Тисячі років повної Бухари

Доки ходиш вулицями українських міст, де найстаріші (до 1000 років) оброблені руками людей камені можна знайти хіба в основі Старої Фортеці Кам'янця-Подільського, повністю повірити у те, що є міста, яким значно більше 2000 років, досить складно. А міста ці не десь там, далеко, за обрієм, морем-океаном, в амазонській сельві, чи пісках Сахари, а тут, поруч, за якихось пару тисяч кілометрів. Без віз і космічних витрат.

Think different! :)

Доки всі поспішають побачити Стару Європу, варто спробувати поглянути і в інший бік. Туди, де є місця, наповнені по вінця красою і таємницями Сходу, медом і молоком, солодощами, зоряним пилом і блискучими очима одалісок... :)

Здавалося, що після Самарканду, з його десятками мечетей, медресе, прекрасним Регістаном і таємничим Гур Еміром, вразити нас буде складно. Бо ж Самарканд був "пупом світу", столицею  самого Тамерлана, його улюбеним містом, центром величезної імперії. Його шанував і розбудовував спершу сам завойовник, а потім і його нащадки. Але Схід - це Схід... :)

Від Самарканду до Бухари, ще одного міста на Великому Шовковому Шляхові - менше трьохсот кілометрів. Мандрівка автобусом коштуватиме від 10 000 до 20 000 сум (~$4 - $8 відповідно). Ціна залежить від вміння торгуватися :) Маючи достатньо сили волі і добре причіпленого язика, практично будь-яку початкову вартість товару чи послуги можна зменшити на 20%, 30%, а то й вдвічі!

Проте, бувають нюанси :) Якщо не знати деяких місцевих особливостей автобусного сполучення, можна легко дати себе ошукати. Наприклад, автобус, що їде до Бухари, як виявилося, в саму Бухару зовсім не їде! Десь за 40 кілометрів усі, кому треба в Бухару, мають вийти в місті Гіждуван, там перейти в маршрутку (за яку повинен заплатити водій автобуса) і вже вона відвезе куди треба.

Ми цього не знали. Водій сказав, що вже Бухара і пора виходити, ми вийшли, а автобус тим часом зпетляв у невідомому напрямку. Врятувала нас гарненька дівчина на ім'я Холіс - допомогла дістатися в Бухару, хай буде вона здорова! :)

Карта-схема історичної Бухари. Очі розбігаються :)

Ніхто точно не знає, скільки їй років (не Холіс, Бухарі :). Але, щонайменше, - 2500. Досліджуючи 20-метровий культурний шар, археологи знаходять свідчення того, що майже тисячу років до н.е. на місці теперішньої Бухари вже було місто.

Стара Бухара починається неподівано, ми ще не встигли побачити мінаретів, що виглядують з-за будівель, як до нас під'їжджає хлопчина 10-12 років і починає рекламувати якийсь готель. $20 з кожного, каже, і будете жити в найкрасивішому готелі Бухари! Ха! $20! "Как би нє так." В таких випадках ліпше "морозитися", чим ми активно займаємося. 

Хлопчик з велосипедом активно закликає поселитися у "його" готелі.

Перше, що бачимо - пам'ятник Ходжі Насреддіну і його віслюкові. Навколо нього купа людей, всі хочуть сфотографуватися зі східнем мудрецем, чи, бодай, торкнутися.

Під ногами - бруківка, навколо - стіни кольору кави з молоком. А ще, якесь передчуття краси, така собі дзвінка гармонія, що б'є джерелом, здається, звідусюди.

Доки їхали автобусом з Самарканду - втомилися. Після позиційних боїв - здаємося хлопчикові з велосипедом, проте - за 50 000 сум за кімнату-трійку (це десь по $6-7 з людини). У готелі - страшенно гарно, в номері - чистота, кондиціонер і душ. 

Задовольнивши елементарні потреби, згідно піраміди Маслоу, можна вирушати в полювання за прекрасним (сувенірами, пивом, інтернетом - потрібне підкреслити). :)

Вечоріє, тому вулиці, окрім туристів поступовно наповнюються "бухарцями", ее.., "бухарчанами".. ну не "бухарями" ж!? :)

Для місцевих жителів стара Бухара - як в Франківську "стометрівка", у Львові - площа Ринок, а у Києві  - Хрещатик, чи Контрактова (залежно від інтересів)...

Намагатися розповісти про всі гарні місця і будинки в цьому східному місті - це як спробувати випити море. 

В часи розквіту Великого Шовкового Шляху тут було більше 50 караван-сараїв, а отже - десятки мечетей, медресе, торгових будинків, бань, мовзолеїв, ханак.

Ханака - суфійський дім, де могли вільно зупинятися мандрівні мусульманські монахи - дервіші, також виконувала роль середньовічного готелю. 

Багато із цих шедеврів архітектури безслідно зникли в бурхливому вирі історії. Дякувати Богу, тобто Аллаху, не всі.

Мінарет Калян XII ст. Певно, найдревніша з вцілілих будівель Бухари.

Бухара була багатим містом. Мечеті та медресе тут чудово оздоблені мозаїкою з уже знайомої нам по Самарканду глазурованої цегли, мінарети - високі, центральні вулиці - прямі і широкі. Раніше все місто було оточене високим муром для захисту караванів від диких орд кочівників. Sorry, Майкл, business! :)

У центрі старої Бухари є, навіть, велика громадська купальня, окрім води, наповнена, як завжди, охочими до купання дітьми. 

Все місто скидається на один великий кам'яний лабіринт. Хитросплетіння провулків, арок, сходів, будівель, стін. І всюди можна знайти затишний куточок, аби посидіти в суфійських роздумах про сенс буття...

Деякі архітектурні шедеври ховаються у дворах, в оточенні приватних будинків, абрикосів і шовковиць.

Якби не підказка власника кафешки, де ми вирішили підвечеряти, могли б і не побачити чудового ансамблю медресе Халіфа Ніязкул, або Чор-Мінор (Чотири мінарети), що причаївся у дворах.

Сидячи на лавці під чотирма мінаретами, які поблискували в промінні призахідного сонця, хотілося залишитися тут бодай на тиждень. Побачити, відчути, почути, спробувати, торкнутися. Заблукати і віднайтися.

І загадати повернутися в цю неймовірну східну казку. Обов'язково.

Фото автора