Проблемні кордони, або Куди в Грузії ходити не слід

Про Грузію зараз говорять багато і часто, в Грузію зараз їздять і повертаються звідти переповнені враженнями і любов'ю. За останній рік кілька десятків моїх знайомих побували там, або збираються невдовзі побувати.

Скажу відверто, після двох подорожей цією гостинною і мальовничою країною, я думаю про неї постійно - в середньому - тричі на день. :)

Та як сказав сьогодні в прем'єрній серії другого сезону серіалу "Гра Престолів" один з його героїв - Петір Бейліш - "Знання - це сила". В Грузії є території, офіційні відвідини яких мають певні обмеження, або взагалі заборонені - це окуповані Росією Абхазія та Південна Осетія. Та детальніше про це - трохи нижче.

Чи можете ви назвати ще хоча б одну країну, де прикордонники запросять мандрівників у свою їдальню, нагодують, а потім ще й на своїх солдатських ліжках спати покладуть?

В Грузії це цілком можливо, перевірено на власному досвіді.

А ще немає такого явища, як прикордонна зона. Лише в далеких гірських регіонах у прикордонних з Росією територіях, в Хевсуреті і Тушеті де за вкритими снігом скелястими хребтами лежать Дагестан, та Чечня, потрібно "відмічатися" в прикордонників. Зрештою, навіть якщо ви про це не знаєте, вони самі вас побачать і на цьому наголосять. Процедура ця абсолютно безболісна, і проявляється лиш кількахвилинною відсутністю закордонних паспортів. 

Ще одне місце, де мілітарно одягнені дядьки можуть попросити ваші паспорти для запису в журнал - перевал Тсхрацкаро неподалік від гірськолижного курорту Бакуріані. Там проходить нафтопровід Баку-Тбілісі-Джейхан, саме тому полісмени просять не фотографувати з перевалу.

"Підпільне" фото з перевалу Тсхрацкаро

І, звісно, якщо ви активно намагатиметеся фотографувати митниці і резиденцію Президента Грузії в Тбілісі, то, швидше за все, до вас підійде полісмен і чемно попросить цього не робити.

Абхазія та Осетія - чи варто їхати?

Ті, хто побував в Абхазії, розповідають, що там казково гарно. Але, згідно грузинського і міжнародного законодавства, абхазько-російський кордон (як і російсько-осетинський) офіційно вважається державним кордоном Грузії, тому перетин його є прямим порушенням, більше того - кримінальним злочином. Фактично це - нелегальний перетин кордону, а за це у жодній країні по голівці не погладять.

Ходять чутки, що за це порушення в Грузії передбачені великі штрафи і навіть ув'язнення на строк до 3-х років. Але, наразі, чутки залишаються чутками, на практиці ж, якщо грузинські митники побачать у вашому закордонному паспорті хоч якісь сліди перебування в Абхазії, або Південній Осетії - просто можуть не впустити у свою країну. Або навіть заборонити в'їзд. А ось це вже мені видається страшнішим за штрафи і грузинську в'язницю...

Щодо в'їзду в Абхазію з Грузії жодних заборон не існує, там навіть немає грузинських прикордонних постів, але абхазькі прикордонники можуть не пропустити. 

Проте, грузини з інших регіонів країни чомусь розповідають, що в районі Зуґдіді (поруч з абхазьким кордоном) підвищена криміногенна ситуація і можна нарватися на крадіжки та грабунок, оскільки дія грузинських законів на прилеглих до абхазького кордону територіях є обмеженою і дещо умовною.

Також слід розуміти, що в'їжджаючи в Абхазію виїжджати з неї теж потрібно через Грузію, інакше ви матимеме в паспорті "не погашений" виїздом в'їзний грузинський штамп, а отже - автоматично - проблеми при наступному в'їзді в країну.

Серед російських мандрівників ходять поради на кшталт - якщо хочете-таки відвідати Осетію та Абхазію, в'їжджайте на їх територію по внутрішньому паспорту з Росії і назад - так само, а потім, у Грузії - не паліться. Адже ніхто не відслідковує ваших пересувань по світу і не заводить відповідних справ, як це часом роблять в Європі.

Та, все ж таки, згідно грузинського "Закону про окуповані території" від 23 жовтня 2008 року, в'їзд на територію Абхазії та Цхінвальського регіону (Південної Осетії) офіційно дозволений виключно з боку муніципалітетів Зуґдіді та Ґорі відповідно. Всі інші шляхи є забороненими.

"Зона непевності" біля осетинських кордонів 

Російський блогер Олексій Мухранов, який останні кілька років живе в Тбілісі, стверджує, що у прилеглих до осетинського кордону територіях існує певна буферна зона, де дія грузинського законодавства і права громадян інших держав можуть обмежуватися і порушуватися. Він називає ці місця "Зоною непевності" ( або "невизначеності").

Рожевим кольором на мапі позначена та сама "зона непевності" за спостереженнями російського блогера Олексія Мухранова

Там немає жодних знаків, шлагбаумів, або блокпостів, але присутня підвищена увага з боку грузинської поліції, яка зростає при наближенні до осетинських кордонів. Блогер пише, що на цих територіях "грузинська поліція підозріло дивиться на іноземних громадян" і може влаштовувати перевірку документів.

Попри те, що у цих місцях є декілька фортець та храмів, серед яких виділяється кафедральний собор в Нікозі, без особливої потреби в цю химерну зону ліпше не забрідати.

Якщо ж спокуса пошуків екстриму надто велика, то слід мати на увазі, що при відвідинах цих місць можуть виникнути проблеми з грузинською поліцією і, навіть, солдатами військових сил Російської Федерації.

*   *   *

Якщо хтось, раптом, не знає, або забув, то нагадую, що для українців Грузія безвізова (а з 1 березня 2012 року - і для росіян), тож для того, аби потрапити в цю справді чудесну і невимовно гостинну країну, потрібні лише закордонний паспорт і нестримне бажання. 

Залишається лиш запланувати відпустку, а Грузія сама забезпечить вас красою природи та архітектури, щирістю людей і смачною їжею.

Коли будете там, посміхайтеся та будьте чемні і я обіцяю - вам сподобається! :)