По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Руїни храмів у джунглях та смажені комахи

Столиця: Пномпень
Площа: 181 035 км²
Мова: кхмерська
Валюта: камбоджійський рієль (KHR)
Рух: правосторонній
Релігія: державною релігією є буддизм (88%), близько 4% корінного населення сповідують іслам
Часовий пояс: UTC+7

Контакти Українського посольства (яке є посольством України також і у В'єтнамі, за сумісництвом):
6 Le Hong Phong St., Ba Dinh Dist., Hanoi, Vietnam
Tел.: 8 10 844) 734 44 84
Факс: (8 10 844) 734 44 97, (8 10 844) 734 44 02 (консульське відділення)
E-mail: emb_vn@mfa.gov.ua, emb_vn@fpt.vn, ukrconsul@fpt.vn
Сайт: embvn.gov.ua, www.mfa.gov.ua/vietnam
Години роботи: 08:30 – 17:30 (пн-пт)

Важливі номери телефонів:
Поліція - 117.
Пожежна служба - 118.
Швидка допомога та рятувальна служба - 119.
Цілодобовий телефон поліції с англо-, франко-та італомовними операторами - (012) 999-999.

Сучасна Камбоджа - залишок від Камбоджадеші - кхмерської імперії, котра на піку своєї могутності у XI-XII ст.ст. могла б позмагатися за силою та розмірами, наприклад з Візантійською імперією. 

До наших днів дожив лише відголосок багатої історії Камбоджі - колишня столиця імперії, велетенське місто посеред джунглів - Анґкор-Ват. 

Фото: Stuck in Customs / Flickr

Ці древні руїни випадково знайшли у джунглях у XIX ст. 1000-літній Анґкор не поступається за розмірами сучасному європейському місту середніх розмірів. Тож блукаючи посеред тисячолітнього каміння, поміж храмів та мурів, можна провести більше тижня.

Фото: Souvik_Prometure/Flickr

Проте, крім старовинної столиці, Камбоджа пропонує туристам також чисті пляжі та море, мандрівки на човнах по диких джунглях, а також справжню азійську екзотику.

В Камбоджі ще не надто багато туристів, тож сюди їдуть поціновувачі економного відпочинку, загадок та спокійного відпочинку.

Коли найкраще їхати

У Камбоджі два сезони - дощовий та сухий. Під час сезону дощів - з травня по листопад - більшість місцевих доріг перетворюються на непролазну багнюку, тому відвідувати Камбоджу рекомендовано під час "сухого" сезону - з листопада по квітень. Так як південні кордони країни знаходяться лише на 10 градусів північніше екватора, то тепло тут упродовж всього року, а середньорічна температура коливається від 21 до 35 градусів тепла.

Фото: Stuck in Customs / Flickr

Особливості отримання візи

Громадянам України для відвідування або транзиту через Камбоджу потрібна віза.

Міністерство закордонних справ і міжнародних відносин Камбоджі ввело електронну візу, що дозволяє подати заяву на отримання туристичної візи через інтернет. Замість звернення до посольства потрібно заповнити онлайн-заяву та здійснити оплату за допомогою кредитної карти. Після отримання візи електронною поштою потрібно роздрукувати її у двох копіях (одна для в'їзду, інша для виїзду) та пред'явити при поїздці до Камбоджі.

Візу також можна оформити по прильоту до одного з міжнародних аеропортів Камбоджі Пномпень або Сіемріап. Для цього потрібно мати 2 фото паспортного формату, дійсний протягом 6 місяців паспорт та його копію, а також 2 заповнені анкети. Консульський збір в аеропорту може коштувати дорожче. Оформляючи електронну візу, ви зможете заощадити час в аеропорту.

Зауважте, що віза дійсна для в'їзду в міжнародних аеропортах Пномпень, Сіемріап і в Чамем (Ко Конг). Залишити країну можна з будь-якого зручного для вас пункту.

Термін оформлення: 3 робочих дні, віза на перебування в країні до 30 днів діятиме протягом 3 місяців від дати видачі.

Консульський збір: 20 дол. США + 5 дол. США за обробку.

Вимога на отримання e-visa:

1. Закордонний паспорт, дійсний іще протягом 6 місяців від дати в'їзду в країну.

2. Фото в цифровому форматі (jpeg або png) із розміром файлу менше 1 Мб і фотографія, що відповідає всім умовам.

3. Дійсна кредитна картка для оплати.

Для дітей від 12 років потрібна віза, незалежно від того, чи вказані їхні дані в паспорті батьків, чи вони мають власні документи.

Національна кухня

Камбоджійська кухня відома, перш за все, своєю легендарною happy pizza - місцеві кулінари додають в італійський фаст фуд свіжу коноплю і, навіть, галюциногенні гриби. Цікаво, що коноплю можуть додавати і в інші страви, а іноді, навіть, додають у їжу тваринам у якості заспокійливого засобу.

Ще один кулінарно-туристичний атракціон - коктейль зі зміїної крові та камбоджійського самогону - людям зі слабкою нервовою системою ліпше не куштувати, адже зазвичай бармен зціджує кров у чарку на очах в клієнта, а в якості закуски додається серце змії, яке тріпоче на тарілці, брр.

Серед менш епатажних страв варто скуштувати: амок - рибне, куряче або вегетаріанське карі з кокосовим молоком, менш гостре, ніж аналогічне тайське блюдо, сать тьрук тьха кхньєй - свинина, посмажена з імбирем, бай ча - до відвареного прісний рис додають свинину, соєвий соус, трави і велику кількість часнику, перемішують і гарно підсмажують, кітеоу - суп з лапшею, який може готуватися з свининою, курятиною або морепродуктами і о якого додають за смаком лаймовий сык, перць чілі, цукор або рибний соус, трей тієн тю гоаемe - смажена з солодким соусом та овочами риба.

Фото: drinkgoodwine77 / Flickr

А ще потрапивши в Камбоджу, турист отримує можливість скуштувати велике різноманіття смажених комах - місцеві жителі використовують їх десь так само, як в Україні  - соняшникове насіння.

Традиції

Кхмери - спокійні і стримані люди, які полюбляють відпочинок та дозвілля, поважають короля і свою країну, а також є істинно віруючими буддистами. Вони дуже терпимі до прояву інакомислення або незнання місцевих законів, але зловживати їхнім терпінням не варто. Більшість жителів Камбоджі категорично не сприймають алкоголь і наркотики, але це стосується, в основному, "європейської продукції". Деякі камбоджійські жінки постійно жують бетель. А чоловіки використовують жувальний тютюн або різні місцеві трави, які мають слабким наркотичною дією.

Почуття колективізму у кхмерів дуже схоже на японське. Відчутні общинність і деяка клановість суспільства. Інститут родини та релігійні традиції тут особливо шановані. "Ват" або "Уот" ("храм") є центром будь камбоджійської села. Зазвичай Ват є сам храм або пагода, оточені стіною, невелике "святе місце" зі статуями Будди, водойма і житловий квартал, в якому проживають ченці. Зазвичай храм містить під опікою початкову школу, в якій навчаються сільські діти.

Фото: Mio Cade / Flickr

Коли камбоджійському юнакові виповнюється 16 років, він йде до храму і живе чернечим життям протягом декількох років. Мета цієї практики полягає в тому, щоб навчити молодих людей основам буддизму, підняти рівень людини, який, як вважається, відповідно піднімає статус людини в "наступному житті", після переродження. Під час життя в монастирі молоді люди проводять час у праці, молитвах, роздумах і навчанні. 

При відвідинах храмів прийнято залишати головні убори та взуття при вході, шанобливо ставитися до монахів і зображенням Будди, а також робити пожертвування в рахунок храмів. Обходити храм слід за годинниковою стрілкою. Фотографувати культові споруди і місцевих жителів слід тільки випросивши на те дозволу (у більшості випадків за це буде потрібно заплатити).

Фото: Joker 74 / Flickr

При відвідуванні приватного будинку, офісу або організації прийнято дарувати невеликий подарунок.

Кхмери не показують свій гнів чи злість (це означає "втрату обличчя"), тут не прийнято торкатися до чужої голови (особливо це стосується дітей), показувати на когось пальцем, віддавати і приймати що-небудь двома руками (це можна робити тільки "чистої" правою рукою), класти ступні ніг на стіл або демонструвати співрозмовнику підошви і піднімати вгору великий палець руки (у кхмерів це вважається сексуальним жестом) .

Форма одягу у більшості випадків цілком неформальна. І чоловіки, і жінки в повсякденному житті носять саронг з бавовняної або змішаної тканини. Шовкові саронгі одягаються у свята або використовуються в повсякденному носінні забезпеченими людьми. У містах носять звичайні штани та сукні широкого крою, котрі закривають більшу частину тіла. 

Фото: Mio Cade / Flickr

Туристам рекомендується носити легкий одяг - штани (але не шорти і міні-спідниці!) та сорочки з довгим рукавом, особливо при відвідуванні релігійних об'єктів. 

Найяскравіші свята та події 

День предків

23 - 25 вересня

Фото: electricnerve / Flickr.com

Камбоджійці вірять, що у цей день предки повертаються у світ живих і перебувають деякий час поруч зі своїми родичами. Крім того, духи прилітають у  храми, де на них чекає розкішне частування, а серед страв на столі - аналог нашої куті - рисова каша з молоком.

Водний фестиваль

Жовтень

Фото: nimbu / Flickr.com

У столиці Камбоджі Пномпені щорічно проводиться водний фестиваль, котрий присвячений вкрай рідкісному природному явищу. Річка Тонсалеп, котра упродовж дощового сезону текла з півдня на північ, починає текти у протилежному напрямку - з півночі на південь.  У цей час на річці відбувається Королівська регата - напрочуд яскраве видовище, спостерігати з яким найкраще з дахів готелів та будинків, бо на набережній у цей час величезний натовп. Кажуть, що подивитися на Королівську регату збирається половина населення країни.

Китайський Новий Рік

31 січня - 1 лютого

Фото: Keith Kelly / Flickr

Кхмерський новий рік відзначається у квітні, але китайська діаспора в Камбоджі настільки велика, що здається, ніби свято Китайського Нового Року - свято всієї камбоджійської столиці. Квартали прикрашаються червоними ліхтариками, драконами, по вулицях проходять святкові паради.

Місця, які варто побачити

Попри те, що в Камбоджі є багато цікавих місць, вартих уваги мандрівника, одне з них виділяється як найграндіозніше в Азії, а може й у всьому світі - мова йде про загублений в джунглях тисячолітній Анґкор.

Анґкор

Фото: Bruno [BRA] / Flickr.com

Коли в ХІХ ст. французи знайшли у камбоджійських джунглях велетенське кам'яне місто з 70 храмами, світ був вражений і продовжує захоплюватися Анґкором досі. Тільки уявіть старовинні руїни площею 230 км²! Для порівняння, площа сучасного Львова лише 182 км².

Фото: msdstefan / Flickr

Свого часу, у XI-XII століттях, Анґкор був найбільшим містом у світі - як за площею, так і за населенням. Під час розквіту кхмерської імперії, у місті жило близько мільйона людей.

Фото: Souvik_Prometure / Flickr

Навіть ті, хто уявлення не має, де та Камбоджа знаходиться, можуть уявити як виглядає це приголомшливе місто. Мало знайдеться людей, котрі не бачили голівудського бойовика "Лара Крофт: Розкрадачка гробниць" з Анжеліною Джолі у головній ролі, деякі епізоди якого знімалася в Анґкорі.

Кадр з фільму "Лара Крофт: Розкрадачка гробниць"

Місто знаходиться у джунглях, за 240 км від камбоджійської столиці - Пномпеня. Зараз Анґкор приймає близько 2 млн. туристів на рік і з часом цей потік лише зростатиме, тож варто поспішати побачити вражаюче кам'яне місто, доки ще найпотаємніші його стежки залишаються не топтаними.

Фото: sam garza / Flickr

Денний квиток в Анґкор коштує $20, на три дні - $40, а тижневий обійдеться у $60.

Пномпень

Королівський палац. Фото: Arnaud-Victor Monteux / Wikimedia Commons

Найцікавішою пам'яткою столиці Камбоджі є азійська екзотика - зокрема, у вигляді химерної вуличної їжі та велетенських східних базарів. Окрім різноманіття, ринки Пномпеня ще й найдешевші у всій Південно-Східній Азії.

Серед пам'яток варто виділити Королівський палац XIX ст., на території якого знаходиться Срібна Пагода, котра отримала свою назву завдяки підлозі, викладеній срібними плитками, вагою близько 1 кг кожна.

Національний музей. Фото: Artir / Flickr

Крім Королівського палацу, основними визначними пам'ятками Пномпеня вважаються — Національний Музей, Пам'ятник Незалежності (Vimean Akareach), статуя короля Нородома, Королівські сади, Музей геноциду Туол-Сленг.

Спайдервіль

Фото: mckaysavage / Flickr.com

Невеличке містечко за 75 км у північно-західному напрямку від столиці Камбоджі відоме своїми стравами зі смажених комах. Особливо смачним делікатесом вважається запечений із гострим перцем павук тарантул. Торгують запеченими на фритюрі членистоногими в центрі міста, недорого - по 2 центи за штуку.

Cіємріп

Фото: archer10 (Dennis) / Flickr.com

Саме сюди приїздить найбільша кількість відвідувачів Камбоджі, адже Сіємріп знаходиться у якихось 7 км від стародавнього велетенського Анґкора і має всю необхідну для туристів інфраструктуру - готелі, ресторани, супермаркети та інтернет-кафе. Цікаво, що це провінційне містечко зберегло колоніальну французьку атмосферу, зранку, навіть, можна побачити, як місцеві жінки везуть в'язанки "французьких" багетів, спечених спеціально для туристів.

Сіануквіль

Фото: axelrd / Flickr.com

Найбільший морський курорт Камбоджі знаходиться на узбережжі Сіамської затоки, як і популярні курорти Таїланду, але відрізняється від них небагатолюдністю і нижчими цінами.

У Сіануквілі є чотири основних пляжі: Victory Beach, Independence Beach, Sokha Beach і Оchheuteal Beach. Всі знаходяться на відстані 5-10 хвилин їзди від центру міста.

Оренда аквабайка в Сіануквілі коштує близько $20 за 30 хв, мотоцикла - від $5 на день, проте потрібно торгуватися, бо початкова ціна буде завжди у 2-3 рази вищою. Всі прокатні агентства вимагають у заставу закордонний паспорт.

Національний парк Ріем

Фото: Carpe Diem Travel / Flickr.com

Цей заповідних неподалік від Сіануквіля займає велетенську площу - 20 000 гектарів. Парк захищає різноманітні екосистеми - мангрові зарості, джунглі і навіть ділянки моря. Розважальна програма для туристів складається з прогулянки на човні, відвідин рибальського селища та купання на морському пляжі. Замовити екскурсію можна в готелі, або в самому парку.

Ко-Ронг або Мавпячий острів

Фото: expressionposthumus / Flickr.com

Це місце славиться фантастично гарними та безлюдними пляжами. Острів знаходиться за 10 км від узбережжя, на захід від Сіануквіля. Острів оперезаний чарівним кораловим рифом, над яким варто поплавати з маскою. 

Як пересуватися країною

Способи та якість пересування по Камбоджі залежать від сезону. З листопада по травень краще пересуватися по розбитих дорогах, але у сезон дощів, коли дороги перетворюються в непролазне багно, головнимитранспортними артеріями стають річки. 

З Пномпеня у Сіємріп можна дістатися літаком - 5 рейсів на день, від $55, автобусом - 30 рейсів на день, від $4, швидкісним катером river ferry - один раз на день, $25-30.

Фото: bigbirdma / Flickr

Є в Камбоджі і поїзд - єдиний в країні, ходить раз на тиждень між Пномпенем та Батамбангом. Швидкість його руху - 25 км/год, дозволяє спробувати упродовж 300-кілометрової поїздки різноманітні розваги: можна видертися на дах і їхати там, можна зіскочити з потяга і потім його доганяти, можна лежати в гамаку, підвішеному на місці, де мали б бути полички. Колії, по яких рухається цей поїзд-пенсіонер, понад 100 років, тож така поїздка може стати певною екскурсією в минуле країни.

Цією ж колією полюбляють користуватися місцеві жителі, пересуваючись на самопальних дрезинах. 

Фото: Vitaliy Zorin / lopuhi.com.ua

Міський транспорт в Камбоджі - це, переважно, велорікші (тук-туки) та мототаксі, а у великих містах - ще й автобуси. Трпляється і звичайне таксі, найчастіше - біля готелів та ресторанів. Таксі без лічильників і про вартість проїзду варто домовлятися попередньо.

Правила дорожнього руху

Фото: forum.votpusk.ru

Рух в Камбоджі правосторонній. Здається, це єдине правило дорожнього руху, якого дотримуються у цій країні, та й то - не завжди.

Щодо якості місцевих доріг, то в одних місцях вони знаходяться у гарному стані, у інших - просто жахливі. Рух на дорогах хаотичний, дуже високий рівень аварійності.

Взяти в оренду авто в Камбоджі можна тільки разом з водієм. Оренду можна організувати як через туроператорів, так і самостійно, домовившись, наприклад, з таксистом.

По всій країні, окрім Сіємріпа, можна орендувати мотоцикли та велосипеди.

Важливо знати

Воду для пиття, приготування льоду та чищення зубів краще використовували виключно кип'ячену, або бутильовану. Уникайте купання в прісних водоймах, там існує ризик заразитися шистоматозом.

Молоко й молочні продукти в Камбоджі не пастеризуються, тому будьте уважні. Краще пити молоко кип'яченим. М'ясо і риба, особливо придбані на ринку, теж потребують обов'язкової термічної обробки. Варто також бути обережними з салатами та соусами. Усі овочі та фрукти потрібно ретельно мити кип'яченою або бутильованою водою.

Фотографувати вокзали, аеропорти та військові об'єкти категорично забороняється, а фотографувати місцевих жителів і ченців можна лише з їхнього дозволу.

Фото: CiaoChessa / Flickr

Перед входом до храму потрібно знімати взуття, жінки не повинні ходити в коротких шортах або відвертому одязі. Найкраще одягнути літні легкі штани або довга спідниця та футболка.

У кхмерів, як у сильної нації, не прийнято показувати свій гнів чи злість - "втрачати обличчя". Показувати пальцем, брати в руки або торкатися, до когось потрібно правою, "чистою" рукою.

Кхмери мають також власне поняття про "чистоту", тому демонстрація підошов ніг, наприклад, витягнувши ноги на інший стілець або стіл, швидше за все, буде сприйнята як неповага. А ще не варто піднімати великий палець руки вгору - такий жест вважається образливим.

Митні правила

Заборонено ввезення й вивезення вогнепальної зброї, наркотиків, боєприпасів, вибухових речовин, біологічних та бактеріологічних речовин та їхніх компонентів.

Дозволено ввезення тютюну, алкогольних напоїв і речей особистого вжитку в межах особистих потреб.

При ввезенні та вивезенні з країни сума понад $10 тис., золото й коштовності підлягають декларуванню в комерційних обсягах. У Камбоджі існує великий вибір ювелірних прикрас із золота з високою пробою й із дорогоцінним камінням. Працівники камбоджійської митниці з розумінням ставляться до туристів, які вивозять дорогоцінні вироби, оскільки не хочуть заважати ювелірному бізнесу співвітчизників. Проте, краще закуповуватися у розумних межах.

Фото на головній з Flickr (by Souvik_Prometure)


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook