По-русски
Українською

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.
Калькулятор витрат пального
  • Довжина маршруту:
    Вид пального:
    Середня вартість пального:
    Витрати пального на 100 км:
  •   км
      

Хмара тегів
jazz Jazz Koktebel Іркутськ Іссик-Куль Ґерґеті Ґерґеті Трініті Абхазія автостоп Ананурі Ангара Арагві Арка Дружби Ахалхалакі Білорусь Байкал Боржава буддизм Бурхан Бурятія Бухара Військово-Грузинська дорога вірмени Ваніс Квабебі Вардзія Великий Шовковий Шлях Верхній Ларс вино гори греки Грузія Гур Емір джаз Джварі дорога Жинвалі Жинвальське водосховище законодавство залізниця Кавказ Казахстан Казбеґі Кам'янець-Подільський караван-сарай Карпати КБЖД Киргизстан книги Коктебель кордон Крим Кумурдо Ліствянка література лобіані Львів мінарет міст Міст Миру Мале Море Малий Кавказ мандри маршрут медресе Мейдана Метехі мечеть мис митниця мовзолей монастир монахи море мотаня Мткварі Мцхета Ніноцмінда ніч навпростець напівпустеля Нарікала озеро Ольхон остріа Ош Південна Осетія пішки Паравані плов полонина пором Порт Байкал прикордонний перехід прогулянки Регістан Російська Імперія Російська Федерація Росія руїни Сіоні Сакартвело Сакгамо Самарканд Светіцховелі Свецісховелі свята Ніно Середня Азія Сибір скарб Степанцмінда таємниця Тамерлан Ташкент Тбілісі Тимур Тмоґві Тоба-Варчхілі трекінг Тсхрацкаро тунель Тянь-Шань Угулбек Узбекистан Україна фестиваль фортеця Форум Видавців фото Хіва хінкалі хачапурі Хертвісі Хобой Ходжа Насреддін храм храми Хрестовий перевал християнство Хужир Цалка цариця Тамара церква Цмінда Самеба шаманізм Шаманка Шердор
AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Показати на карті:
СТО
АЗС
Готелі
Кафе
Місця
Верхний Ларс - Ананури - Mtskheta - Тбілісі
0
Фото
Дар'яльська ущелина. Скелі над прикордонним переходом
 

Загострення відносин між Грузією та Росією напередодні військового конфлікту в серпні 2008 року спричинили до закриття "на ремонт" російського контрольного-пропускного пункту "Верхній Ларс". Попри те, що 1 березня 2010 року КПП "Верхній Ларс" відкрили, чутки про те, що з Росії в Грузію потрапити проблематично, ходять до цього часу... :)
Військово-Грузинська дорога біля Мцхети

Довгий час  Військово-Грузинська дорога була єдиним шляхом з Росії не лише в Грузію, але і на Кавказ взагалі. Інші шляхи - через Абхазію і Дагестан були ненадійними і не зовсім безпечними. Лиш в радянські часи пробили Рокський тунель з Північної Осетії у Південну, який зараз  контролюють російські війська.


До підписання Георгіївського Пакту про протекторат Російської Імперії над Грузією в 1783 році, давній торговий шлях через Дар'яльску ущелину був просто вузьким проходом в горах. В 1799 році відкрилася Військово-Грузинська дорога - від Владикавказа до Тбілісі, довжиною 208 кілометрів.


Не зважаючи на всілякі чутки та легенди, перехід кордону між Росією та Грузією має одну-єдину проблему - він автомобільний. Тобто, автостопщик змушений піймати авто, що їде через кордон. Найчастіше такими є вірменські, білоруські та українські вантажівки, або російсько-грузинські місцеві таксисти з такими же подвійним громадянством. Цікаво, що грузинський кордон пропускає всіх, а російське КПП авто з грузинськими номерами на території Росії не пускають.


Російські прикордонники обов'язково питають мене, що я "забув" в Грузії, нагадують, що там небезпечно і "стріляють". Грузинські - посміхаються, жартують і одразу налаштовують на позитив. Особливо тішить, коли чарівно посміхаються з віконця паспортного контролю гарні грузинські прикордонниці.


Між російським та грузинським КПП - три кілометри по Дар'яльській ущелині, нейтральна територія вздовж річки Терек, поміж скелями кілометрової висоти.
Дорога вздовж Дар'яльської ущелини між грузинським КПП і Степанцмінда

На території Грузії одразу почуваєшся як удома - українців тут люблять. :)


У Грузії річка Терек стає річкою Тергі і ще близько 15 кілометрів дорога від КПП в'ється попід високими химерними скелями до містечка Степанцмінда. Біля грузинського КПП закінчують будівництво великого храму і всі 15 кілометрів до Степанцмінди вкриті свіжим і якісним асфальтом.


Перед мостом через Тергі, на початку Степанцмінда, ліворуч і вгору повертає дорога до села Ґерґеті і величного храму у небі над ним - Цмінда Самеба (Святої Трійці). Неподалік від храму виблискує білою вершиною льодовика найвища гора східного Кавказу - Казбегі, або Мкінвар-цвері (5033 м).


До храму можна піднятися пішки за годину, чи винайнявши авто на центральній площі Степанцмінда за 20 ларі (~100 грн.)


Цмінда Самеба в Ґерґеті. Дорога до храму у небі
Цмінда Самеба - храм у небі над Степанцмінда

Десь на середині шляху від Степанцмінда до перевалу на поверхню виходить велике джерело природньої мінеральної води. Здалеку видно як на сонці виблискує пориста порода світло-помаранчевого кольору. У цьому місці зупиняються всі авто - перепочити і напитися цілющої води.


Між Степанцмінда і Тбілісі - близько 180 кілометрів гірською дорогою, через високий Хрестовий перевал, повз мальовничі грузинські села з фортецями і храмами. 


Бувалі мандрівники кажуть, що Військово-Грузинська дорога з чарівними місцинами навколо неї належить до наймальовничіших місць у світі.


Є лише кілька місць перед Хрестовим перевалом (2379 м), де на дорозі відсутній асфальт, це найнебезпечніша ділянка - взимку цю частину дороги часто замітає снігом, а буває що і лавинами. Тому в найбільш лавинонебезпечних місцях побудовані тунелі, які в теплу пору року закриваються. На Хрестовому перевалі майже завжди холодно і вітряно, часто на ньому відпочивають хмари...


Неподалік від перевалу починає текти в бік Росії річка Тергі (Терек), а з іншого боку - Арагві.


Майже одразу за перевалом над долиною Арагві, прямо над урвищем поступово занепадаючи стоїть Арка Дружби, побудована в 1983 на честь 300-ї річниці Георгіївського Пакту.


Неподалік від неї у час, коли зацвітають цілющі гірські трави, з'являються пересувні вагончики з вуликами. Тут можна купити екологічно чистого меду, послухавши напівлегендарну історію про те, як якісь американські дослідники-натуралісти переконували якихось грузинів в тому, що випасати на цих гірських луках корів - злочин, бо такої кількості лікарських трав немає більше ніде в світі... :)
Пасіка біля Хрестового перевалу

Сама Арка оздоблена мозаїчними орнаментами, малюнками і словами Руставелі: "Другу верный друг поможет, не страшит его беда, сердце он отдаст за сердце, а любовь - в пути звезда".


З оглядового майданчика під Аркою Дружби відкриваються такі чудові краєвиди, що не завадить міцно триматися за поручні - від несамовитої краси польоту над світом починає паморочитися в голові :)
Місцеві жителі кажуть, що ота дальня червона гора - згаслий вулкан

Дорога продовжується серпантином і зустрічаємо Гудаурі - популярний гірськолижний курорт, яскравий і голосний взимку, але пустельний і запилений в міжсезоння. 


Після Гудаурі - довгий спуск вниз, постійна зміна тиску відлунює головним болем і закладає вуха.


Після серпантинного спуску з гір Військово-Грузинська дорога нарешті більш-менш заспокоюється і далі в'ється вздовж Арагві, минаючи колоритні села: Пасанаурі, Ґвріто (так-так!, те саме "чіто Ґвріто, чіто Марґаріто" :)), Ананурі...


Так, стоп. :)


За селом Ананурі річка Арігві впадає у смарагдові води Жинвальського водосховища, а біля дороги стоїть красива фортеця Ананурі з кількома храмами. Тут, у найвужчому місці долини, форпост захищав Арагвійське еріставство (провінцію) від ворожих нападів.


Ананурі - форпост арагвійських еріставі
Фортеця Ананурі стоїть на початку мальовничого Жинвальського водосховища

Жинвальське водосховище - стратегічний об'єкт, його води використовуються для водопостачання столиці Грузії - Тбілісі. Військово-Грузинська дорога минає його зі сходу. З західного боку водосховища проходить дорога в Шатілі - центр гірської області Хевсуреті.


Як і великі водосховища в Україні, водосховище біля села Жинвалі затопило кілька сіл і храмів. Охоронці дамби розповідають, що у роки, коли рівень води у водосховищі був найгижчим, можна було побачити хрест на куполі однієї з затоплених церков. І, так само як це люблять робити українські рибалки, говорять про велчезних рибин, що лежать на дні... :)
Жинвальське водосховище

Мені пощастило ночувати на березі водосховища, купатися в йог очистій воді, куштувати раків, що живуть у камінні біля берега, спілкуватися охоронцями дамби. Навряд чи так може трапитися ще колись, тому, якщо хочеться відчути прохолоду чистої гірської води, спускатися до водосховища найкраще біля фортеці Ананурі.


Далі на південь, перед поворотом на автобан, що веде з Тбілісі через Горі в Батумі, знаходиться село Натахтарі. Кажуть, що тут - найсмачніша в Грузії вода. Там виготовляють чудовий лимонад "Натахтарі", особливо тішить справжній, настояний на травах, тархун.


*   *   *


Древня столиця Грузії Мцхета була заснована у другій половині І тисячоліття до н.е. За легендою, у місці, де Арагві впадає в Мткварі, оселився легендарний Мцхетос - начебто, один із нащадків Ноя. Зрештою, до Арарату звідсіля не надто далеко... :)
Так виглядає Мцхета від храму Джварі

До побудови храму Самеба в Тбілісі, монастир Светіцховелі в Мцхеті був кафедральним, тобто - резиденцією грузинського патріархів. Він також найбільший серед усіх історичних грузинських храмів і входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.


Одна з легенд розповідає, що в Светіцховелі зберігається одна з чудотворних риз Ісуса Христа. Її купив у римського солдата грузинський єврей Ілія. Коли він повернувся в Мцхету, його сестра взяла ризу в руки і одразу померла від неземної благодаті. З її могили виріс чудодійний кедр, а на його місці збудували храм Светіцховелі.


*   *   *


Поруч з Мцхетою знаходиться гора, яка є символом хрещення Грузії. Найстаріший грузинський храм Джварі побудований на цій горі на місці, де колись стояв хрест, встановлений хрестительницею Грузії - святою Ніно.


Джварі - хрест над Мцхетою
Джварі - храм Хреста, символ грузинського християнства

Від Светіцховелі Джварі видається оманливо близьким, але для того, щоб дійти до нього пішки, потрібно знайти міст через Арагві (північно-західний край міста), пройтися вздовж Військово-Грузинської дороги і піднятися на гору. На все про все - кілька годин, але воно того варте. :)


*   *   *


Між Мцхетою і Тбілісі - офіційних 20 кілометрів, але столиця Грузії так швидко розвивається і зростає, що незабаром Мцхета може стати її частиною. :)


Про саме ж Тбілісі не можна сказати кількома реченнями. Це місто настільки глибоке, різнорівневе і багатогранне, таке затишне і жваве водночас, тихе в хитросплетінні брукованих вуличок старих кварталів і голосне на вулицях ресторанів, спокійне і безпечне, місто красивих людей і гарних будівель...


"Тбілі" грузинською мовою означає "теплий". І Тбілісі - у всіх сенсах тепле місто.


Губитися тут приємно і легко. А ще тут дуже хочеться (по)жити.


Тбілісі. Церкви, вино і хачапурі
Нічне життя "Теплого міста"


Фото автора

Теги: Грузія, Кавказ, автостоп, Джварі, Мцхета, Ананурі, Ґерґеті, Верхній Ларс, Арка Дружби, Хрестовий перевал, Жинвальське водосховище, Мткварі, Арагві, Светіцховелі, Тбілісі

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook