Замок у Старому Селі

Старе Село таке собі звичайнісіньке українське село, розташоване в глибокій балці кілометр на Захід від траси Львів – Івано-Франківськ. Від кільцевої дороги міста Лева сюди всього 10 кілометрів, хоча ожвавленим міським життям тут і не пахне. Ще по селу проходить залізнична гілка Львів-Ходорів, на якій є аж дві зупинки в цьому селі. Це свідчить лише про одне. Старе Село розтягнулося майже на 5 кілометрів по вузенькій долині, затисненій крутими спусками з обох боків.

В південній його частині за кілька метрів від залізниці виростають мури найбільшого за площею замку Львівщини. Висота стін сягає 15 метрів, а у внутрішньому дворі з легкістю можуть поміститися два футбольних поля. Гляньте на класну 3D панораму замку з середини. Як і більшість наших українських замків та фортець ця пам’ятка практично закинута і руйнується на очах. Одна із вцілілих стін стягнута металевими сваями по периметру, щоб не розкрилася, наче тюльпан. Тим не менше височенні стіни стоять і фактично формують повний п’ятигранний замкнутий простір. Зацініть на гуглівській карті, як воно виглядає згори

Не зле, еге ж?

На двох вежах ще зберігся гарний аттик, що вказує на ренесансний стиль побудови цього красеня. А було це вкінці 16го століття, коли князі Острозькі вирішили збудувати наймогутнішу твердиню на їхніх землях і доручили це одному з найвидатніших архітекторів доби відродження тогочасної Польщі Амброзію Прихильному, якому, до слова, сусідній Львів завдячує великою кількістю архітектурних пам’яток.

В 1648 році його добре понищили козаки під час повстання на чолі з Богданом Хмельницьким, а о турки, які шастали на тутешніх землях так і не пробили могутніх стін жодного разу. Починаючи з 17го століття замок починає втрачати своє оборонне значення і зазвичай його використовують під склади, а також навіть свого часу, як пивоварню. Дехто з місцевих навіть умудрився освоїтися між грубими стінами і влаштувати там власне помешкання, хоча до наших днів нічого не залишилося крім порослої трави та чагарників. Кілька разів тут відбувалися спроби провести фестивалі середньовічної культури з реставрація ми боїв та продажем нереального кількості пива.

Вкінці 2010го року замок було передано у концесію одному з місцевих підприємців. Цікаво, що у конкурсі брав участь аж один учасник, якому і довелося взяти на себе тягар опікуванням замком. Згідно даного договору був розроблений план реставрації та введення в діяльність пам’ятки архітектури національного значення. До кінця 2012 року підприємець зобов’язується вивести руїни з аварійного стану, потім протягом наступного року зміцнити фундаменти та стіни, а також підвести всі необхідні комунікації. Крім тоо планується повна реставрація однієї із веж, а до 2015 року замок в Старому Селі повинен за функціонувати, як туристичний пізнавально-мистецький центр із художніми, творчими майстернями та закладами громадського харчування.

Як показує практика західних сусідів саме такими способами піднімаються з колін безцінні надбання століть. Щиро бажаю успіху концесіонеру і сподіваюся за пару років побачити якісний туристичний продукт. 

Ще кілька фото:

Суміжні пости: 

Маршрут Замками "Золотої Підкови" Львівщини (частина - 2)

Замок в селі Свірж

Свято-Успенська Унівська лавра