Свято-Успенська Унівська лавра
Далеко поміж крутих схилів Гологор в кінці села Унів (на багатьох картах позначене, як Міжгір’я, що було офіційною назвою до 2003 року) причаївся давній чернечий монастир. Повна назва - Свято-Успенська Унівська лавра Студійського уставу. Це, до речі один із чотирьох монастирів в Україні, що має статус лаври.
![]() |
Історія даного місця сягає 14го століття, коли ченці Студійного уставу (один із численних чоловічих християнських орденів східного обряду) звели стіни та бійниці, щоб разом оборонятися від ворогів та вірно служити згідно власних переконань. Якось так склалося, що ченці обирають напрочуд вдалі місця для своїх монастирів. Тут з ними важко не погодитися. Навколишня територія просто чудова і не залишить осторонь око таких пильних туристів, як ми :-)
![]() |
Протягом століть на базі Унівської Лаври діяла друкарня, що дало неабиякий вплив на розвиток книгодрукування нашої держави. Тут відбувалися щорічні ярмарки, куди з’їжджалися торговці не лише з навколишньої території, а і з ближнього зарубіжжя.
Монахи ведуть досить активний спосіб життя. Тут вони вирощують овочі та фрукти на приналежних до монастиря ділянках. Вони навіть виробляють власний мед з пасіки, а також різні предмети церковного вжитку такі, як свічки, офіри та ін. Крім того монахи опікуються дітьми-сиротами.
За часів незалежності України Унівська Лавра стала досить популярним місцем відпуску гріхів. Щороку в травні сюди прямує дводенна молодіжна хода паломників, тож , якщо Ви без автомобіля можете дочекатися чергового травня і долучитися до паломницького походу і завітати в це чудове місце.
![]() |
Сам комплекс будівель монастиря з келіями та церквою чудово зберігся. Мабуть варто подарувати решта занедбаних будівель такого типу у користування монахам, а не тримати їх у державній власності. Це теж один із способів, як можна зберегти безцінні пам’ятки. Інший на прикладі є концесією замку в Старому селі. Хоча реставрація ще не почалася.
![]() |
Не забудьте засвітити свічечку в центральному храмі за майбутні подорожі і вмийтеся крижаною свяченою водою, адже потрібно ще вертатися домів.
Суміжні пости:
Маршрут Замками "Золотої Підкови" Львівщини (частина - 2)
Теги: унів, унівська лавра, орест зуб