По-русски
Українською

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.
Калькулятор витрат пального
  • Довжина маршруту:
    Вид пального:
    Середня вартість пального:
    Витрати пального на 100 км:
  •   км
      

Хмара тегів
jazz Jazz Koktebel Іркутськ Іссик-Куль Ґерґеті Ґерґеті Трініті Абхазія автостоп Ананурі Ангара Арагві Арка Дружби Ахалхалакі Білорусь Байкал Боржава буддизм Бурхан Бурятія Бухара Військово-Грузинська дорога вірмени Ваніс Квабебі Вардзія Великий Шовковий Шлях Верхній Ларс вино гори греки Грузія Гур Емір джаз Джварі дорога Жинвалі Жинвальське водосховище законодавство залізниця Кавказ Казахстан Казбеґі Кам'янець-Подільський караван-сарай Карпати КБЖД Киргизстан книги Коктебель кордон Крим Кумурдо Ліствянка література лобіані Львів мінарет міст Міст Миру Мале Море Малий Кавказ мандри маршрут медресе Мейдана Метехі мечеть мис митниця мовзолей монастир монахи море мотаня Мткварі Мцхета Ніноцмінда ніч навпростець напівпустеля Нарікала озеро Ольхон остріа Ош Південна Осетія пішки Паравані плов полонина пором Порт Байкал прикордонний перехід прогулянки Регістан Російська Імперія Російська Федерація Росія руїни Сіоні Сакартвело Сакгамо Самарканд Светіцховелі Свецісховелі свята Ніно Середня Азія Сибір скарб Степанцмінда таємниця Тамерлан Ташкент Тбілісі Тимур Тмоґві Тоба-Варчхілі трекінг Тсхрацкаро тунель Тянь-Шань Угулбек Узбекистан Україна фестиваль фортеця Форум Видавців фото Хіва хінкалі хачапурі Хертвісі Хобой Ходжа Насреддін храм храми Хрестовий перевал християнство Хужир Цалка цариця Тамара церква Цмінда Самеба шаманізм Шаманка Шердор
AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Показати на карті:
СТО
АЗС
Готелі
Кафе
Місця
Ташкент - Самарканд - Бухара - Хіва
0
Фото
 

В люті морози добре читати про теплі краї. А ще краще - планувати шалені подорожі цікавими чужинами. 


Середня Азія наших стереотипів - це верблюди, гори, піски, караван-сараї, Великий Шовковий Шлях, кочівники, іслам... А ще фільм Георгія Данелії "Кін-дза-дза!" :)


Натомість сучасний Узбекистан - країна контрастів. Південно-східна Ферганська долина, де узбеки сусідять з киргизами та таджиками - надзвичайно густонаселене місце. Причиною тому є родючі ґрунти і сприятливий для землеробства клімат. Узбецьке місто Андижан, навіть, називають "Містом Квітів". Вони там справді всюди - на стовпах, попід тротуарами, навіть зустрічні смуги доріг там розділені клумбами.


На заході ж, у напівпустельних околицях Аральського моря, відстань між населенними пунктами часто вимірюється більш ніж сотнею кілометрів.


Столиця Узбекистану - Ташкент, великий сучасний мегаполіс, розташований неподалік від східних відрогів Тянь-Шаню, який постійно будується і розвивається. Попри те, що перші згадки про Ташкент відносяться до ІІ ст. до н. е., гуляючи вулицями цього жвавого міста, важко уявити, що цьому місту більше 2 тис. років.


Після руйнівного землетрусу в 1966 році, Ташкент був досить швидко відбудований і тепер, поруч з старовинними мечетями та медресе (мусульманський навчальний заклад), часто можна побачити цілком сучасні "висотки".
Медресе Кукельдаш (праворуч), збудована в 1569 р.

Узбекистан - країна досить дешева. Офіційний курс долара: $1=1800 сум. Неофіційний - $1~2600 сум. Міняти валюту не в банках або державних обмінниках суворо заборонено, проте місцеве населення і більшість туристів міняє гроші з рук місцевих гендлярів, яких досить багато на вулицях. Якщо поблизу немає міліції, ці чоловіки з чорними пакетами Boss (у яких лежать пачками суми) активно пропонують свої послуги туристам.


Якщо ж законослухняно поміняти гроші в державній структурі, що можна купити за 1800 узбекських сум? 2-3 "самси" (традиційний пиріжок з м'ясом), 4 кока-коли по 0,25 л (скляну пляшку доведеться повернути в магазин), 5 стаканчиків найпростішого "білого" морозива, півтори "лепешки" (щоправда, половинками їх ніхто не продає :)) - місцевого різновиду хліба. Крім того, за 2000 сум можна упіймати практично будь-яке авто на вулицях Ташкента і проїхати по місту 3-5 км. 


У центрі міста можна зустріти вуличне кафе, де веселий чоловік нагодує найсмачнішим в житті пловом. Такий обід (плов, хліб, салат, чай) коштуватиме заледве 4000 сум (менше $2) з людини.


Оскільки країна протягом тисячоліть була пронизана Великим Шовковим Шляхом, традиція східного базару досі жива. Звісно, поруч з розмаїттям фруктів та традиційних ремісничих аиробів, тепер там можна зустріти "все по 100 сум" і китайський одяг. Як і у нас, до великих міст з'їжджаються люди з сіл торгувати плодами своєї праці. Тож візки, запряжені віслюками посеред шумного автомобільного трафіку - зовсім не рідкість.

В Ташкенті є метро (3 гілки), піватора десятка мечетей, мовзолеїв, медресе, збудованих в середині позаминулого тисячоліття, багато парків, привітні люди і просто неймовірна кількість міліції. Остання, щоправда, туристів не зачіпає, якщо поводитися чемно і не бити вітрин. :)


Виїхати з столиці у бік древніх західних міст (Самарканду, Бухари) можна потягом, автобусом або таксі. Причому, останній варіант не обов'язково є надто затратним. Наприклад, квиток на потяг до Самарканду коштує 20 000 сум, а проїзд на таксі (після 30 хв торгів і суперечок) можна збити до 15 тисяч. Автобуси теж їздять, проте коштують лиш трохи дешевше, ніж таксі.


Столиця Тамерлана


Самарканд - одне з найстаріших міст світу, що входить до скарбниці всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як "Місто - Перехрестя Культур". Заснований близько VIII ст. до н.е Самарканд був великим торгівельним і культурним центром Сходу, а у XV ст н. е. став столицею величезної імперії Тимура (Тамерлана).
Мовзолей Гур Емір, збудований у 1404 р.

У мовзолеї Гур Емір в центрі Самарканду знаходиться прах цього великого полководця і завойовника. Туди найкраще приходити зранку, ще до 7-ї, доки не почали свого паломництва армії туристів. У тиші старовинної прекрасної споруди можна відчути багато такого, чого не можливо описати словами.


Гур Емір. Усипальниця Тамерлана
Нефритовий надгробний камінь Тамерлана

Проте, найвідомішою історичною пам'яткою Самарканду є Регістан - центральна площа середньовічної столиці Тамерлана. Оточена трьома медресе, вона вважалася центром розвитку науки та мистецтв. За легендами, саме звідси Тамерлан розпочинав свої військові походи.
Регістан (букв. "місце, вкрите піском")

Є у Самарканді і місцевий аналог Андріївського узвозу - довга вулиця сувенірних магазинів, де можна побачити і придбати прикраси, шовкові шалі, традиційний одяг, музичні інструменти та купу інших гарних згадок про цю прекрасну своєю інакшістю країну.


Регістан: "місце, вкрите піском"
Повна Бухара


Якщо їхати далі на схід, вздовж Великого Шовкового Шляху, не можна пропустити ще одне з найстаріших міст Центральної Азії і світу - Бухару. Археологічні свідчення вказують на те, що вже у VI ст. до н.е. на місці сучасної Бухари було досить активе в ремісничому і торгівельному сенсі поселення.


Великий Шовковий Шлях проходив прямо крізь Бухару, в самому місті знаходилося більше 50 караван-сараїв, де могли відпочити погоничі караванів, які йшли з Китаю, Індії, Пакистану.

Сучасна Бухара зустрічає туристів хлопчиками-зазивалами, вони першими ловлять іноземців на підступах до історичного центру, пропонуючи найкращі, за їх словами, ціну та якість послуг готелів або закладів харчування, на яких вони таким чином працюють.


Готелі тут гарні, справжні лабіринти сходів, балконів, мансард і зовсім не дорогі. Наприклад, місце в кімнаті-"трійці" можна виторгувати за 13-15 тис. сум.
Середньостатистичний готель в Бухарі

Історична Бухара - справді чудесне місце, тут сконцентровані майже всі історичні пам'ятки, готелі, кав'ярні, сувенірні крамнички. Ввечері вулиці древнього міста вирують життям - сотні туристів і місцевих жителів гуляють по старовинних кам'яних бруківках, фотографуються біля пам'ятника Ходжі Насреддіна, слухають шепіт історії. В Бухарі хочеться залишитися на кілька днів, а краще - на тиждень, побачити кожну мечеть, помацати кожний камінь, скуштувати місцеву їжу в усій її красі і різноманітності.
Бухара о 5-й ранку

Історичних пам'яток, більшість з яких з'явилися протягом XI-XVII ст. тут настільки багато, що можна деякі з них загубити, не побачити за іншими будівлями. 


Так, наприклад, може статися з ансамблем Чор-Мінор (Чотири мінарети), скромно захованим посеред дворів житлових будинків.
"Молода" медресе Чор-Мінор, збудована в 1807 р.

На одній з центральних вуличок старого історичного центру Бухари літній чоловік продає магнітики, листівки і марки. Крім цього, він надає абсолютно безкоштовну послугу - вкидає листівки, які іноземні туристи хочуть надіслати з далекої Бухари своїм рідним та друзям, в поштову скриньку. Листівки в Україну доходять - перевірено. :)


Тисячі років повної БухариХіва, або Хорезм


Щоб дістатися сюди, потрібно пережити тривалу мандрівку напівпустелею. Сьогодні, навіть у найгіршому випадку, це триватмиме 6-7 годин, але раніше, в часи Середньовіччя, довгі 500 км від Бухари тривали не один тиждень.  Хіва знаходиться ще далі на захід, на кордоні з Туркменістаном.


В давні часи це місто було столицею Хорезму і значним торгівельним центром на Великому Шовковому Шляхові. Вік Хіви досі остаточно не встановлено. Місто складалося з внутрішнього та зовнішнього міст. Саме внутрішнє місто, історичне Ічан-Кале, є справжньою перлиною східної архітектури. Воно має вигляд фортеці з чотирьма воротами, орієнтованими на чотири сторони світу. 
Зовнішня стіна "внутрішнього міста" Хіви

Хіва - справжній "кінець георграфії", таку кількість туристів, як у Самарканді чи Бухарі тут зустріти складно. Саме це, мабуть, і робить місто таким затишним для "посиденьок" - на стінах, сходах, бордюрах, бруківці, в кафешках і, навіть, інтернет-кафе.


Серед історичних пам'яток особливо виділяються медресе Арабмухаммеда (1616 р.), мечеть та лазні Анушахана (1657 р.).


"Внутрішнє" історичне місто досить велике, багато будівель, зовні схожих на пам'ятки архітектури, часто є звичайними житловими будинками.
Житлові будинки

Тому на старовинних бруківках Ічан-Кале дітлахи грають у футбол, а літні люди сидять ввечері на припічках і лавках. Більшість місцевих жителів працюють в музеях, готелях, або ж організовують "кімнати для ночівлі" самі. Ціни на житло такі ж як і в Бухарі.


За 3 тисячі сум тут можна піднятися на 54-метровий мінарет, за 20 тисяч купити дуже гарну шовкову шаль, а за 1000 сум, сходити на годину в інтернет.


А ще можна зіграти з місцевими дітлахами в футбол, адже вони обов'язково будуть запрошувати. :)

Після Хіви можна поїхати на північ, в Муйнак, до Аральського моря, доки воно ще не висохло остаточно. Там, кажуть, в пісках, досі лежать, ніби пам'ятники радянській епосі, іржаві катери і кораблі...


І, до речі, про стереотипи. Першого і єдиного верблюда в Узбекистані я побачив саме в Хіві. Він слугував "мавпочкою" для фотографування туристів.Фото автора

Теги: Узбекистан, Ташкент, Самарканд, Хіва, плов, медресе, Тамерлан, Регістан, мовзолей, Великий Шовковий Шлях, Середня Азія

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook