Джварі - хрест над Мцхетою

Християнство у Грузії, а точніше - грузинське православ'я - це не просто релігія. Християнство у Грузії - це світогляд,світосприняття і світовідчуття, це те, як люди ставляться одне до одного. Християнство у Грузії часом переймає дуже химерних форм - як, наприклад, язичницьке християнство в гірській країні Тушеті, але, з-посеред усіх течій, конфесій і гілок цієї релігії, залишається чи не найбільш щирим і справжнім. Принаймні, за відчуттями такого Хоми Невіруючого, як я... :)

Одна з найбільш шанованих грузинських святих, рівноапостольна Ніно, за переказами, народилася в грузинських поселеннях у Каппадокії і мріяла навернути до християнства землю своїх предків. 

Найстаріший грузинський храм - Джварі (у перекладі з грузинської - "хрест"), збудували на місці дерев'яного хреста, встановленого в IV ст. на місці древнього язичницького храму святою Ніно - хрестительницею Грузії. Цей хрест над Мцхетою став символом навернення Грузії до християнства.

Хрест всередині монастиря Джварі, встановлений на місці древнього постаменту хреста святої Ніно

Монастир Джварі (41°50′19″ пн. ш. 44°44′02″ с. д.) - перша грузинська пам'ятка архітектури у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Розміри храму Джварі і скелі, на який він стоїть співвідносяться як 1 до 7.

Цей храм став справжнім символом середньовічної Грузії. Багато церков на Кавказі будувалися за зразком Джварі. Поруч з монастирем знаходяться руїни ще більш старішого храму. 

Монастир Джварі - найстаріший грузинський храм, збудований в VI ст.

Зі скелі, де височіє Джварі, дуже добре видно оспіване Лермонтовим у "Мцирі" злиття двох рік - Арагви і Мткварі (Кури). Поруч з цим місцем, прямо навпроти храму Хреста стоїть Свецісховелі - кафедральний собор в Мцхеті.

"...Там, где, сливаяся, шумят, Обнявшись, будто две сестры, Струи Арагвы и Куры, Был монастырь." М. Лермонтов, "Мцирі"

На півдні можна побачити Тбілісі, а внизу, під скелею і у північному напрямку, рухається одна з найважливіших транспортних артерій Кавказу - Військово-Грузинська дорога...

Власне, саме по цій  трасі найпростіше дістатися до підніжжя скелі, де стоїть Джварі: з Тбілісі, від станції метро "Дідубе" ходять маршрутки в Мцхету (вартість 1 ларі~ 5 грн).

На авто ж дістатися до Джварі ще легше - виїхавши за Тбілісі у північному напрямку по Військово-Грузинській дорозі потрібно повернути праворуч там, де всі їдуть ліворуч в Мцхету, і чекати вказівника на поворот до Джварі. Дорога там асфальтована, хороша і страшенно мальовнича. :)

Дорога від Джварі

Піший мандрівник спокійно може піднятися від траси до Джварі за 25-30 хв. 

Приблизно стільки ж (якщо не менше) часу займе поїздка з центру Тбілісі на авто.

Та як би не пощастило рухатися подорожньому повз Джварі, оминути величний храм на скелі  - просто неможливо...Фото автора