Цмінда Самеба в Ґерґеті. Дорога до храму у небі
Багато сотень років ця церква першою зустрічала гостей Грузії з північного боку. Розташований неподалік від російського кордону, поруч з Військово-Грузинською дорогою над містечком Степанцмінда і селом Ґерґеті, високо на горі (2170 м над рівнем моря), храм Цмінда Самеба (Святої Трійці) здається літаючим замком, відголоском казкових історій дитинства.
![]() |
Цмінда Самеба в Ґерґеті - найстаріший грузинський храм Святої Трійці |
У час, коли з долини річки Терґі (Терек) здіймаються тумани, чи коли хмари, втомившись триматися за льодовики Казбека, опускаються низько, церква здається примарною тінню, що так і кличе до себе - не бійся, давай, підіймись, випробуй свою віру...
І жінки з Степанцмінда та Ґерґеті щонеділі пішки підіймаються на гору, аби відвідати богослужіння. Їм свою віру випробовувати не потрібно: коли в 1988 році радянська влада збудувала підйомник з Степанцмінди до храму, обурені місцеві жителі, вважаючи, що це шкодить святині, зруйнували його...
До речі, слово "цмінда" ("святий", "святого") у власних назвах зустрічатиметься в Грузії дуже часто.
Інша назва церкви - Gergetitrinity - розрахована на англомовних туристів з усього світу, яких сюди з кожним роком приїздить все більше.
![]() |
Такі туристичні вказівники стоять по всій Грузії, навіть у найвіддаленіших місцях |
Храм Цмінда Самеба в Ґерґеті збудували в XIV ст. поруч знайсхіднішим п'ятитисячником Кавказу - Казбеґі. У світі не так багато є церков та інших будівель, побудованих так високо у горах. Найближчий український аналог - обсерваторія часів Австро-Угорської імперії на Чорногірському хребті в Карпатах. От тільки храм в Ґерґеті діючий і до нього можна дістатися на авто. :)
![]() |
Ґерґетіс Цмінда Самеба і Казбеґі (Мкінвар-цвері) - навіки разом |
Подорожуючи автостопом, перш ніж підійматися до храму в небі, ліпше залишити важкі наплечники внизу, наприклад у кафешці біля мосту через Терґі, чи у будь якому іншому місці. Як показав досвід двох подорожей по Грузії, речі можна залишити без догляду прямо на вулиці, адже злочинності тут майже немає і грузини з того дуже горді. Проте, гроші і документи таки ліпше взяти з собою. ;)
![]() |
Довга дорога в небо крізь село Ґерґеті |
Непогано б також прихопити в дорогу воду і невеличкий перекус, аби піднявшись до храму можна було поїсти - на такій висоті їжа набуває надзвичайних смакових властивостей і сама проситься до рота. :)
На вказівникові біля мосту пишуть, що до храму 6,4 км. На авто вона долається за 25-30 хвилин. Можливо, якщо заплатити 25 ларі і поїхати на таксі, котрих на центральній площі Степанцмінда дофіга і трошки, то так воно і буде. Але у пішій мандрівці є свої переваги - чисте повітря, цілющі фізичні навантаження, тарапевтичне випробування для душі і тіла. :)
![]() |
Ґерґеті і Степанцмінда зі стежки до Цмінда Самеба |
Без особливого напрягу, якщо не забувати "зрізати" дорогу по стежках, пійдйом з Степанцмінди до церки займе близько години. Часто біля стежки сидять всілякі польські туристи, озброєні трекінговими палицями - певно не можуть надихатися лікувальним повітрям кавказьких гір. :)
![]() |
Казбеґі - найвища вершина східного Кавказу (5033 м) |
Піднявшись на гору, де віками стоїть велична церква Святої Трійці, хочеться розірватися, бо саме тут пролягає шлях тих, хто обрав собі сходження на Казбеґі.
Біля церкви ж - пасуться ґерґетські корови, бігають молоді коні, тусують туристи. Життя вирує.
![]() |
У церкві живуть і працюють кілька монахів, часом вони виходять, аби гаркнути на туристів, що лізуть на недобудовану платформу поруч з храмом, або люб'язно розповідають відвідувачам якісь історії.
![]() |
Наприклад, про хрест святої Ніно, який переховували в Цмінда Самеба під час Грузинсько-перської війни в XVIII ст. За християнськими переказами, Божа Матір, перед тим як відправити святу Ніно хрестити Грузію, вручила їй сплетений з виноградної лози хрест. Цей хрест дещо відрізняється за формою від усіх християнських хрестів: його поперечка ніби переламана посередині, обидва її кінці скошені вниз під невеликим кутом.
![]() |
Перед входом на територію храму табличка попереджає про те, що фотографувати в храмі заборонено, проте, не зрозуміло, чи можна це робити зовні, тож я робив це крадькома, побоюючись харизматичних грузинських монахів.
![]() |
У грузинських будівників церков був особливий талант будувати храми в місцях, де краса природи перехоплює подих. Всі ці монументальні споруди стали частиною Кавказу, постали з каміння, що мільйони років разом з цими горами зростало.
В Цмінда Самеба над Ґерґеті особливо відчувається сила віри тих, хто будував цю церкву. Найскептичніші відвідувачі можуть почути в такому храмі шелест тисяч молитов, що віками читалися тут.
Можна побачити або уявити, як священники сидять на кам'яних мурах, дивлячись угору - на Казбеґі, або частіше - вниз - на Ґерґеті і Степанцмінда, де живуть люди, душі яких вони прагнуть врятувати своїм служінням...
У таких місцях я, агностик, теж стаю віруючим. Вірю у віру і щирість цих простих людей.
У те, що душі богів і героїв живуть в таких місцях і приходять до людей у сни.
Фото автора
Теги: Цмінда Самеба, Ґерґеті, храм, церква, Грузія, Казбеґі, Степанцмінда, Кавказ, гори, автостоп, Ґерґеті Трініті, Військово-Грузинська дорога