Долаємо стрес після ДТП: поради психологів

Згідно статистики, на автотранспорт припадає левова частка всіх аварій у світі - до 80%. Водії полюбляють обговорювати складність ремонту, збитки та юридичні аспекти (хто винен, як поводитися у суді) аварії, але забувають про психологічні травми. А даремно. Адже навіть невеличка аварія може істотно вплинути на водія - багато хто після ДТП панічно бояться не тільки сідати за кермо, але навіть їздити в якості пасажира. Крім того, така травма може привести до проблем в сімейному житті і на роботі.

"Сегодня" з'ясувала, як пережити стрес з мінімальними втратами.

Синдром фронтовика

В психіатричній літературі часто використовують словосполучення "афганський синдром" (воно вперше з'явилося після обстеження ветеранів війни в Афганістані). Воно означає постійне відчуття загрози для життя, страх смерті, болю, надмірна підозріливість, нав'язливі ідеї. Медична назва - посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Незважаючи на те, що водії, які потрапили в ДТП, в переважній більшості випадків ніколи не були на війні, дуже часто вони відчувають властиві військовим синдроми. "Після аварії минув уже рік, а я коли сідаю за кермо, відчуваю спиною і потилицею небезпеку, навіть коли дорога порожня. Я прямо відчуваю, що ось-ось знову потраплю в ДТП", - розповідає про свою проблемуводій Олексій М. з Києва .

Якщо не звернутися по допомогу до психолога, то такі розлади можуть призвести до серйозних проблем. Психотерапевт Тетяна Назаренко розповіла про пацієнта, який боявся сідати в транспорт взагалі. Крім того, став дратівливим і агресивним, а це призвело ще й до сімейних проблем. Інший пацієнт став надміру забобонним і зіпсував відносини з близькими людьми - йому здавалося, що його зурочили заздрісники.

"Дуже часто стрес намагаються лікувати горілкою або таблетками. Рік такої "терапії " і до ПТРС додасться залежність і проблеми зі здоров'ям", - говорить експерт.

Шлях до автореабілітаціі

По-перше, у жодному разі не можна довго картати себе за аварію - ви діяли відповідно до тих знань і навичок, які мали на той момент. По-друге, потрібно усвідомити, що страх -  природна реакція організму, викликана інстинктом самозбереження. І якщо людина вже побував у ДТП, коли загроза його життю та / або здоров'ю (у тому числі і психічному) була відчутна, то організм просто намагається не допустити повторення цієї ситуації. Перед водієм стоїть завдання переконати самого себе у тому, що в разі повторення аварійної ситуації він зможете її уникнути. Для цього необхідно прокрутити кілька разів її в голові (розглядаючи ситуацію з боку так, наче дивитеся відеозапис), а потім обговорити з досвідченим водієм або інструктором одного з центрів підвищення кваліфікації водіїв. Це дозволить зрозуміти, яких навичок керування авто не вистачило, вивчити їх на закритому майданчику (де нічого боятися) і відпрацювати до автоматизму - щоб при виникненні небезпеки спрацював умовний рефлекс.

Відмежуйтеся від критики

Водіям-новачкам (особливо жінкам), які потрапили в ДТП, близькі люди дуже часто, не усвідомлюючи того, розвивають комплекси - говорять образливі слова або демотивують фразами на кшталт "я ж казав", "тобі ще рано", "не твоє" тощо (в тому числі і з використанням ненормативної лексики). Така інформаційна обробка, хай, навіть, і з найкращими намірами, здатна повернути людину в депресивний стан. Крім того, це небезпечна також і в тому випадку, якщо водій, таки, ризикне сісти за кермо, останні почуті ним фрази здатні налаштувати на нову аварію. Тому краще відразу домовитися з родичами і друзями не обговорювати цю тему. А якщо в ДТП побував хтось із ваших близьких, надайте йому максимальну психологічну підтримку. Адже, за словами опитаних нами експертів, чим швидше після аварії людина знову повернеться за кермо, тим легше їй позбутися страху знову потрапити в аварію.

Як поводитися після ДТП: 5 порад

1. Відпочиньте. Навіть якщо ДТП було незначним (наприклад, отримано мілкі подряпини), краще в цей день більше не планувати поїздок, а перепочити. Навіть при невеликій аварії в людини виділяється адреналін і потрібно дати організму деякий час для відновлення номального сприйняття дійсності.

2. Налаштуйте себе. Що не робиться - все на краще. Можливо, ангел-хранитель дозволив потрапити вам у невелике ДТП для того, щоб ви не потрапили у велику аварію у той самий день. Крім того, запам'ятайте, що досвід завжди здобувається шляхом проб і помилок.

3. Погляд з боку. Проаналізуйте аварію, але уявляючи, що за кермом знаходитесь не ви, а хтось інший.

4. Допомога фахівців. Якщо стрес не минає сам по собі, то допомогти зможе лише психолог. А додаткові знання і правильні навички водіння можна завчити лише за допомогою професійного інструктора. Сусід-порадник може хіба погіршити ситуацію.

5. Час. Уже через кілька днів після ДТП бажано знову сісти за кермо. Нехай, навіть, це буде лишень авто інструктора. Це потрібно, бо навички швидко загубляться, а це тільки посилить страх.

Фото на головній з Flickr (by miami fever)

За матеріалами Сегодня