Вибираємо лижну екіпіровку

Ще править бал золота осінь, але бувалі лижники знають: треба готуватися до зими. Адже ще можна купити спорядження зі знижкою в 50%. А в листопаді і на старий, і на новий завіз підвищать ціни, тому що більшість раптом згадає: скоро Новий рік, а на лижах кататися немає в чому.

Тому, щоб не платити більше, вирушаємо за гірськолижною екіпіровкою. Секрети її вибору нам розкрили Володимир Бєлов, суддя міжнародної категорії з гірськолижного спорту, і завзятий лижник Леонід Карпенко.

Черевики

Від 600 грн.

Вибір спорядження для катання в горах починається саме з черевиків.

Обов'язково надіньте їх, застебніть і побудьте в них 15 хвилин. Якщо вони щільно прилягають до ноги, пальці залишаються випрямленими, на кісточки нічого не тисне і нозі комфортно, вони вам підходять. До речі, надягати гірськолижні черевики треба на найтонший носок.

Чим менше ступінь жорсткості черевик, тим вони комфортніше, але і тим менше техніки можна буде показати при катанні. Хоча для новачків м'які черевики (від 60-ї до 80-ї жорсткості) - в самий раз.

Існують спортивні та туристичні види черевиків - для новачків рекомендуються туристичні: вони м'якші.

Костюм

Від 1200 грн.

Гірськолижний костюм повинен бути з мембранної тканини, яка, з одного боку, не дає промокнути, а з іншого, пропускає повітря, виводить вологу і зберігає тепло.

Лижі

Від 2000 грн.

З черевиками вирушаємо за лижами. Гірськолижні ширше бігових, мають "талію" (посередині вони більш вузькі). Також з обох країв у них є металевий кант - "вшита" смуга, яка дозволяє робити повороти на схилах, що ріднить їх у чомусь з ковзанами.
 
Лижі повинні бути на 10 см нижче вашого росту.

Є жорсткі і м'які лижі, причому, чим більше вага людини, тим жорсткіше вони повинні бути: під великою вагою жорстка лижа не прогнеться. Перевірити лижі на жорсткість можна, трохи їх зігнувши, тримаючи за кінчики: жорсткі практично не гнуться.

Лижі можуть бути для слалому (SL) і для гігантського слалому (GS). Для новачка краще брати варіант "гігантський слалом" - на таких лижах можна робити плавні великі повороти, а на слаломних - різкіші, що більше підходить для людей з досвідом.

Різному виду відповідає і різний радіус (R) - для слалому від 11 до 16, для гігантського - від 18 до 27. Ці позначення можна прочитати на підошві лиж.

При примірці лиж потрібно взутися, вставити носок в переднє кріплення, потім закріпити все інше і відчути, що нога стала жорстко зафіксованою.

Перевірте, щоб всі кріплення були справні: це важливо, адже при падінні вони повинні відкритися, тим самим звільняючи ногу, яка таким чином уникне травм.

Також перевірте, щоб металеві канти були закріплені і добре наточені.

Палиці

Від 300 грн.

Вибрати лижні палиці дуже просто: надівши черевики і встав на лижі, зігніть руки в ліктях під прямим кутом - ручки палиць повинні опинитися чітко у вас в долонях.

Зверніть увагу, щоб був конусоподібний верх - це необхідно для міцності палиць.

Беріть прямі палиці - злегка зігнуті призначені для швидкісного спуску.

Маска

Від 300 грн.

Маска або гірськолижні окуляри захищають очі від сонця, вітру, попадання чогось стороннього. До речі, в масках часто бувають змінні фільтри (скла).

Коли міряєте маску, дивіться, щоб вона щільно сіла на обличчя, не залишаючи щілин.

Краще брати маску з подвійними скельцями - вони не пітніють.

Для сонячної погоди беріть фільтри сірого кольору - тоді очі не будуть боліти. Для похмурої погоди - жовті фільтри, в яких буде краще видно рельєф місцевості.

Рукавички

Від 100 грн.

Спеціальні рукавички, на відміну від звичайних, мають протектори на пальцях - щоб при падінні не пошкодити руки.

Шолом

Від 500 грн.

Без цього аксесуара не рекомендується виходити кататися. На думку досвідчених лижників, навіть найдешевший шолом виконає свою функцію при ударі, нехай і розіб'ється при цьому.

Одягають шолом без шапки, оскільки всередині він утеплений. При примірці звертайте увагу, щоб він щільно сидів на голові, не бовтався, але й не тиснув.

Можна купити і беушний шолом, головне, щоб на ньому не було тріщин.

Термобілизна

Від 200 грн.

Синтетична білизна, на відміну від бавовняної, виводить піт, але затримує вологу, що надходить зовні. Так що в ній складніше замерзнути. При покупці зверніть увагу, щоб воно вас добре облягало, але при цьому не сковувало рухів.

Анастасія Єфименко, Сегодня