Яку страховку краще оформити на авто

Осінь - саме час подумати про покупку поліса КАСКО: попереду сезон поганих погод та інтенсивного міського трафіку. Автовласникові залишається тільки розібратися, що пропонують страховики за полісами КАСКО і яких підступів варто остерігатися в цих страховках.
 
Восени і взимку про купівлю поліса КАСКО замислюються навіть ті автовласники, які відносяться до страхування з недовірою. А зараз і справді непоганий момент для покупки КАСКО.

Справа в тому, що на ринку - затишшя: страховики "шліфують" умови договорів, роблячи їх більш гнучкими, щоб привабити клієнтів.

Повне КАСКО в середньому обійдеться в 6-7%. Для авто бізнес і преміум-класу і того менше 5-5,5%. Для бюджетних автомобілів ціна поліса може досягати 11-12% - страховики вважають їх найбільш "аварійними".

Деякі страхові компанії погрожують, що можуть підвищити вартість автостраховок на 5-10% у зв'язку з введенням "європротоколу" з 18 вересня 2011 року. Але більшість подорожчання полісів не прогнозують.

Зустрічаються пропозиції і дешевше, але, як правило, з такими полісами не все просто.

"Зустрічаються тарифи і 4-5%. І якщо це неповне КАСКО (не враховуються багато ризиків), то така ціна нормальна, а от якщо повне - вже демпінгова", - попереджає директор департаменту андеррайтингу і методології СК "Наста" Ігор Запорожець.

Терміном "демпінгова страховка" страховики ввічливо називають поліс, за яким виплат домогтися практично неможливо.

Гнучкі тарифи


На остаточний розмір тарифу за КАСКО впливає все більше чинників. Це вже не тільки стаж водіння, клас авто, місце його реєстрації, франшиза, наявність сигналізації і місце можливого ремонту (фірмова СТО, або будь-яка вибрана страхувальником).

Все частіше страховики прив'язуються до конкретної марки авто. І якщо, скажімо, за статистикою, в однієї компанії Chevrolet Aveo - самий аварійний, а в іншої це авто на останньому місці в списку ДТП, то в першій компанії поліс буде на 20-40% дорожче, ніж у другій.

Нерідко страховики звертають увагу на колір автомобіля (як правило, в аварії частіше за все потрапляють авто чорного і сірого кольорів), і навіть стать водія. Що з цього випливає?

Як мінімум - можливість вибрати серед 6-8 надійних компаній ту, чий поліс для конкретних умов буде відчутно дешевше.

Також заощадити на покупці поліса дозволяє помірна франшиза. "Використання невеликих франшиз 0,5-1% по ДТП і до 10% по "угону" або одноразова оплата страхового платежу знижує страховий тариф на 25-30%", - підраховує начальник управління методології і андеррайтингу СК "Гарант-Авто" Інеса Зданевич .

На знижку можуть розраховувати також досвідчені й акуратні водії. Наприклад, деякі компанії автовласникам зі стажем більше 10 років пропонують КАСКО з дисконтом у розмірі 10-15%. За 5 років їзди без аварій страхові компанії готові дати знижку в розмірі 40-50%.

Правда, безаварійний стаж компанії визнають за тими, хто до того у них постійно страхувався.

Нерідко автовласників заманюють можливістю придбати кілька полісів за ціною одного: при покупці КАСКО, наприклад, запропонують ОСАЦВ або страхування від нещасного випадку за пільговим тарифом, а то й зовсім за 1 гривню.

Іноді страховики пропонують додатково 2 - 3 місяці КАСКО в подарунок. Деякі компанії дарують знижку, якщо страховий платіж перевищує певну суму (10 тис. грн. або 20 тис. грн., наприклад).

А ось оплата страховки в розстрочку - за 2 або 4 платежу протягом року - піднімає ціну страховки на 5-10%. "Розстрочка платежу не здешевлює, а здорожує вартість страхування", - попереджає директор департаменту розвитку і адміністрування регіональної збутової мережі СК "АХА Страхування" Андрій Аввакумов.

Більше пильності

Все більше страховиків готові робити виплати без довідок ДАІ: коли збиток не перевищує 3-5% страхової суми, а в ДТП немає другого учасника, страхувальнику досить викликати на місце аварії страхового агента.

Одночасно страховики все скрупульозніше обставляють виплати різними додатковими умовами. У першу чергу варто вивчити вимоги договору до зимової експлуатації авто.

Як правило, в якості підстави для невиплати там фігурує несвоєчасна заміна літньої гуми на зимову. Причому, деякі компанії "всесезонку" прирівнюють до літньої гуми.

Треба перевірити, щоб поліс покривав випадки, пов'язані із зовнішніми пошкодженнями авто: від подряпин обмерзлими гілками дерев, до падіння льоду з дахів. Як правило, такі ризики ховаються під ім'ям "попадання предметів" або "інші випадкові події".

Нерідко страховики лукавлять, нібито дозволяючи порушувати правила дорожнього руху.

"Але якщо в договорі та/або правилах страхування конкретно не перераховані такі порушення, страховик може скористатися цією "лазівкою" і відмовити у виплаті навіть у тому випадку, якщо ДТП відбулося, наприклад, в результаті банального недотримання водієм дистанції", - зазначає Юлія Божко, партнер юридичної компанії "Закон Перемоги".

Зазвичай термін виплати за КАСКО становить близько 30 днів, іноді можна отримати її і за пару тижнів. Щоб не виявилося підстав для затягування, в договорі повинні бути чітко вказані терміни подачі документів, їх вичерпний список і безпосередньо час очікування виплати.

Інакше "папірці" страховикові доведеться носити нескінченно, а відшкодування - вибивати тільки через суд.

ОСАЦВ по-європейськи

З 19 вересня в Україну починає діяти система "європротоколу" або "єврорапорту", яка дозволяє оформляти дрібні ДТП без участі ДАІ. Для цього розроблено спеціальний бланк повідомлення про аварію, в який учасники ДТП повинні внести обставини події.

Оформлення аварії за "європротоколом" стане можливим лише у випадку, якщо кожен з учасників має поліс ОСАЦВ першого типу, одна зі сторін визнає свою провину, немає людських жертв і водії не були п'яні. Кожен з учасників ДТП повинен протягом 3 днів передати своєму страховику екземпляр "європротоколу".

У разі виконання всіх цих умов, компанія здійснює виплату протягом 90 днів з моменту повідомлення. Бланк "європротоколу" і новий бланк ОСАЦВ вже затверджені.

Але страховики побоюються, що вчасно ця система не запрацює, так як "європротокол" - явище нове, і на перших порах водіям все одно буде потрібна допомога аварійних комісарів в оформленні ДТП.

"Крім того, бланками "європротоколу" потрібно забезпечити кожного, хто купив поліс нового зразка, проте нові поліси ОСАЦВ не надруковані до терміну (це визнають навіть в Держфінпослуг)", - говорить директор страхового брокера "Дедал" Ібрагім Габідулін.

За оцінками страховиків, за допомогою "європротоколу" буде оформлятися близько 10% ДТП, в інших випадках доведеться як і раніше викликати ДАІ.

Страховики нас балують

 

 

 


Скільки коштує поліс КАСКО зараз?

Страховик

Застраховане авто

Основні параметри полісу

Тариф

Розмір франшизи

"Українська страхова група"

Вартість авто от 15 до 40 тис. у.о. (Chevrolet Aveo, Ford Focus, Hyundai Tucson, Volkswagen Passat, Skoda Superb, Toyota Camry, Honda Accord, Honda Accord и т.д.)

Страховик - 25-65 лет, досвід водіння - від 1-3 лет; вид полісу - "повне КАСКО"; покриття - Україна, нічне зберігання - без обмежень

4,31-8,6%

0-10% - пошкодження; 0-10% - угон

"Уніка"

2,57-8,7%

0-5% - пошкодження

"Оранта"

3,53-10,96%

0-10% - пошкодження; 0-15% - угон

СГ ТАС

4,23-6,46%

0-5% - пошкодження; 0-50% - угон

"Просто-Страхування"

4,64-9,63%

0-2% - пошкодження; 0-10% - угон

"Універсальна"

4,53-6,5%

0-5% - пошкодження; 5-10% - угон

"Альфа-Страхування"

3,6-8,67%

0-5% - пошкодження; 5-10% - угон


* Дані є приблизними; точний тариф для конкретної марки авто можна розрахувати, звернувшись безпосередньо в страхову компанію.

Резюме: Оптимальний поліс КАСКО обійдеться в 6% вартості машини на рік. Деякі компанії дозволяють оплачувати поліс у розстрочку і обіцяють невеликі виплати навіть без довідки ДАІ.

Павло Харламов, Деньги