По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
"Острів сонця" у Середземному морі

Столиця: Нікосія
Площа: 9 248 км²
Мова: грецька, турецька, англійська
Валюта: євро
Рух: лівосторонній
Релігія: етнічні греки є православними християнами, а турки сповідують іслам
Часовий пояс: збігається з київським

Контакти Українського посольства:
вул. Андреа Міаулі, 10, Македонітісса, Енгомі, Нікосія, Кіпр, 2415
Tел.: (00 35722) 464 380
Факс: (00 35722) 464 381
E-mail: emb_cy@mfa.gov.ua, gccy@cytanet.com.cy
Сайт: www.mfa.gov.ua/cyprus

Важливі номери телефонів:
Єдиний телефон для виклику швидкої допомоги, поліції і пожежної охорони - 199
Черговий офіцер поліції - 1499
Служба порятунку в повітрі або на воді 1441
Невідкладна медична допомога - 12
Аварійна служба - 197
Чергова аптека - 192

Кіпр - острівна держава у Середземному морі, є членом Європейського Союзу та одним із найпопулярніших туристичних напрямків регіону. Це не дивно, адже Кіпр - це майже 330 сонячних днів у році, це золоті піски пляжів та тепле море, мальовничі гори, порослі сосновим лісом, гарно розвинена індустрія розваг, а також величезна кількість готелів, ресторанів і традиційних таверен, де кухарі щовечора влаштовують справжні гастрономічні вистави.

Фото: madbesl / Flickr

Приїздять на Кіпр і поціновувачі гірського трекінгу, які, окрім мальовничої природи, мають змогу побачити чарівні гірські села, а також скуштувати - Commandaria - найстаріше в світі вино.

Фото: Кіпрська организація з туризму

Завдяки сухому клімату, на Кіпрі збереглися зразки древньоримської культури II-V століть нашої ери, особливо яскравими виглядають старовинні кольорові мозаїки, котрими заможні городяни прикрашали свої будинки.

Фото: Кіпрська организація з туризму

Архітектурні пам'ятки острова - від брукованих середньовічних вуличок до християнських монастирів та мусульманських мечетей - також здатні викликати щире захоплення мандрівника.

Фото: δημητριος / Flickr 

А однією з найцікавіших розваг на острові можна назвати wreck-дайвінг (занурення під воду для огляду кораблів, котрі затонули). Окрім кораблів, під водою на Кіпрі можна знайти античну гавань, амфітеатр і затонулі музейні цінності.

Фото: Mal B / Flickr.com

Коли найкраще їхати

Кіпр називають "островом сонця" саме за те, що пляжний сезон тут триває майже упродовж всього року. Навіть у найхолодніший січень, вода в морі не опускається нижче 17 градусів тепла і є цілком придатною для купання. 

З лютого по квітень на Кіпрі зеленіють виноградники і дозрівають лимони, а у травні розпочинається пляжний сезон, котрий триває до жовтня.

Влітку на острові дуже багато туристів та відпочивальників, підвищені ціни на житло та їжу, спека до 35 градусів, тож найкращим часом для відвідин острова можна вважати квітень-травень та вересень-жовтень.

Фото: Darren Frodsham / Flickr

Особливості отриманні візи

Для в'їзду на Кіпр громадянам України необхідна віза. В Україні є 2 консульства Республіки Кіпр - в Києві та у Маріуполі. Віза відкривається упродовж 5-ти робочих днів. Перед тим, як вирушати на відпочинок до Кіпру, важливо дізнатися про особливості перетину кордону держави. При в'їзді необхідно декларувати валюту (якщо сума перевищує 1000 у.о.), а також фото- . відео- і комп'ютерну техніку. Перевозити предмети старовини, антикваріат, небезпечні хімічні та наркотичні речовини, зброю - заборонено.

Документи, що необхідні для здобуття туристичної візи:  

- закордонний паспорт (він має бути дійсним щонайменше 3 місяці з моменту закінчення візи). У паспорті має бути одна вільна сторінка для візи; 

- заповнена та підписана заявником анкета (подається особисто); 

- нещодавня кольорова фотографія паспортного зразка, 3х4 см або 3,5х4,5 см, на якій добре видно обличчя.

- Попереднє бронювання готелю, отримане від менеджера готелю і за підписом відповідального співробітника;

- Копія першої сторінки закордонного паспорта з персональними даними туриста;

- Документи, які доводять, що заявник має достатню суму грошей для покриття витрат під час незалежного перебування на Кіпрі, такі як - виписка з банку або дорожні чеки (кредитні картки приймаються лише на додаток до виписки з банку і разом з фінансовою випискою, котра підтверджує кредитний ліміт, зробленою напередодні. Важливо: готівка в якості доказу фінансової спроможності не приймається);

- Для дітей необхідно прикласти ксерокопію свідоцтва про народження. У випадку якщо дитина їде з одним дорослим або у супроводі третіх осіб, необхідно надати копію нотаріально завіреної згоди на вивіз дитини від того з батьків, хто залишився в Україні.

Національна кухня

Кулінарні традиції Кіпра вже самі по собі є визначною пам'яткою острова і тісно пов'язані з турецькою та грецькою кухнею.

Як і їхні сусіди, кіпріоти готують салати з сиром фета і оливковою олією, "голубці" у виноградному листі, рагу-стіфадо у виноградному оцеті з цибулею. Проте, на Кіпрі вживають у їжу дуже багато морепродуктів.

Фото: Кіпрська организація з туризму

Страви, які варто скуштувати: мезе - комплексний обід з 15-20 страв, зазвичай подається в тавернах, мезе буває м'ясним, рибним та овочевим, спершу йдуть легкі закуски, потім салати, а потім уже основін страви від шеф-кухаря; афелія - свинина, маринована у червоному вині; клефтіко - баранина, запечена з лавровим листям; хор'ятикі - овочевий салат з сиром фета та пряними травами; луканіка - копчені на грилі свинячі або баранячі ковбаски;  лунза - сирокопчена виразка, попередньо маринована у червоному вині з коріандром; тахіні - паста з зерен кунжуту та лимонного соку; талатурі - часниковий йогурт з огірками та м'ятою; тарамасалата - рожевий соус з ікри солоної риби.

Фото: arnold inuyaki / Flickr.com

Кіпрські солодощі дуже ситні: рисова каша з корицею різогало, халва з манної крупи і горіхів, а також всі види східних ласощів від лукума до пахлави.

Вина на Кіпрі, переважно, солодкі. Головний алкогольний бренд - "Коммандарія" (Commandaria), один з найстаріших вин у світі - його почали виробляти лицарі ордену госпітальєрів в XIII столітті. Та і взагалі, схоже густе десертне вино робили на Кіпрі ще 3 тисячі років тому.

Фото: onirovins / Flickr

Традиції

Жителі острова життєрадісні, добродушні, ввічливі та гостинні. Кіпріоти славляться своїм особливим умінням створювати затишок і комфорт в оселі. Сімейні стосунки традиційно міцні. Кіпріоти працьовиті і в той же час люблять повеселитися. 

Перебуваючи на Кіпрі, варто пам'ятати і поважати деякі звичаї, правила і традиції жителів країни.

Наприклад, у православні храми і монастирі потрібно приходити в скромній одязі, що закриває плечі і ноги. Жінкам не можна входити до церкви з непокритою головою. У храмі до іконостасу не слід повертатися спиною.

Якщо туристів пустили для огляду в закриту церкву, то потрібно пожертвувати на храм. При відвідуванні музеїв не можна фотографувати і знімати на камеру без спеціального письмового дозволу. Це не стосується археологічних розкопок.

При бажанні сфотографувати місцевих жителів теж слід запитати дозволу.

Якщо між кіпріотом і гостем зав'язався дружня розмова, то буде зовсім нечемно відмовлятися від запрошення місцевого жителя випити горнятко кави або келих вина. Через спеку у травні-вересні на Кіпрі дотримується сієсти - пообідній денний відпочинок з 13:00 до 16:00.

Ні греки, ні турки (після реформ Ататюрка) не носять старовинних національних костюмів. Але вони існують. Грецький чоловічий костюм - це: біла сорочка з широкими рукавами, чорний вишитий жилет, біла коротка спідниця поверх обтягуючих штанів або широкі чорні штани, що звужуються нижче колін. Взуття або капці з помпоном або чорні чоботи. У жінок це: довге вишите плаття з довгими рукавами, білий вишитий фартух і косинка.

Найміцнішими виявилися на Кіпрі традиції, пов'язані з релігією. У турків-мусульман є звичай святкувати символічний прийом хлопчиків в коло дорослих. Під час свята обрізання хлопчиків, як принців, одягають в ошатні костюми і ведуть вулицями, після чого віддають в руки обрізальника.

У православних кіпріотів найважливішою подією релігійного календаря є свято Пасхи. У Страсний тиждень жителі повністю зайняті підготовкою до свята. У ніч на Велике Воскресіння парафіяни збираються в церкві з фарбованими яйцями і свічками. 

Найяскравіші свята та події

Фестиваль квітів Антестерія

Кінець травня

Фото: Maufdi / Flickr.com

У древній Греції у місяць Анестеріон зустрічали новий рік, а в сучасному кіпрському календарі проводжають весну. Під час свята плетуть вінки і дарують одне одному букети - особисто або залишають біля вхідних дверей. По всьому острову проходять концерти, квіткові ярмарки та паради .Найбільш масштабно парад квітів виглядає в Пафосі, а от у Ларнаці і Лімасолі більше нагадує шкільну самодіяльність. 

Театральний фестиваль "Ночі Шекспіра"

Червень

Фото: glennwilliamspdx / Flickr.com

Щорічний театральний фестиваль, під час якого демонструють різноманітні п'єси Вільяма Шекспіра, проходить упродовж місяця в амфітеатрі Куріон в Лімасолі.

Фестиваль "Катаклізмос" (Kataklysmos)

24 червня

Фото: Aphrodite Hills Resort / Flickr

Один із найяскравіших фестивалів Кіпру - "Катаклізмос" - проводиться на честь всесвітнього потопу, влаштованого олімпійськими богами. Найяскравіше фестиваль проводятьв  Ларнаці, там він, до всього, символізує відкриття пляжного сезону: на набережну виносять дерев'яний хрест з храму, священник сідає у човна, відпливає від берега і кидає його у воду, а найсміливіші глядачі кидаються його ловити. Хто перший встиг - стає королем свята. Після цього всі біжать до моря, в одязі, або без нього і стрибають у воду. Після купання, в море виходять серфери та яхтсмени, щоб влаштувати перегони. Закінчується свято яскравим феєрверком.

Фестиваль вина

1 - 7 вересня

Фото: polis poliviou / Flickr

Проводиться у Муніципальному саді Лімасола на початку вересня. На вході в сад потрібно придбати ємність для вина за один євро. Після цього ви маєте право безкоштовно куштувати будь-які сорти цього напою: кіпрські винороби привозять з собою на фестиваль 60 тисяч літрів вина.

На фестивалі є можливість вивчити механізм роботи самогонного апарату, потанцювати під веселі винні частівки кіпріотів і, звісно, дегустувати досхочу.

Місця, які варто побачити

Нікосія

Фото: Nejdet Düzen / Flickr

Столиця Кіпру - Нікосія - єдине велике місто острова, яке знаходиться в його глибині, а не на узбережжі Середземного моря. У той же час це місто є єдиною у світі столицею двох республік водночас. Місто поділене стіною на дві частини - з одного боку живуть греки-кіпріоти, а з іншого - турки. 

Фортечна стіна Старого міста захоплює основні столичні пам'ятки в кільце, перерізане "зеленою лінією" рівно посередині: приблизно від Пафоських воріт до Воріт Фамагусти. Цікаво, що на туристичних мапах в офісах турагенств по різні боки стіни, інша половина міста за "зеленою лінією" подається заштрихованою.

Фото: www.tripadvisor.com

У грецькій частині міста дуже цікаво гуляти торговими вулицями Lidras та Onasagorou. На них можна зустріти безліч магазинів, таверн тощо. Також у Нікосії є вулиця Laiki Geitonia (Сусідський квартал) - мабуть, найвідоміший і найбільш мальовничий квартал у місті. Тут будівлі відреставровані в стилі 1920-х років, безліч таверн, антикварних крамниць. 

Фото: currybet / Flickr.com

Головні пам'ятки турецької частини Нікосії: караван-сарай Бюйюк-хан, мечеть Селемійє (колишній католицький собор Святої Софії), лазні та ринки.

Караван-сарай Бюйюк-хан

Фото: fluido & franz / Flickr.com

Цей середньовічний заїжджий двір більше схожий на фортецю з мечеттю посередині. На території караван-сараю проводяться вистави Турецького театру тіней (Cyprus Turkish Shadow Theatre), єдиного на Кіпрі. Щоб потрапити на ці рідкісні спектаклі, потрібно домовлятися з лялькарем Мехметом.

Мечеть Селемійє

Фото: fluido & franz / Flickr.com

Головна мечеть Кіпру, перебудована з готичного собору Св. Софії.

Якщо ж вивчати Никосію та її історію самостійно немає бажання - можна скористатися безкоштовною екскурсією російською мовою, яка проводиться в місті кожен понеділок і четвер. Вони стартують о 10 годині ранку від офісу Кіпрської організації туризму за адресою: Aristokyprou 11, Laiki Geitonia, CTO information office.

Пафос

Фото: ronsaunders47 / Flickr.com

Пафос став місцем відпочинку заможних людей, котрих спокусили найбільш респектабельні ресторани та готелі острова. Своєю нинішньою заможністю місто зобов'язане військового конфлікту 1974: коли два курортних центри (Фамагуста і Кіренія) стали турецькими, уряд Кіпру почав вкладати гроші в провінційне село з гучною назвою.

Пафос - місто протилежностей, де античні храми сусідять із сучасними клубами і ресторанами, а євро-пенсіонери мирно уживаються з молоддю. Мабуть, тут, як ніде на острові легко і просто поєднувати вивчення історії зі всілякими розвагами.

Найцікавіші місця у Пафосі: міська набережна, Дім Діоніса, аквапарк Афродити, півострів-заповідник Акамас та бухта Афродити, щодо якої легенда стверджує, що саме тут грецька богиня краси та кохання вперше з'явилася на світ, вийшовши з води.

Фото: antevaphotography / Flickr

В Пафосі знаходиться єдиний в околицях піщаний пляж, який носить романтичну назвою Coral Bay. Наприкінці міської набережної знаходиться фортеця. 

Археологічна зона Като Пафос

Фото: sunrisehomeland / Flickr.com

На території Пафоса знаходиться археологічний парк Като Пафос - декілька гектарів розкопаного античного міста. Але не руїни є найцікавішими тут, а дивом збережені унікальні мозаїчні підлоги. Це місце було знайдено випадково селянином-землеробом декілька десятків років тому, з того часу тут ведуться археологічні розкопки, а мозаїки потрапили до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Лімасол

Фото: JorgeBRAZIL / Flickr.com

Лімасол завжди був столицею офшорного бізнесу. "Туристи" тут не розлучаються з ноутбуками навіть на прекрасних пляжах та біля басейнів готелів. Але відпочивати тут теж вміють. Лімасольське вино відоме далеко за межами Кіпру, а ще тут безліч фруктів. Курорт вважається універсальним, тому тут можна зустріти серйозних джентльменів, галасливі сім'ї з дітьми та молодь, котра приїздить сюди у пошуках бурхливого нічного та активного денного життя.

Лімасольська фортеця

Кажуть, що саме у цьому замку Річард Левине Серце вінчався з Беренгарією Наварською. Лімасольська фортеця в різні роки служила для різних потреб. Колись тут була в'язниця, потім церква. У наш час фортечні стіни охороняють артефакти, зброю, лицарські обладунки, прикраси і навіть надгробки, а ще тут знаходиться Музей середньовічного Кіпру.

Лімасол розташувався між двома найбільш відомими пам'ятками Кіпру - старовинними містами Куріон та Аматус.

Куріон

Фото: Son of Groucho / Flickr.com

Одне з найстаріших міст світу, Куріон, було зруйноване внаслідок землетрусу у IV ст. до н.е., але непогано збереглося. Подекуди зустрічаються мозаїки а в античному амфітеатрі час від часу, навіть, проходять театральні вистави. Дістатися до Куриона можна на спеціальному автобусі, який відправляється від Лімасольськоъ фортеці щогодини з 9:00 до 14:00.

Аматус

Фото: Zsolt Molnár / Flickr

Кіпрське місто Аматус - це, в основному, руїни та каміння. Його зруйнували араби 13 століть тому, і з тих пір воно стоїть занедбане. Зникли купальні Афродіти, храми і палаци, камені зі стін відправили на зведення Суецького каналу, а гавань пішла під воду. Єдине, що залишилося у цих місцях - багато екзотичних квітів, чарівне узбережжя та дух минулої величі, котрий ширяє над руїнами.

Котячий монастир (Монастир св. Миколи)

Фото: yasmin_f / Flickr.com

За 10 км від Лімасолу знаходиться монастир св. Миколи, котрий називають котячим. У монастирі живе близько 60-70 котів. Вважається, що всі хвостаті мешканці монастиря - нащадки героїчних котів, котрих привезли на Кіпр за наказом Костянтина Великого для боротьби зі зміями. 

Айя-Напа

Фото: redigo.ru

Найбільш шумний курорт Кіпру є особливо популярним серед молоді. Сюди приїздять і охочі до конкурсів бікіні, мокрих майок і алкоголю студенти, і сім'ї з маленькими дітьми, і євро-пенсіонери, котрі гуляють вулицями у шортах і гавайських сорочках, а на пляжах загоряють топлес.

Окрім клубів, заради яких багато хто приїздить сюди, найпопулярнішим тусовочним місцем Айя-Напи є дуже гарний пляж Ніссі. 

Мис Греко

Фото: Катерина Баскакова, Redigo.ru

Найромантичніше місце Айя-Напи - мис Греко - знаходиться лише у 10 хв їзди від центра міста. Тут можна милуватися неймовірними за красою заходами сонця і пірнати з маскою у прозорі води.

Ларнака

Фото: Денис Щепотин, Redigo.ru

Це курортне місто знаходиться між бурхливою Айя-Напою та респектабельним Лімасолом і може дати прихисток туристам з будь-якими зацікавленнями. Тут займаються вінд-серфінгом та пірнають до потонулого парому "Зенобія", гуляють пальмовою набережною Фінікудес, відпочивають на пляжі Макензі.

Крім того, Ларнака зацікавить поціновувачів старовинної архітектури. Тут знаходяться залишки древнього акведука, руїни древнього поліса Кітіона і церква св. Лазаря, доісторична стоянка людей під назвою Хірокітія тощо. 

Протарас 

Фото: tonkosti.ru

Курорт з найкращими пляжами на Кіпрі, куди особливо полюбляють приїздити сім'ї з дітьми. Від Протаріса до відомого миса Греко всього 7 км.

Північний Кіпр

Фото: MASPhotoUK / Flickr.com

Північний Кіпр не такий популярний серед туристів, як решта острова. Ця територія належить туркам і тут також є на що подивитися. Щоб потрапити сюди, необхідно перетнути "зелену лінію", бодай переконатися, що там також живуть і працюють люди, і це таке ж місце, як безліч інших на планеті Земля.

Цікаво, що прапор невизнаної турецької республіки Північного кіпра виглядає як вивернутий турецький, а всі об'єкти і , навіть, міста, мають по три назви - міжнародну, турецьку та грецьку.

Кіренія

Фото: venividi.ru

Місто-порт на крайній півночі острова. Всі його історичні пам'ятки знаходяться поруч зі Старою гаванню, а з Нової ходять пароми в Туреччину. Але найвідоміша розвага Кіренії - азартні ігри. Сюди приїздять з Туреччини, Ізраїла та, навіть, з Греції, щоб спробувати виграти купу грошей, або ж залишитися без штанів.

Фамагуста

Фото: whytravel.ru

Колись Фамагуста була великим торговим портом між Сходом та Заходом, у ХХ столітті - відомим курортом, а зараз - лежить у руїнах після військового конфлікту між греками та турками у 70-х роках минулого століття. Супутникові тарілки тут стирчать прямо із зруйнованих мінаретів, вікна багатьох будинків заклеєні журнальними обкладинками, на кожній вулиці - залишки церков, уламки статуй та колон, а також - діючі кафе, магазини, готелі, банк та кінотеатр.

Як пересуватися по Кіпру

Залізниць і внутрішнього авіасполучення на Кіпрі немає.

Єдиний вид громадського транспорту - автобуси та маршрутки. Проте, розраховувати на них всерйоз можна тільки у Північному Кіпрі - турецькому узбережжі країни. Всі великі міста Північного Кіпру пов'язані автобусними маршрутами, де транспорт ходить по 15-20 заїздів на день. У південній частині Кіпру - всього близько 5 щоденних рейсів.

Фото: AndrewHA's / Flickr

Найзручніший вид транспорту - автомобіль: траси тут гарні, розв'язки дуже зручні, дорожні знаки є всюди, а покажчики напрямку зрозумілі, навіть якщо знати лише англійську мову.

Всі прокатні авто на Кіпрі мають номери червоного кольору, щоб кіпріоти були обережнішими.

Взяти машину досить просто, але слід вибирати великі контори. Перед виїздом уважно огляньте її, щоб потім не було сюрпризів з підставними подряпинами і т.п.

Для того, щоб взяти авто в оренду, потрібна мати 21 рік і щонайменше 2 роки водійського стажу. 

Правила дорожнього руху

Рух на Кіпрі лівостроннє. Проїзд дорогами Кіпру безкоштовний.

Обмеження швидкості: у населенних пунктах - 50 км/год, поза населенними пунктами - 80 км/год, на автобані - 100 км/год, мінімальна швидкість на автобані - 65 км/год.

Ближнє світло потрібно вмикати через півгодини після заходу сонця і вимикати за півгодини до сходу сонця.

Діти до 5 років не можуть подорожувати на передньому сидінні. Діти від 5 до 10 років повинні подорожувати тільки при використанні відповідних дитячих утримуючих систем, відповідних їхній вазі.

Використання ременів безпеки обов'язкове для передніх і задніх пасажирів. Штраф - € 85.

У автомобілі потрібно мати знак аварійної зупинки - потрібно два таких знаки. За відсутність знаку - штраф €20.

Штрафи не сплачуються офіцерові поліції на узбіччі дороги. Вони сплачуються лише у поліцейських відділках або в муніципалітетах на всій території Кіпру.

Фото на головній з Flickr (by eryKats)


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook