповідно до локації і принципу зйомки… Відтак спробуємо на пальцях пояснити шо до чого пасує.

Маленькі цифрові камери поступово відходять у минуле. Не зважаючи на те, що щороку їх вдосконалюють, наділяючи всіма можливими опціями аж до 3D. Тим не менш, знімати на таку камеру road-movie все ще можна – нею зручно керувати, тримати в руці і відсипати щедрі коментарі відносно зафіксованого. Короче кажучи – варіант для тих, хто з села))) Ціни коливаються від 2000 до 8000 грн і вище.


Смартфони міцно увійшли в наше життя. Здається їх розробники роблять усе можливе, аби без цих гаджетів людина і до туалету не могла потрапити. Цьогорічні новинки – Samsung Galaxy S4 і Apple iPhone 5S – мають здатність стабілізувати картинку під час зйомки, а також добре знімають у темний час доби. Звісно, вести ними зйомку значно складніше через їхню компактність і "обтєкаємость". Легко можуть вислизнути. Особливо в дорозі. Тим не менш, яскрава HD-картинка, а також формат записаного файлу (mp4) компенсують всі незручності при перегляді на будь-якому пристрої. Головне – якомога краще фіксувати руку, котра триматиме камеру.


Ціна адекватного смартфона починається від 2500 грн, а закінчується на позначці 8000.

Камери GoPro спочатку завоювали довіру екстремалів та професіоналів, а вже згодом увійшли у побутове життя. Їх фішка в тому, що вони дуже компактні – розміром як 2 сірникових коробки – і їх можна причепити куди завгодно: навіть до дна унітазу. Правда-правда… Адже для цих камер існує купа причандалів – від водозахисних боксів до всіляких липучок та палок. Короче, суцільна насолода для подорожей! Крім того, камери нової, третьої серії, що з’явилися у масовому продажу наприкінці минулого року - афігєнно пишуть звук. Але є один момент – об’єктиви цих пристроїв настільки ширококутні, що роблять зображення опуклим… Професійні фотографи іменують його "риб’ячим", буцімто воно пропущене крізь око риби. Іншими словами – камери GoPro дещо спотворюють картинку і обличчя людей – особливо зблизька. Як-то кажуть – на любителя.


Ціна камер різних серій GoPro починається від 1500 до 3600 гривень… Але врахуйте, що до цих пристроїв ще треба багато всього докупити – міні-моніторчики, батареї, різні кріплення і т.ін. Коротше кажучи, повноцінний комплект обійдеться в 5-6 тис. грн.

Фотомильниці з функцією зйомки відео віднедавна використовуються піплом дуже активно, - не менше, ніж для кляцання фотознімків. На відміну від смартфонів фотіки, як правило, більш об’ємні - їх зручніше тримати у руці. Опція примітивного зуму присутня у багатьох камерах, але найякісніше приблизити об’єкт можна тільки за рахунок зйомної оптики. Утім, з кожним роком аматорських камер зі змінними об’єктивами стає все більше. Натомість далеко не всі мильниці пишуть у форматі HD (1920x1080 пікселів)… А от роздільну здатність 1280x720 підтримує чимало маленьких фотіків.

Коротше кажучи, зробити примітивні панорамки та фільмувати під час руху власне пересування – можна! Тим більше зважаючи на ціну мильниць – від 700 до 3000 гривень в середньому. Суперовий бюджетний варіант!

Професійні фотоапарати наразі найліпше пристосовані для зйомок мандрівного кіно. Пальму першості тримають японці. Особливо компанія Canon. Окремі телеканали наразі активно користуються послугами операторів-свайбарів, тобто хлопців які швидко освоїли тему фільмування весілль у форматі HD на фотіки. Для цього вже існує сила-силенна допоміжних деталей – моноподи, ріги, стедіками і т.ін. Треба тільки мати хист і мінімальні специфічні навички. До речі, навчитися пристойно знімати - реально і самотужки...


Картинка від Canon - бомбезна! Пристрої Nikon не менш чудово знімають, але Canon, все ж таки, більше пристосовані для зйомок… Зрештою індустрія обрала саме цю марку і продукує для неї чимало різних аксесуарів, що суттєво полегшує фільмування. Наприклад модель Canon 5D Mark III має здатність творити гарні рапіди – тобто, уповільнювати кадри. Не менш важливий момент: Canon 5D Mark III круто знімає вночі… І за це його слід особливо любити!!! :)

Окремий момент – ціновий момент… Вартість професійного фотоапарату коливається від 3000 до 25000 гривень… І це ще не кінець! Оптика коштує подекуди дорожче самого фотіка… А якщо ще й додати аксесуари, то взагалі ховайся! Як не крути, а крутизна вимагає капіталовкладень.

Чим?

Нині існує чимало програм-відеоредакторів, здатних творити дива в умілих руках. Від найпростішої Windows Movie Maker до складних Final Cut (Mac) Avid чи Adobe Premiere (PC). Тому новачкам не варто заморочуватися на питанні чим ліпше монтувати. Головне, аби комп тягнув весь той відеомасив. Інтуїтивно – маючи клепку в голові – можна примітивно опанувати будь-який редактор за день. Головне: розуміти, що саме подумки хочеться зробити з відзнятим матеріалом! Тобто, програма має бути за інструмент. А конкретні підказки допоможе знайти інтернет. Не навички, а думка веде до результату.

Що?

Знімати що очі бачуть під час мандрівки – це вчорашній день. Звісно, бабусьодідусів можна потішити гігабайтами такого відео, а ось своїх друзів, розбещених вражаючими роликами з Youtube, - марна справа… Хіба що у тому випадку, коли вони далі свого корівника більше нічого не бачили. Утім, таких людей на земній кулі практично не лишилося, окрім як у Північній Кореї :(.

Найкраще підійти до фільмування власної подорожі з певним сценарієм. Наприклад, знімати те, що захоплює + викликає бажання коментувати. Коментарі у даному випадку теж слід писати на відео! Або можна вигадати певний квест і укупі з кимось відстежувати свої пригоди. Наприклад, вас цікавлять зустрічні блондинки з канкрєтними цицьками… або чоловіки – також з цицьками, тобто товстуни :) – впірьод: фіксуйте їх не виходячи з машини… бо приб’ють грудьми. Словом, має бути якась ідея!

І побільше матюків, сексу та відвертих зізнань на камеру. У наш швидкий час з таких речей вже ніхто не регоче – весь сміх тепер забирають Камеді-клаб та конопляні вечірки. Так шо оригінальність – вона тепер в якихось дуже банальних речах. Стоп! Відколи це секс став банальністю??? :)

Де?

Фільмувати мона будь-де… Навіть мандрівка на велосипеді через усе місто-село може стати цікавою… якщо зненацька наїхати на камінь. Головне – все це відзняти! Ну, а подорож автівкою до Чернівців чи Луганська розкриє очі, звісно, куди більше. І вже мовчу про закордон – подалі від батьківщини завжди веселіше. Рідні пики мають здатність приїдатися… Між іншим, загряницею чомусь фіксувати на відео можна практично все! Музеї, вокзали, поліцейські пики… Тож користуватися цим фактом слід обов’язково!

Проїздки в машині, в потязі, катання на супермаркетівських возиках, скейтах, роликах, падіння з американських гірок – всі ці речі потребують фіксації! Життя – воно таке *бонуте, що будь-якої миті може обірватися. Он Росія, і та пророкує Україні кабздик після підписання асоціативного документу з ЄС. Тому знімати подорожі можна хоть на тарантайку… Головне – не профукати можливість залишити по собі яскраві спогади!

Післясловоблудіє

Наступного разу ми оглянемо ті яскраві подорожні стрічки, які залишилися поза нашою увагою під час попередніх оглядів.

 

Про автора

Сергій Неретін – кінознавець, телепродюсер, журналіст і режисер. Любить кіно, подорожі та секс.Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Теги: туризм
Коментарі [1]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook