Регістан: "місце, вкрите піском"

У центрі старого Самарканду є місце, яке цілком заслужено вважається перлиною східної архітектури - площа Регістан. Цим словом, яке буквально означає "місце, вкрите піском", називали центральні площі міст Середньої Азії. З незапам'ятних часів тут знаходився великий базар в оточенні караван-сараїв, в яких зупинялися каравани, що йшли вздовж Великого Шовкового Шляху.

Онук Тамерлана Угулбек, на відміну від свого войовничого діда, був прихильником наук і, навіть, вважався одним з найкращих астрономів та астрологів свого часу. Крім того, він був покровителем вчених і митців, а також - реформатором і меценатом. Саме він збудував знаменитий мовзолей Гур Емір, у якому було поховано Тамерлана.

У 1420 році на центральній площі Самарканду з'явилася перша медресе, збудована за наказом Угулбека.

       Медресе - мусульманський навчальний заклад.

Середньовічний правитель і астроном зібрав у ній найвизначніших науковців свого часу. Пізніше медресе Угулбека стала одним з головних наукових центрів Середньовічного Сходу.

Медресе Угулбека

Сучасний Регістан - це велика площа, вимощена цеглою і камінням, оточена трьома величними медресе: Угулбека, Шердор і Тілля-Карі.

Медресе Угулбека (ліворуч), медресе Шердор (по центру) і медресе Тілля-Карі (праворуч)

Медресе Шердор була збудована в першій половині XVІІ ст. на місці караван-сараю часів Угулбека, а медресе Тілля-Карі - в другій половині того ж століття - там, де раніше стояла побудована Угулбеком мечеть. 

Медресе Шердор

Оздоблені блакитними кахлями, глазурованою мозаїкою та різьбленням три медресе, стоячи в оточенні струнких мінаретів та величних порталів, і оточивши центральну площу міста з трьох боків - заходу, сходу і півночі - утворюють один з найкрасивіших і наймасштабніших архітектурних ансамблів Сходу. 

Кажуть, що Регістан потрібно також обов'язково побачити вночі. Під зоряном небом, глибини і таємниці якого досліджував Угулбек, три прекрасних медресе тихо розповідають свою історію і відкривають таємниці, невидимі у сонячному світлі.

Фото автора