Втрата закордонного паспорта: поради туристам

Сподіваємось, ця інструкція ніколи вам не знадобиться. Проте, у житті всяке буває, тому Brodiahy.org.ua підготували алгоритм дій, який  потрібних в разі втрати документу за кордоном.

Не панікуйте

Ситуація, звісно, неприємна, але не критична. Все можна виправити, та для цього необхідно зберігати спокій. Холодна голова – ось що потрібно у даному випадку.

Звертаєтесь до найближчого відділку поліції

Як його знайти? Способів безліч. Дивимось у Інтернеті, питаємо у перехожих чи на рецепції в готелі, шукаємо самотужки тощо. Майте на увазі, що в деяких країнах у представників закону не дуже добре з англійською мовою і не лише у якихось екзотичних краях, а й у досить цивілізованих Італії чи Франції, особливо у глибинці. В такому разі ліпше заздалегідь написати ключову фразу "Я загубив свій паспорт" мовою держави, у якій ви відпочиваєте. В крайньому випадку, скористаєтесь допомогою гул-перекладача.

У поліції вам мають видати протокол або довідку, які підтверджують, що ви зверталися із заявою про втрату закордонного паспорта. Це дуже важливий документ.

Корисна порада: перед поїздкою вкладайте у гаманець, паспорт, сумочку невеликі записочки з адресою вашого готелю/хостелу, апартаментів у країні перебування, контактного номера телефону, e-mail. Світ не без добрих людей, тому цілком можливо вам зателефонують чи напишуть і повернуть усі речі та документи.

Зробіть дві фото розміром 3,5х4,5 см

Перед тим як іти до українського консульства, необхідно сфотографуватися. Двох фотокартки паспортного типу буде достатньо. Навряд чи це буде проблемою десь у Європі (практично скрізь можна автомати, які роблять миттєве фото), а ось у менш розвинених країнах з цим буде складніше.

Корисна порада: не повторюйте чужих помилок, зробіть фотографії заздалегідь. Тим більше для оформлення візи вам все одно потрібні світлини розміром 3,5х4,5 см – ну, тож зробіть на кілька штук більше.

Розшукайте двох співвітчизників

Для чого? Потрібні дві людини, які підтвердять вашу особу. Це мають бути громадяни України.

Звісно, якщо ви їхали компанією, знайти таких людей не проблема. А ось якщо подорожуєте наодинці, можуть виникнути проблеми. В крайньому випадку, радимо "погуглити" якесь місцеве ком’юніті і написати туди –  хтось та й допоможе.

Увага! В офіційних джерелах цей крок часто не прописаний, але на ділі іноді свідки потрібні.

Втім, навіть якщо нікого не знайшли, звертайтеся до консульства, там допоможуть якось владнати це питання.

Корисна порада: перед поїздкою не полінуйтесь записати у нотатник чи на мобільний адресу та телефони українського консульства в тій країні, до якої збираєтесь на відпочинок. Радимо перевіряти номери, адже подібні установи мають звичку їх міняти, тому контакти, подані на офіційному сайті не завжди є дійсними.

Йдете до консульства України

З протоколом, отриманим у поліції і двома фотографіями паспортного формату вам необхідно звернутися в консульство України.

Може таке статися, що в країні немає консульства України. Тоді уважно переглядаєте список найближчих до вас держав, де є подібні установи. Телефонуєте, коротко пояснюєте ситуацію і ставите головне запитання: "Що далі робити?"

Пишете заяву на отримання тимчасового свідоцтва

Щоб повернутися в Україну вам необхідно отримати так зване свідоцтво на повернення. Його видає компетентний працівник консульства України.

Крім протоколу з поліції, двох фотографій, вам також потрібно буде написати заяву про видачу свідоцтва, а також бажано мати якийсь документ, що підтверджує особу (наприклад, водійські права), або ж ксерокопію паспорту.

Зверніть увагу, що крім цього доведеться сплатити консульський збір. Наприклад, у консульстві України у більшості європейських країн він складає 40 євро.

Якщо крім паспорта у вас зникли й усі гроші, консульство може піти назустріч і оформити свідоцтво про повернення безкоштовно. Вам потрібно буде написати клопотання, в якому вказати, що сплатити збір ви не маєте можливості.

У випадку якщо ви подали всі документи та сплатили консульський збір, свідоцтво мають видати того ж самого дня. Якщо ж доведеться робити запит на Батьківщину, справа може затягнутися.

Корисна порада: Перед поїздкою зробіть ксерокопію закордонного паспорту з головною сторінкою і візою країни, до якої вирушаєте. Ще ліпше сфотографувати документ на фотоапарат – інколи на паперовій копії змазуються дані.

Отримуєте свідоцтво і повертаєтеся додому

Після того, як ви отримали свідоцтво про повернення до України, можете пакувати валізи – шлях додому відкритий.

Майте на увазі, термін дії тимчасового свідоцтва на повернення до України не може перевищувати 30 днів. Найчастіше ж його видають саме до вашого рейсу назад.

Тільки у випадку форс-мажорних обставин (важка хвороба, нещасний випадок) свідоцтво може бути продовжене ще на такий самий термін, але зробити це можна не більше одного разу.

Після повернення і України йдете у ВВІР (ОВІР)

На цьому пригоди не скінчилися. Уродовж трьох днів після повернення, ви маєте зайти у гості до місцевого ВВІР (у народі – ОВІР), здати "свідоцтво на повернення" і, за бажанням, замовити новий закордонний паспорт.

За матеріалами Brodiahy.org.ua