По-русски
Українською
Погода:
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.
nashelito: архів
Виберіть проміжок часу, за який Ви хочете подивитись записи в блогах

Хмара тегів
jazz Jazz Koktebel Іркутськ Іссик-Куль Ґерґеті Ґерґеті Трініті Абхазія автостоп Ананурі Ангара Арагві Арка Дружби Ахалхалакі Білорусь Байкал Боржава буддизм Бурхан Бурятія Бухара Військово-Грузинська дорога вірмени Ваніс Квабебі Вардзія Великий Шовковий Шлях Верхній Ларс вино гори греки Грузія Гур Емір джаз Джварі дорога Жинвалі Жинвальське водосховище законодавство залізниця Кавказ Казахстан Казбеґі Кам'янець-Подільський караван-сарай Карпати КБЖД Киргизстан книги Коктебель кордон Крим Кумурдо Ліствянка література лобіані Львів мінарет міст Міст Миру Мале Море Малий Кавказ мандри маршрут медресе Мейдана Метехі мечеть мис митниця мовзолей монастир монахи море мотаня Мткварі Мцхета Ніноцмінда ніч навпростець напівпустеля Нарікала озеро Ольхон остріа Ош Південна Осетія пішки Паравані плов полонина пором Порт Байкал прикордонний перехід прогулянки Регістан Російська Імперія Російська Федерація Росія руїни Сіоні Сакартвело Сакгамо Самарканд Светіцховелі Свецісховелі свята Ніно Середня Азія Сибір скарб Степанцмінда таємниця Тамерлан Ташкент Тбілісі Тимур Тмоґві Тоба-Варчхілі трекінг Тсхрацкаро тунель Тянь-Шань Угулбек Узбекистан Україна фестиваль фортеця Форум Видавців фото Хіва хінкалі хачапурі Хертвісі Хобой Ходжа Насреддін храм храми Хрестовий перевал християнство Хужир Цалка цариця Тамара церква Цмінда Самеба шаманізм Шаманка Шердор
AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.

Мис Бурхан. Земна домівка шаманського бога

21 лютого 2012, 00:00

Мис Бурхан - один із символів священного озера Байкал

У серці неозорого російського Сибіру знаходиться чарівне озеро Байкал, посеред озера - острів Ольхон, у центрі острова - селище Хужир, а на захід від нього, у священних байкальських водах розташувалася Скеля-Шаманка, або мис Бурхан (53°12′14″ пн. ш. 107°20′29″ с. д.)...

Ця дивовижна двохвершинна скеля, складена з кристалічного вапняка-мармуру і вкрита яскравими лишайниками червоного кольору, з давніх давен належить до найбільших священих місць Азії. 

Наскрізна печера в скелі вважалася місцем перебування "ежина" - хазяїна Ольхону і була найбільш шанованим місцем серед місцевого населення і всіх прибайкальських бурятів. Таких багатих жертв, як біля Скелі-Шаманки, ніде на Байкалі не приносили. Кажуть, що крім шаманів, ніхто не мав права наближатися до місця, де жив дух-хазяїн острова.

Старовинні легенди розповідають про 13 північних нойонів - синів небожителів, які спустилися на землю аби чинити суд над людьми. Найстаршого і наймогутнішого з них звали Хан Хуте-баабай. Саме він обрав собі місцем для життя шаманську скелю на острові Ольхон. Вважалося, що він має три палаци: один на небесах, другий - в підземному світі, третій - власне мис Бурхан.

До речі, називати Бурханом Скелю-Шаманку стали після того, як серед бурятів поширився буддизм, адже "Бурхан" означає "Бог", або "Будда". На початку XX ст. до скелі на молитву зїжджалися сотні лам. Вони вірили в те, що  у печері живе монгольський бог, який перебрався сюди з Монголії у прадавні часи...

Буряти так поважали священну скелю і поклонялися їй, що не наважувалися навіть проїжджати повз верхи: минаючи Скелю-Шаманку, вершник вів коня за вуздечку, обв'язавши йому копита шматками шкіри або тканини - аби не цокали.

Сувенірна крамничка у вигляді бурятської юрти

Дуже довгий час Шаманка була забороненим місцем - наближатися до печери і, тим більше, проходити крізь неї вважалося великим гріхом. Такий вчинок міг зашкодити не лише самому порушнику, але й всьому його роду.

До нашого часу збереглося застереження на відвідини Скелі-Шаманки жінками. Літні буряти досі вірять в те, що порушення цієї заборони молодою жінкою може призвести до ускладнень при народженні дитини, або й безпліддя. Крім того, як це часто буває у священних місцях - присутність "нечистих і гріховних" жінок може зашкодити святині.

На інформаційному щиті перед Шаманкою можна прочитати такі слова:

"Не можна плюндрувати священне місце нехорошими думками або справами; не можна перебувати тут у стані алкогольного сп'яніння і голосно розмовляти. Дітям не бажано відвідувати це місце. Шаманісти впевнені, що вплив такого насиченого сильною духовною енергетикою місця на чутливу і не готову до зустрічі з духами дитину, може мати непередбачувані наслідки. Не варто писати на каменях, залишати сміття і говорити погані слова."

З іншого боку, до мису Бурхан досі приїздять бездітні буряти аби поклонитися священному місцю і попросити обдарувати їх нащадками. Адже, за однією з легенд дух-хазяїн скелі Хан Хуте-баабай всиновив трьох беркутів, від яких потім пішов рід ольхонських шаманів...

Сьогодні на стежці, що веде до Скелі-Шаманки, ніхто, крім згаданих вище слів, туристів не зупиняє. По мису вільно лазять діти і молоді жінки, поруч в тихій бухточці голосно матюкаючись купається гурт молодих людей, а на каменях можна побачити надписи "тутбылВася"...

Та варто зупинитися на деякий час, омити священними байкальськими водами з тіла дорожний пил, посидіти на траві або камінні навпроти червоних скель мису Бурхан на фоні вітру і хвиль, прислухатися до себе, - і відчути силу, таємничість, величний спокій і могутню красу, якими досі наповнене це сакральне місце.

На північ від скелі знаходяться піщаний пляж і ліс, де вільно можна встановити намета і заночувати. У лісі є дрова, в Байкалі - чудова і чиста питна вода, а в Хужирі, до якого заледве 500 метрів - гарячий копчений (або холодний в'ялений) байкальський омуль (це риба така) по 30-50 рублів за штуку.

Якщо ночівля в наметі біля озера здається надто екстремальною, в Хужирі можна знайти багато туристичних баз і приватних садиб, які приймають туристів на ночівлю. Найпопулярнішою з них є садиба Микити Бенчарова "Острів Ольхон".

Надвечір з Байкалу здіймається прохолодний вітер, тож залишаючись біля вогнища на нічні посиденьки потрібно тепло одягнутися.

А зранку води озера гладенькі та чисті і Скеля-Шаманка відбивається у них, наче у дзеркалі...


Фото автора


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Теги: Росія, Байкал, Ольхон, Хужир, Бурхан, мис, шаманізм, Бурятія, буддизм, Шаманка
Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook