По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Свята Земля і колиска релігій

Столиця: Тель-Авів
Площа: 20 770 км²
Мова: іврит та арабська мова - державні, більшість населення знає англійську мову, багато хто спілкується на ідиші, а також розуміє російську мову
Валюта: ізраїльський новий шекель (ILS)
Рух: правосторонній
Релігія: основною релігією є іудаїзм, який сповідує понад 60% населення країни, на другому місці – іслам – 13%, християн в Ізраїлі – близько 5%
Часовий пояс: збігається з київським

Контакти Українського посольства:
Адреса: вул. Ірміягу, 50, Тель-Авів, Ізраїль, 62594
Телефон: +972-546-676-782 / 0546-676-782
Факс: +9723-604-2512
E-mail: emb_il@mfa.gov.ua, emb_isr@012.net.il
Website: http://www.facebook.com/pages/Embassy-of-Ukraine-in-the-State-of-Israel/337591096309750

Важливі номери телефонів:
Поліція – 100
Швидка допомога – 101
Пожежна служба – 102
Довідкова – 106
Туристична поліція в Єрусалимі - 539-12-54

Земля, яка є священною для кількох найбільших релігійних течій світової історії, Ізраїль - Свята Земля, завжди був місцем, за володіння яким точилася запекла боротьба. Це землі, де завжди творилися дива - починаючи від біблейських чудес і закінчуючи створенням найрозвиненішої країни Близького Сходу всього за декілька десятків років. Сучасний Ізраїль  має розвинену економіку, гарні дороги і динамічні міста. Тут гарно організована туристична сфера і є на що подивитися.

Фото:  Marco Di Leo / Flickr

За кількістю архітектурних та історичних пам'яток ця невеличка країна може випередити багато країн світу, які є значно більшими за розмірами. Багато географічних назв відомі нам з дитинства - Єрусалим, Віфлеєм, Назарет...

Фото: Michele Benericetti / Flickr.com

Середземне море на сході, та Червоне - на півдні утворюють зони відпочинку для поціновувачів пляжів та солоної води, але справжнім скарбом Ізраїлю є його історія, бо саме з Єрусалиму та інших міст походять одні з найбільш значних підвалин сучасної цивілізації.

Фото: David Mo / Flickr

Коли найкраще їхати

Погода в Ізраїлі не особливо міняється упродовж року, але влітку тут, все-таки, дещо спекотніше. Найкращий час - березень-травень та жовтень-грудень. Взимку температура повітря не опускається нижче +10 і часто йдуть дощі.

Фото: Exothermic / Flickr

Особливості отримання візи

Громадянам України віза для відвідин Ізраїлю на термін до 90 днів не потрібна. Для вїзду на територію країни достатньо мати дійсний закордонний паспорт. Аби уникнути непорозумінь, варто мати страховку та квитки в обидва боки.

Варто знати, що проїзний документ дитини не визнається ізраїльською стороною в якості дійсного паспортного документа, який дає право на безвізовий в'їзд до Держави Ізраїль. Таким чином, відомості про дітей, які їдуть за кордон разом з батьками (законними представниками), мають бути внесені до паспортів батьків або одного з батьків (законних представників).

Національна кухня

Основна особливість ізраїльської кухні, звісно ж, кошерність. Загалом же, місцева кухня утворилася привезеними євреями рецептами з усіх куточків світу. Місцева їжа має відповідати правилам іудаїзму: не їсти свинини, деяких морепродуктів, не суміщати м'ясного з молочним. Цих правил дотримуються не лише кафе та ресторани, але і McDonald`s.

Варто скуштувати: фалафель - обсмажені в олії кульки з тертого гороха-нута зі спеціями, які подають з нашинкованими овочами та хумусом, загорнутими в прісний млинець; бурекас - трикутні слоєні пиріжки з сиром, картоплею із додаванням грибів тощо, які найкраще їсти свіжоспеченими; сабіах - смажені баклажани, хумус, рублене яйце та овочі, загорнут і в лаваш - піту; тхіна - густа паста з молотих зерен кунжута з часником, сіллю та лимонним соком; риба святого Петра - упіймана в Тиверіадському озері (його ще називають Галилейським морем) риба, яка водиться там з часів Ісуса Христа.

Фото: Etan J. Tal / Wikimedia Commons

Традиції

Ізраїль - країна, жителі якої дуже серйозно ставляться до своїх багато вікових культурних звичаїв та традицій.

Традиційними вихідними днями жителі Ізраїлю вважають вечір п'ятниці та суботу ("шабат"). Традиційно так склалося, що в Ізраїлі свято починається напередодні ввечері, а закінчується із заходом сонця. У ці дні, а також під час великих свят не працюють державні установи, а часом, навіть, не ходить громадський транспорт. У цей день євреї, які шанують Тору (національні заповіді), не виконують жодної роботи, моляться і сидять за святковим столом.

Фото: journeying.ru

Ще одна традиція, яка точно торкнеться туристів - кошерна їжа. Відсутність у меню свинини, деяких продуктів, роздільне вживання м'ясних та молочних продуктів - традиційна, усталена традиція.

Під час відвідин місцевих храмів та інших релігійних святинь, одяг, як на чоловіках, так і на жінках, має максимально закривати ноги і руки. Голову закривати потрібно лише жінкам. Перед відвідинами мечеті варто роззутися, залишивши взуття перед входом. Недотримання цих правил загрожує тим, що вас можуть вигнати з культової споруди.

Найважливіші свята

Шавуот

8 червня

Фото: DGtal / Flickr.com

Свято дарування Тори - морального закону і найважливішої книги для кожного благочестивого єврея. Під час Шавуота діти йдуть до школи або в дитсадок з вінками на головах і з кошиками свіжих фруктів. Зеленими гілками та гірляндами квітів і фруктів прикрашають синагоги, а вікна будинків - паперовими аплікаціями.

Рош ха-Шана або Єврейський Новий рік

Вересень

Фото: elektraua.livejournal.com

Одне з найголовніших свят у календарі іудеїв. Два дні євреї провадять служби в синагогах, ревно читають молитви і їдять хліб з медом, щоб наступний рік був солодким. Єврейський новий рік - одне з найстаріших свят, які відзначаються у світі: 2013-й рік за місцевим календарем буде вже 5774-м.

Йом Кіпур (Судний день)

14 вересня

Фото: Meir Jacob | מאיר יעקב

Найголовніше релігійна подія в єврейському календарі, 24-годинний піст, під час якого не можна їсти, пити, вмиватися, займатися коханням, спілкуватися по телефону. Замість всього цього потрібно просити у оточуючих прощення і бажати "гарного запису у Книзі Життя".

Суккот

З 19 по 23 вересня

Фото: RonAlmog / Flickr.com

За 4 дні після Йом Кіпур, в ізраїльських містах починають з'являтися невеличкі будиночки - сукки. Віряни живуть у таких шалашах 7 днів поспіль. Шалаш повинен стояти під відкритим небом, дах має бути зробленний з листя, тростини, пальмових гілок. Це свято вважається "святом врожаю", у цей день євреї запрошують гостей у свої сукки, де насолоджуються їжею та спілкуванням.

Ханука

28-29 листопада

Фото: skpy / Flickr.com

У II столітті до н.е. євреї прогнали греків та відновили Храм в Єрусалимі. За легендою, переможці мали лише одну посудину з чистою, не сплюндрованою, олією, але її чудесним чином вистачило для того, щоб свічки горіли 8 днів - рівно стільки, скільки було потрібно для приготування нової олії. Зараз Хануку святкують як день перемоги світла над темрявою.

Хаг Ха-Хагім

Грудень

Фото: ogimogi / Flickr.com

В грудні у Хайфі святкують Свято Свят, яке поєднує у собі святкування Хануки, Різдва та Рамадану. Свято свят триває весь місяць і проходить в арабо-єврейському кварталі Ваді-Ніснас (Vadi Nisnas). На свято з'їжджаються представники творчого середовища - музиканти, актори, письменники, художники, фотографи. Упродовж місяця можна побачити безліч виставок, інсталяцій, пройтися по кулінарним маршрутами, відвідати циркачів та фокусників.

Місця, які варто побачити

Починати знайомство з Ізраїлем варто, звісно ж , з Святої Землі, і, можливо, найбільш релігійного і намоленого міста світу - Єрусалиму.

Єрусалим

Фото: baltic_86 (mostly off) / Flickr

Стародавня столиця Юдейського цпрства була заснована близько 4 тисяч років тому, тож не дивно, що зараз Єрусалим являє собою суміш архітектурної спадщини багатьох поколінь і є одним з найбагатших на історичні пам'ятки міст світу.

Місто поділене на дві частини - Стару та Нову. Перша вмістила у собі всі архітектурні пам'ятки, зокрема Стіну Плачу, Храм Гробу Господнього, Храмову гору тощо, а Новий Єрусалим - сучасний мегаполіс, з висотками і скляними будівлями, галасливими вулицями, шопінг-молами та барами.

Мандрівники та туристи, як тисячі років тому робили пілігрими з різних куточків світу, їдуть саме у Старий Єрусалим, де знаходяться святині, які служать предметами поклоніння для християн, іудеїв та мусульман.

Фото: memeetstheworld / Flickr

Старе місто розділений на чотири квартали: Єврейський - з хасидами, Мусульманський - з натовпами дітей, які бавляться на вулицях, закликальниками і навантаженими товарами возами, Вірменський - з Собором Святого Якова, і Християнський, де зі святинями та храмами сусідять сувенірні лавки і кафе.

Стіна Плачу

Фото: beggs / Flickr.com

Складена з великих каменів півкілометрова стіна є найсвятішим для євреїв місцем. Стародавня споруда залишилося з часів Храму, побудованого Іродом Великим. Сюди приїжджають євреї з усього світу - молитися про будівництво третього Храму і з надією на возз'єднання всього єврейського народу. У щілинах між камінням можна залишати записочки з бажаннями. Варто знати, що відходити від стіни варто лише задкуючи, залишаючись обличчям до неї - це традиція, яка живе упродовж багатьох століть.

Храм Гробу Господнього

Фото: 2.ueiuei / Flickr

Одна з найголовніших християнських святинь. Саме тут, за переказами, був розіп'ятий і похований, а потім воскрес Ісус Христос. За свою тривалу, майде двохтисячолітню історію, храм неодноразово руйнувався перебудовувався і змінювався, зараз це велетенський комплекс, який містить у собі також Голгофу - гору, на якій був розп'ятий Ісус Христос. 

Голгофа

Фото: RonAlmog / Flickr.com

Саме те місце, де знаходилися хрести розп'ятих, зараз їх можна побачити лише крізь скляний купол, проте, є спеціальне місце, де можна доторкнутися рукою до частинки скелі тих часів. Тут завжди дуже багато людей і досить важка атмосфера, але місце і правда легендарне.

Камінь Миропомазання

Фото: Seetheholyland.net / Flickr.com

Цей камінь знаходиться біля входу у Храм Гробу Господнього і вважається однією з найбільших християнських святинь. За легендою, саме на цей камінь поклали тіло Ісуса Христа, коли зняли його з хреста. Зараз на нього коладуть хрестики, іконки та ладанки, аби освятити їх та отримати благословення.

Виа Долороза

Фото: David Mor / Flickr

1,5-кілометрова вулиця в Cтарому Єрусалимі, яка вважається саме тією дорогою, якою Христос йшов у свій останній шлях - на Голгофу. Хресний шлях починається біля воріт Святого Стефана і закінчується біля Храму Гробу Господнього.

Пуп землі

Фото: cmsmith_nz / Flickr.com

Кам'яна чаша, яка знаходиться у Храмі Воскресіння Храму Гробу Господнього, біля якої постійно фотографуються туристи. Пуп землі прикований ланцюгом, щоб ніхто не виніс його з собою, хоча і без ланцюга можливість цього була, м'яко кажучи, дуже сумнівною.

Храмова гора

Фото: Michele Benericetti / Flickr.com

Священне місце для мусульман, іудеїв і християн. За переказами, саме тут Бог вказав Авраамові принести в жертву свого сина Ісаака. На Храмовій горі розташовані найважливіші для мусульманського світу святині - мечеть Аль-Акса і храм-монумент "Купол скелі" (Куббат ас-Сахра), всередині якого знаходиться камінь, з якого, за легендою, піднявся на небеса пророк Мухаммед.

Місто Давида

Фото: LisaHong / Flickr

Цей археологічний парк знаходиться на південь від більш відомої Храмової гори, але археологічні знахідки в цьому місці просто вражають. Тут можна спуститися в підземелля, де знаходяться фундаменти будинків та залишки стін, вік яких не менше 3000 років.

Квартал Меа-Шеарім 

Фото: Marek Cejak / Flickr

Найбільш ортодоксальний квартал Єрусалиму, який окупували євреї-хасиди. Тут знаходиться етнографічний музей під відкритим небом. В будинках у цьому кварталі не буває телевізорів, а в магазинах для чоловіків та жінок - окремі каси.

Неможливо перерахувати та описати всі ті храми, каплиці, закутки та потаємні вулички, які є вартими уваги в Єрусалимі, тож залишається просто побажати мандрівникам, які збираються відвідати це неймовірне місто - відкрити очі і бути готовими вбирати красу старовинної архітектури та особливу релігійну атмосферу, якої у Єрусалимі більш, ніж достатньо.

Оливкова гора

Фото: hoyasmeg / Flickr.com

На цій горі знаходиться багато храмів, але найбільше вона відома вона оливковим садом "Гефсиманія", який вважається залишком біблійного "Гефсиманського саду", в якому Ісус Христос молився напередодні страти.

Тель-Авів

Фото: Eric Demarcq / Flickr

Сучасний мегаполіс, ділова та офіційна столиця Ізраїлю. Це місто будувалося порівняно недавно і одразу як майбутня столиця, тож тут дуже легко орієнтуватися. Все найцікавіше тут знаходить ближче біля моря. Якщо в Єрусалимі моляться, то у Тель-Авіві - заробляють гроші, купаються в Середземному морі, катаються на яхтах, вертольотах та водних мотоциклах. Тут навіть шабату можна не помітити.

Яффа

Фото: AnyaLogic / Flickr.com

Передмістя Тель-Авіва, на території якого, згідно грецьких міфів, знаходилася скеля, до якої була прикована врятована Персеєм Андромеда. Зараз містечко відреставроване і наповнене крамничками та ресторанами. А ще тут знаходиться найвідоміший в Ізраїлі блошиний ринок - "Шук ха-пішпішім". З Тель-Авіва сюди ходять міські автобуси № № 10, 41, 90 і 99.

Віфлеєм

Фото: Seetheholyland.net

Місто, де за переказами народився у яслах Ісус Христос, та його околиці є багатими на місця, пов'язані з історією християнства. Тут відбувається найвідоміше святкування Різдва, на яке, щоправда, складно потрапити, через велику кількість охочих. У Віфлееємі варто відвідати Молочний грот, гробницю Рахалі та ін. Віфлиєм знаходиться на палестинській території, яку охороняють ізраїльські військові, тож потрібно обов'язково мати з собою документи.

Назарет

Фото: Adam Jones, Ph.D. / Flickr.com

На думку християн, саме в цьому місці пройшли дитинство та юність Ісуса Христа. Після Єрусалима та Віфлеєма, паломники з усього світу приїздять сюди. Замість путівника в похід по Назарету можна брати Біблію, адже майже до кожної вулички та місця тут знайдеться якийсь текст з священної книги християн. Базиліка Благовіщення, яка тут знаходиться,є найбільшою християнською церквою всього Близького Сходу.

Хайфа

Фото: adieliyahu / Flickr

Найбільший порт Ізраїля є ще й дуже гарним містом. Майже з кожного вікна тут видно блакить Середземного моря. У місті знаходиться гора Кармель, де у біблейські часи переховувався пророк Ілія, а в часи Середньовіччя зародився орден монахів-кармелітів. У наш час Хайфа, перш за все, курорте місто з різноманіттям культур та національного складу.

Ейлат

Фото: goisrael.com

Один з найкращих курортів країни і єдиний порт на узбережжі Червоного моря. Ейлат відомий морськими розвагами: пляжним відпочинком, дайвінгом, віндсерфінгом, спостереженням за підводним життям. До того ж, у місці є велика кількість дискотек, барів і декілька раз на рік тут відбуваються великі музичні фестивалі. 

З Ейлата зручно вибиратися в Єгипет, або Йорданію, а від решти Ізраїлю місто відділене пустелею Негев.

Червоний каньйон

Фото: goisraelgermany / Flickr.com

Поруч з Ейлатом знаходиться вражаючий Червоний каньйон, з 30-метровими стінами та марсіанськими пейзажами. Добиратися сюди необхідно на джипах. Крім того, варто запастися водою. Найкращий час для прогулянок серед червоних скель - з жовтня по квітень.

Мертве море

Фото: kudumomo / Flickr.com

Найнижче, найсолоніше, таке, що має лікувальний ефект - Мертве море, яке знаходиться всього за 40 км від Єрусалиму, є одним з найголовніших курортів Ізраїля - уздовж його узбережжя знаходяться десятки лікувальних закладів та оздоровлювальних центрів. 

Всеізраїльська стежка

Фото: heartburn / Flickr.com

Туристичний маршрут завдовжки 950 км, який простягнувся через всю країну, з півночі на південь, від Дана до Ейлата. Стежка проходить поруч з гірськими річками, через ліси, степи, гори, пустелі і навіть морським узбережжям.

Гора Табор

Фото: Wikipedia.org

Згідно християнської традиції, саме на горі Табор відбулося Преображення Господнє. Щоправда, католики і православні розходяться у визначенні точного місця, де це сталося, але, можливо, воно й на краще - кожна конфесія впевнена, що поставила монастир там, де потрібно. Крім того, деякі іудейсі рабини стверджують, що колись на гору Табор опуститься Небесний Єрусалим.

Пустеля Негев

Фото: susie.c / Flickr.com

Пустеля Негев займає 60% території Ізраїля, проте тут немає піщаних дюн - лише каміння та скелі. Пустеля нагадує місячну поверхню, є навіть щось схоже на кратери. Один з них - Махтеш Рамон - вражає своїми розмірами, адже має 40 км в діаметрі і 300 м завглибшки. Героїчні ізраїльтяни вирішили створити в пустелі ліс і майже 60 років боролися з піском та сонцем, перш ніж вдалося це зробити. Найвідоміша така посадка має назву Ятир.

Печера Авашалом

Фото: JoLoLog / Flickr

На західних схилах Юдейських гір, поблизу Бет Шемеш, на території заповідника Сорек знаходиться неймовірна печера Авашалом, яка була відкрита лише в 1968 році. У печеріприрода  зібрала одну з найбільших у світі колекцій сталактитів і сталагмітів.

Як пересуватися країною

По Ізраїлю зручно пересуватися автобусами або на потязі. Лідери автобусних перевезень: Egged,  DanKavim. Вартість квитків  практично не перевищує $10.

Ізраїльська залізниця - надійний, комфортний і швидкий спосіб дістатися до потрібного місця. Обов'язково зберігайте квиток до кінця поїздки, оскільки спеціальні турнікети перевіряють його наявність не тільки на вході, а й на виході.

Фото: david55king / Flickr

Пам'ятайте, що під час шабату, ні автобуси, ні потяги не ходять.

Зважаючи невеликі розміри країни, гарний стан доріг та наявність прокатних фірм (як всесвітніх мереж, так і місцевих компаній), по Ізраїлю можна пересуватися на орендованому авто. Бронювати машину бажано заздалегідь, а зручніше за все - через Інтернет. Для отримання авто в оренду, необхідно мати 24 роки, паспорт, водійські права міжнародного зразка та пластикову платіжну картку. В Ізраїлі найбільшою фірмою з прокату та лізингу автомобілів є компанія Eldan. Інші прокатні компанії: Suncar та Budget.

Правила дорожнього руху

Рух в Ізраїлі правосторонній.

Дороги та траси якісні, а манера водіння більшості водіїв - ввічлива. 

Обмеження швидкості: 50 км / год в місті, 90 км / год на міжміських дорогах, 100 км / год на автострадах, 110 км / год на дорозі № 6 (платна дорога, користуватися тим, хто орендує авто нею не рекомендується. Перевищення до 10% допустиме і не карається, але за більше перевищення накладаються штрафи. Особливо контролюється дорога в Ейлат - там краще не перевищувати швидкість понад 100 км / год.

Фото: glavepp / Flickr

На дорогах є велика кількість відеокамер, котрі відстежують проїзд на червоне світло, швидкість та дистанцію. При поверненні орендованого в Ізраїлі автомобіля з орендаря візьмуть штраф, якщо були зафіксовані якісь порушення.

Світлофори в Ізраїлі специфічні: замість додаткової секції зі стрілкою, на кожний напрям існує окремий світлофор. Над кожним світлофором зверху встановлений знак, що показує напрям руху регульований саме цим конкретним світлофором.

В'їжджаючи на перехрестя з круговим рухом, необхідно пропустити тих, хто вже перебуває на ньому. 

Ремені безпеки обов'язкові як для передніх, так і для задніх пасажирів.

З 1 жовтня по 31 березня на міжміських трасах обов'язково потрібно вмикати фари в будь-який час доби.

Фото: Traveling Monk / Flickr

Дорога № 6 є платною. При користуванні цією дорогою, до оренди автомобіля автоматично буде додатково включено плату за проїзд (від 10 до 50 шекелів залежно від відстані) і комісію фірми з оренди автомобіля (приблизно 15 шекелів одноразово).

Біло-синє забарвлення тротуарів означає платну стоянку. Можно заздалегідь купити з будь-яких кіосках талони для паркування і залишати їх на видному місці в авто або платити через паркувальні автомати, якщо вони встановлені поруч з такою стоянкою. Червоно-біле забарвлення означає "стоянка заборонена".

Важливо знати

Під час шаббату не варто заїжджати на авто в релігійні квартали Єрусалима та інших міст. Особливо радикально налаштовані віряни можуть, навіть, закидати авто камінням. У святкові дні краще не палити в громадських місцях, оскільки це може образити місцевих жителів.

У місцях скупчення людей (торгові центри, ресторани, банки, кінотеатри) вас можуть попросити пред'явити до огляду сумку. До цього потрібно ставитися з розумінням, адже місцеві полісмени дбають і про вашу безпеку також.

Дуже важливо не жартувати з прикордонниками та працівниками аеропорту, відповідаючи на запитання на зразок "Чи везете ви бомбу?". Відповідайте по факту, коротко та ясно. Жартівники дуже часто проводять кілька годин на допиті в окремих кімнатах служб безпеки.

Не залишайте свої речі та багаж без нагляду, навіть на короткий період часу, зокрема в громадських місцях та аеропорту. Поліція може сприйняти їх як залишену терористом вибухівку тощо.

Не фотографуйте військових об'єктів, електростанцій, портових споруд, аеропортів. 

Не фотографуйте чужих дітей, зокрема дітей ортодоксальних іудеїв. Можна також мати проблеми, якщо фотографувати ортодоксальних евреїв у шаббат. 

Завжди майте з собою пляшку води. Це дуже важливо, адже через спекотний клімат в Ізраїлі швидко відбувається зневоднення організму. 

Фото на головній з Flickr (by Lo Scorpione)


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook