По-русски
Українською

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.
Калькулятор витрат пального
  • Довжина маршруту:
    Вид пального:
    Середня вартість пального:
    Витрати пального на 100 км:
  •   км
      

Хмара тегів
jazz Jazz Koktebel Іркутськ Іссик-Куль Ґерґеті Ґерґеті Трініті Абхазія автостоп Ананурі Ангара Арагві Арка Дружби Ахалхалакі Білорусь Байкал Боржава буддизм Бурхан Бурятія Бухара Військово-Грузинська дорога вірмени Ваніс Квабебі Вардзія Великий Шовковий Шлях Верхній Ларс вино гори греки Грузія Гур Емір джаз Джварі дорога Жинвалі Жинвальське водосховище законодавство залізниця Кавказ Казахстан Казбеґі Кам'янець-Подільський караван-сарай Карпати КБЖД Киргизстан книги Коктебель кордон Крим Кумурдо Ліствянка література лобіані Львів мінарет міст Міст Миру Мале Море Малий Кавказ мандри маршрут медресе Мейдана Метехі мечеть мис митниця мовзолей монастир монахи море мотаня Мткварі Мцхета Ніноцмінда ніч навпростець напівпустеля Нарікала озеро Ольхон остріа Ош Південна Осетія пішки Паравані плов полонина пором Порт Байкал прикордонний перехід прогулянки Регістан Російська Імперія Російська Федерація Росія руїни Сіоні Сакартвело Сакгамо Самарканд Светіцховелі Свецісховелі свята Ніно Середня Азія Сибір скарб Степанцмінда таємниця Тамерлан Ташкент Тбілісі Тимур Тмоґві Тоба-Варчхілі трекінг Тсхрацкаро тунель Тянь-Шань Угулбек Узбекистан Україна фестиваль фортеця Форум Видавців фото Хіва хінкалі хачапурі Хертвісі Хобой Ходжа Насреддін храм храми Хрестовий перевал християнство Хужир Цалка цариця Тамара церква Цмінда Самеба шаманізм Шаманка Шердор
AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Показати на карті:
СТО
АЗС
Готелі
Кафе
Місця
Тбілісі - Tetri Tsqaro - Цалка - Ніноцмінда - Akhalkalaki - Khertvisi
0
Фото
Тбілісі з мурів фортеці Нарікала
 

Я дуже люблю Грузію - красу її гір, безпеку її доріг і міст, гостинність і щирість її людей... За два роки мені пощастило побувати в 9 з 12 грузинських регіонів. Я бачив величні древні храми центральної Грузії і високі вежі горян Тушеті, пройшов кількасот кілометрів її горами і дорогами, її бездоріжжям, ночував біля стрімких кришталево чистих річок, куштував п'янкі шедеври її виноробів...


Я полюбив цих гостинних і щирих простих людей, спілкуючись з водіями під час подорожей автостопом і з маршрутчиками, розпитуючи про дорогу в полісменів, приймаючи пропозиції ночівлі в грузинських прикордонників і пастухів.


І я дуже добре знаю, що краса світу зовсім не обмежується туристичними маршрутами... ;)
Перевал Тсхрацкаро (2454 м) між Ахалхалакі та Бакуріані

Майже всі шляхи в Грузії розпочинаються з столиці - Тбілісі. Це мальовниче місто лежить в долині річки Мткварі на перехресті древніх торгових шляхів і сучасних магістральних трас.


Тбілісі. Церкви, вино і хачапурі


Є кілька способів розпочати свій маршрут Грузією з її столиці. 


Автостоп - досвід підказує, що найкраще вибиратися з міста на трасу маршрутками - це і дешево і зручно.


В Тбілісі є два "народних автовокзали", "західний" - біля метро "Дідубе", і "східний" - біля станції "Самґорі". З "Дідубе" можна поїхати в бік Мцхети, Горі, Казбегі, Кутаїсі, Боржомі (загалом - північно-західний напрямок). З "Самґорі" - у бік Телаві, Руставі, Марнеулі, Цалки (південний-захід та схід). Вийшовши з метро, потрібно запитати людей про дислокацію маршруток, бо вони ховаються :)


Залізниця - в Грузії є лише одна діюча залізнична гілка - Батумі - Тбілісі - Баку. Проте, вона має декілька відгалужень, що дозволяє плодитися і розмножуватися всіляким приміським потягам. Більш детально про грузинську залізницю, напрямки і розклад можна читати російською на її офіційному сайті.


Крім того, між Боржомі та гірськолижним курортом Бакуріані ходить вузкоколійка, котра вже стала легендарною. :)


І, звісно, завжди можна податися самоходом на орендованому або власному авто. Особливо тепер, коли більшість важливих автомобільних шляхів Грузії доведені до ладу, або ремонтуються.


*   *   *


Нам дуже хотілося у Вардзію - легендарне печерне місто неподалік від кордонів з Вірменією та Туреччиною. Найпростіший шлях туди розпочинається з станції метро "Дідубе", спершу по автобану, а потім через курортне Боржомі далі на південь.


Але якесь шило не давало нам спокою і хотілося іншого шляху, менш "розкрученого" і стабільного. Ще й один з грузинських друзів обмовився про нову трасу на півдні Грузії. Обмовився, але застерігаав від поїздки нею. Ага, отже нам якраз туди! :)


Якщо їхати на авто - це коротший шлях у Вардзію, ніж через Боржомі. Якщо ж автостопом і пішки, то коротшого просто не буває, хіба на вертольоті.


Для того щоб потрапити на "нову" південну трасу, треба їхати в бік Марнеулі і Вірменії і повернути перед селом Кода праворуч, далі їхати до Тетра-Цкаро і одразу за ним не слухати навігатора, а ще раз повертати праворуч за вказівником на Манглісі, ще трохи цією трасою і буде перехрестя, звідки на цалку треба їхати ліворуч, а далі - тільки по трасі, через Ніноцмінда, Ахалхалакі - вона там одна-єдина така. І в гарному стані - таки відремонтували... :)
Цалкинське водосховище

Цалка - невелике містечко, останнє в Квемо-Картлі, якщо рухатися на захід. Тут живуть переважно вірмени - близько 54% і греки - 22%, є кілька магазинів і кафе і, навіть, відділення Bank of Georgia.


Західна частина Квемо-Картлі і більшість Самцхе-Джавахеті населені переважно вірменами. Села і містечка тут виглядають досить бідно і запущено, практично відсутня туристична інфраструктура та сфера послуг, але на привітність і гостинність місцевого люду це не впливає жодним чином.


Подекуди, серед водіїв ходять легенди про українські села в регіоні, де з давніх-давен живуть старообрядці. Легенди ми чули, але сіл таких не бачили. :)


На трасі Тбілісі - Ахалхалакі досить мало заправок. Я помітив по одній у Цалці, Ніноцмінда та Ахалхалакі. Щось схоже на заправку було біля села Хертвісі і жодної - між Хертвісі та Вардзією.


*   *   *


Перевалом Тікматаші (2168 м) починається суворий високогірний край Самцхе-Джавахеті. Одразу за перевалом, на висоті 2073 метри розкинулося найбільше грузинське озеро - Паравані, далі, вздовж траси, значно менше озеро Сакгамо біля одноіменного села.


Біля обох озер є місця для наметів, можна знайти воду та хмиз, але потрібно зважати на те, що навіть влітку тут буває досить прохолодно, часто дощить і дме вітер.
Ранок на озері Сакгамо

У регіоні нараховують близько 50 храмів та монастирів, найвідомішими з яких є Сапара біля Ахалціхе, яку знайти не просто і треба ходити ногами, Вардзія - величезний печерно-монастирський комплекс майже біля кордону з Вірменією і Ваніс Квабебі - печерний монастир VIII ст. поруч з Вардзією.


Також в регіоні є декілька фортець, одна із них - в селі Хертвісі - височить на скелі прямо над дорогою, що веде у Вардзію.
Одна із найдавніших грузинських фортець - Хертвісі (X ст.)

*   *   *


З центрального міста регіону Самцхе-Джавахеті - Ахалхалакі у Вардзію можна потрапити двома шляхами: цивільним - по трасі що веде в бік Боржомі та Ахалціхе, біля фортеці Хертвісі повернути ліворуч і їхати прями аж до печерного міста, або екстремальним - піти з Ахалхалакі у Вардзію пішки через село Кумурдо з загадковим храмом без купола, мальовничими схилами каньйону Мткварі, через "кам'яні сади"...


Детальніше про це читайте у матеріалі: Південна Грузія: вірмени, озера і бездоріжжя


Для мене вибір був очевидним - навпростець. :)
Селяни прокопали русло для струмка, аби провести гірську чисту воду в село

Вардзію добре видно з дороги, у сітінках вона виглядає химерно і загадково, а зранку сюди прилітають хмари, щоб кутати в білу небесну вату древнє печерне місто, річку Мткварі, гостинну кафешку біля мосту і сонних туристів...


Вардзія. Печерне місто у хмарах
Вардзію збудували в части легендарної цариці Тамари (ХІІ ст.)

Дорога навпростець з Тбілісі у Вардзію дикими і нетуристичними південними краями, зайняла 2 переповнених красою і враженнями автостопних дні. 


Я не можу зрозуміти, чому такий важливий туристичний об'єкт, як Вардзія, досі відсутній не лише в GoogleMaps, але й на мапах для туристів, які можна отримати в інформаційно-туристичних центрах Грузії.


Можна лише здогадуватися, від кого ховають це правдиве Місце Сили... :)


Вирушаючи з Вардзії, варто подивитися на печерний монастир Ваніс Квабебі та замок Тмоґві - вони знаходяться на березі Мткварі по дорозі до Хертвісі.


*   *   *


З Ахалхалакі є "короткий шлях" на північ, в Бакуріані та Боржомі, через перевал Тсхрацкаро (2454 м). Дорога там є, але стан її дуже сумнівний - така собі грунтовка посипана місцями щебнем. Але у вересні 2011, з боку Ахалхалакі на цій дорозі тусувалися працівники дорожної служби, заміряли відстані і обіцяли, що невдовзі тут буде новенька траса.


Побачимо :)


На цій трасі нас обігнало лише 4 авто, і 3 з них нас підвезли. Останнє, водієм якого був, якщо пам'ять мене не підвела, сивий і кучерявий Різо Васильович віз нас аж на перевал, доки у нього не закінчився у бакові бензин.
Грузинський пастух перед перевалом Тсхрацкаро

Там, поруч з охоронцями нафтопроводу Баку -Тбілісі - Джейхан, він нас висадив і покотився в долину...


*   *   *


Коли цей чудовий грузинський дядько допомагав нам знайти хліб в селі Чадо перед перевалам, ми зайшли у прибудовану до хати крамничку. Там він пригостив нас вином Кіндзмараулі, а її хазяйка і продавчиня, чарівна грузинська вірменка, запропонувала нам випити кави.


Смачнішої кави я у своєму житті не куштував... ;)Фото автора 

Теги: Тбілісі, маршрут, Грузія, Кавказ, Малий Кавказ, Цалка, Паравані, Хертвісі, Ахалхалакі, Кумурдо, Ніноцмінда, греки, вірмени, навпростець, автостоп, Ваніс Квабебі, Тмоґві, Тсхрацкаро

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook