По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Країна комуністичного буддизму

Столиця: В'єнтьян
Площа: 236 800 км²
Мова: лаоська
Валюта: лаоський кіп (LAK)
Рух: правосторонній
Релігія: буддизм
Часовий пояс: UTC+7 (випереджає київський на 5 годин)

Контакти Українського посольства:
Адреса: 87 Ол Сізонс Плейс, СРС Тауер, 33-й поверх, вул. Вайрлес, Люмпіні, Патумван, Бангкок 10330, Таїланд
Телефон: (00 662) 685 32 16, +66892003900 (ВИКЛЮЧНО в разі загрози життю чи загибелі громадян України)
Факс: (00 662) 685 32 17
E-mail: emb_th@mfa.gov.ua

Важливі телефони:
Пожежна служба – 190
Поліція – 191
Швидка допомога – 195

Доки сусідні Таїланд, В'єтнам, Камбоджа та Малайзія розвивають туристичну сферу, будують атракціони для численних іноземців, перетворюють свої столиці на гамірні та хаотичні мегаполіси зі скла та бетону, Лаос скидається на буддійського аскета, котрий сидить у куточку і споглядає всю цю марноту світу...

Фото: bsmethers / Flickr 

Але саме такий Лаос - недоторканний, з напівдикими племанами у диких джунглях, з прихованими у субекваторіальних лісах горами, стародавніми руїнами та храмами, приваблює свій особливий тип туристів - тих, хто втомився від вічного гудіння великих міст-вуликів, екстремалів, любителів дикої природи та шукачів пригод.

Фото: bsmether / Flickr

Країна відома своїми демократичними цінами та доброзичливим ставленням до гостей. Лаосом керує комуністична партія, котра рахується з буддистами, яких в країні переважна більшість. Цікаво, що навіть у наші дні, кожен кандидат у члени партії зобов'язаний провести кілька місяців аскетичним послушником у монастирі.

Фото: Andi Mezger / Flickr

Коли найкраще їхати

З травня по жовтень в Лаосі спекотно та сезон дощів, тож краще їхати сюди з листопада по лютий, коли сухо і прохолодніше, або ж в сухий та спекотний сезон - у березні-квітні.

Особливості отримання візи

Громадянам України для в'їзду й перебування в країні необхідна віза. Візу можна отримати в посольстві Лаосу в Москві. Для оформлення туристичної, гостьової та ділової візи особиста присутність не вимагається.

Консульський збір: 

- туристична, гостьова й ділова віза -  $20;

- термінова віза - $40.

Оплата консульського збору здійснюється в посольстві.

Стандартний термін оформлення туристичної візи в консульському відділі посольства Лаосу в Москві становить три робочих дні. У разі необхідності можна оформити візу в терміновому порядку протягом 1 робочого дня.

Документи, необхідні для оформлення візи:

- закордонний паспорт (має бути дійсний іще як мінімум 6 місяців);

- 2 заповнені анкети англійською мовою;

- 2 свіжих чорно-білі або кольорові фотографії 4х6 см.

При вильоті з країни стягується аеропортовий збір (міжнародні вильоти - $10 на людину, або 5000 LAK з людини). Від сплати збору звільняються діти у віці менше 2 років, транзитні пасажири, що залишають країну того ж дня й не виходять за межі транзитного залу, а також власники свідоцтва про звільнення від збору, випущеного Міністерством фінансів Лаосу.

Митні правила

Ввезення і вивіз іноземної валюти не обмежений (сума понад $ 2000 в готівці або тревел-чеках повинна бути пред'явлена ​​митним чиновникам при перетині кордону і задекларована). Ввезення і вивіз національної валюти заборонений.

Дозволено безмитне ввезення з країн, що не мають спільних кордонів з Лаосом: 

- сигарет - до 500 шт., або 100 сигар або 500 гр тютюну

- міцних алкогольних напоїв - 1 пляшка

- вина - до 2 пляшок

- особистих коштовностей - до 500 гр.

Заборонено ввезення зброї, вибухових, отруйних і легкозаймистих речовин, а також наркотичних препаратів та засобів для їх виготовлення. Заборонено вивезення предметів мистецтва та старовини, що є національним надбанням, зображень Будди (дозволені до вивозу тільки сувенірні варіанти), зброї, вибухових, а також отруйних і легкозаймистих речовин, наркотичних засобів і засобів для їх виробництва.

Національна кухня

Цікавою особливістю лаоської кухні є чудова французька випічка. Типовий лаоський перекус - це великий сендвіч з розполовиненого білого батона, набитого ковбасою, овочами, тофу, рибою тощо. Коштує таке чудо близько 50 центів. До сендвіча можна взяти склянку холодного пива BeerLao, яке вважається одним з найкращих у регіоні.

Фото: Seth Mazow / Flickr.com

Варто скуштувати: рибний соус - один з головних елементів місцевої їжі, завжди подається до рису, лаап - шматочки маринованого чи й сирого м'яса або риби, щедро приправлені спеціями і травами, салат там мак - дуже гострий салат з папайї, який часто подається до рису, рисові кульки - смажені кульки з рису, які подаються з салатом-латуком.

Ще одна цікавинка Лаосу - 45-градусний рисовий самогон під назвою назвою "лао-лао", який вважається одним з найсмачніших алкогольних напоїв Азії.

Традиції

Добродушність і природна ввічливість лаосцев створює атмосферу повного комфорту від перебування в Лаосі.

Слід зауважити, що люди тут практично не сперечаються прилюдно і не з'ясовують стосунки на підвищених тонах - тут це вважається негідною поведінкою.

Лаос - одна з небагатьох країн у Південно-Східній Азії без істотних етнічних напружень та конфліктів. Громадяни країни мають репутацію надзвичайно мирних і дружніх членів, терпимих до проявів чужих звичаїв. Якщо підходити до спілкування з місцевими жителями з посмішкою, вони завжди відповідають аналогічно. Часом простакуватий гумор лаосців досить прямодушний, але зате завжди можна бути абсолютно впевненим у тому, що усміхнений лаосець не випромінює агресії.

Фото: Cu Pix

Вітаючи один одного, чоловіки в Лаосі вітаються за руку, доторкатися до жінки або вітатися з нею за руку не прийнято, вітанням в цьому випадку може служити невеликий уклін зі складеними трохи нижче підборіддя долонями.

Всі статуї Будди, в якому б вигляді і стані вони не знаходились, вважаються священними. Тому не слід вилазити на них для того, щоб сфотографуватися чи в будь-якій іншій формі виявляти до них неповагу.

Фото: Arnau P / Flickr

Місця, які варто побачити

В'єнтьян

Фото: dalbera / Flickr.com

Ця столиця схожа на невелике селище, тут не знайти розкішних готелів та парків розваг, навіть ресторани, здається, можна перерахувати на пальцях. Уявіть собі місто, де п'ятиповерхівку можюна вважати хмарочосом, де ніхто не літає по вулицях на автомобілях, де після 11 вечора все затихає, бо більшість жителів сплять. Але саме тут можна відчути справжню насолоду від спокійного та неквапливого відпочинку. 

Найкраща прогулянка може виглядати так - спершу варто пройтися по всіх найцікавіших храмах, а захід сонця над меконгом зустріти на відкритій терасі одного з ресторанів або кафе.

Будда-Парк

Фото: Prince Roy / Flickr.com

Найбільш відвідуваний атракціон у В'єнтьяні. Його не може пропустити жоден турист, який навідується у місто: всім цікаво особисто оцінити розмах фантазії лаоської містика Бунліа Сулілата, який заснував Будда-Парк 50 років тому. Компанію Буддам складають велетенська Священна Сарана, шестирукі поросята в коронах і ціла армія кам'яних монстрів, які вічно воюють між собою.

Дістатися до Будда-Парку можна на таксі (близько $15) або міському автобусі № 14 від станції Talat Sao в районі центрального ринку за 60 центів. На автобусі їхати 45 хвилин. Через півгодини їзди буде велика зупинка Thai-Lao Friendship Bridge, на якій виходять усі місцеві - може здатися, що це кінцева. Не виходьте, інакше наступного рейсу доведеться чекати щонайменше півгодини. Автобус йде до самого парку. Парк працює з 9:00 до 16:00. Вхід: $0.6 + $0.4 за фото/відеозйомку.

Золота ступа

Фото: Keith Kelly / Flickr

Цю споруду, яку видно практично з будь-якої точки в центрі В'єнтьяна, легко повважати новобудовою. Свіжа штукатурка, тришарова позолота і азіатський мінімалізм - а ця ступа стоїть тут з 1566 року! Її гарний вигляд - заслуга ченців, котрі вже майже 450 років старанно доглядають за головною святинею країни - за легендою, десь глибоко всередині в III столітті тут була замурована волосина Будди. Часи роботи: з 08:00 до 12:00 та з 13:00 до 16:00. Вхід:  $0,6.

Тріумфальна арка Патусай

Фото: anaru / Flickr.com

Тріумфальна арка "Патусай" з'явилася в центрі В'єнтьяна в кінці 1960-х. Ідею пам'ятника борцям за незалежність від французів і американців лаосці запозичили у колишньої метрополії. За місцевою легендою, на будівництво арки пішов весь бетон, що призначався для нового в'єнтьянского аеропорту. Тому частіше її називають - Vertical Runway. Час роботи: з 8:00 до 16:30. Вхід: $0,4.

Храм Пха Кеу

Фото: Electrostatico / Flickr.com

Свого часу цей храм Смарагдового Будди побудували як будинок для дорогоцінного Смарагдового Будди, забраного у тайців під час набігу. Через пару сотень років, в 1778 році, скривджені сусіди повернулися за реліквією, спаливши її "дім" і пів-Лаосу на додачу. Зараз у храмі можна побачити з десяток інших Будд - кам'яних і залізних. Храм відчинений для відвідувачів з 9:00 до 16:00.

Луанг Прабанг

Фото: Gedsman / Flickr

Провінційний Луанг Прабанг - найбільш побожне та "французьке" місто Лаосу. Кожен другий зустрічний тут - буддійський чернець, а всі назви вулиць вулиць продубльовані тут мовою колишньої метрополії. На проспектах тісняться акуратні колоніальні будиночки в два поверхи, а стародавні "рено" та "сітроени" проминають літні майданчики ресторанів та кафе.

Історичний центр Луанг Прабанга

Фото: Michel27 / Flickr.com

Старий Луанг Прабанг зберіг одночасно стародавню азійську архітектуру і забудову колоніальних часів. Золоті дахи храмів зі старими фресками з життя Будди перемежовуються бамбуковими будиночками і побіленими французьким фасадами XIX століття. У старій частині міста сконцентровані всі головні храми Луангпрабанга.

Королівський палац Луанг Прабанга

Фото: cory.fletcher / Flickr

Останнього короля - Сісаванга Ваттханга - комуністи заслали на перевиховання до табору ще в 1975-му, і від колишньої розкоші практично нічого не залишилося. Тільки золота статуя Будди і парадний портрет короля в золотих шароварах кисті "невідомого російського художника". У Королівський палац варто приходити по понеділках, середах, п'ятницях та суботах о 18:00, коли дає концерти Royal Ballet Theatre. Палац відчинений з 8:30 до 11:00 та з 13:30 до 16:00. Вхід: $8-10.

Храм Ват Сьєнг Тхонг

Фото: Adam Jones, Ph.D. / Flickr.com

З моменту заснування в 1550-х і до повалення монархії в 1975-му році монастир на околиці старого Луанг Прабанга вважався королівським. Лаоських монархів тут коронували, одружили і ховали. Кілька століть правляча прізвище витрачала шалені гроші на його зовнішній вигляд, і це навіть зараз кидається в очі.

Гора Пу Сі

Фото: Ольга Забойкина

Найвища точка міста - 100-метрова Пу Сі - головний міський орієнтир і одна з найжвавіших товкучок вечірнього Луанг Прабанга. На горі - камінь з відбитком ніг Будди, іржава радянська зенитка, перероблена в карусель і невеликий храм.

Печери Пак У

Фото: Harris' Photos / Flickr

Так як викидати старі чи зіпсовані зображення Будди заборонено, у печері за 25 км від Луанг Прабанга організували такий собі "цвинтар" для його статуй та зображень. КАжуть, що у печері їх понад 4000 тисячі. Печера відчинена для відвідувачів з 8:00 до 17:00. Вхід: $1.

Долина Глечиків

Фото: Peeling Paint Photography

Вкрита циклопічними каменями Долина Глечиків - одна з двох лаоських старожитностей (друга - храмові руїни Вата Пу) і найбільш невивчена з них. Хто, коли і навіщо розкидав по центральному Лаосу кілька сотень кам'яних глеків, достеменно невідомо. На рахунок походження цього місця існує дві версії.

Перша - героїчна. Згідно неї, непідйомні глечики - це всього лише чарки древніх лаосцев-велетнів. Ті залишили їх на місці гулянки з нагоди чергової перемоги над сусідами.

Друга - правдоподібна. По ній, глечики - це урни для поховань. На початку XX століття в деяких з них були знайдені людські кістки і бусинки від зотлілих прикрас 2000-річної давнини. Жодна з версій наразі не стала домінуючою.

Руїни Ват Пу

Фото: migikata / Flickr.com

Напівзруйнований храмовий комплекс на півдні Лаосу - найбільш шановані руїни в країні. Колись тут був географічний центр величезної кхмерської імперії Камбуджадеша, тієї самої, столицею якої був знамените храмове місто Анґкор Ват у сусідній Камбоджі. Основне будівництво тут відбувалося в VII-XII століттях, і вважається, що Ват Пу був одним з майданчиків, де прадавні майстри відточували майстерність, котра пізніше втілилася у легендарній камбоджійської столиці.

Найближчий населений пункт до руїн - селище Чампасак (Champasak), 6 км. Вартість поїздки "тук-туком" від селища до руїн Ват Пу - $10-13.

Як пересуватися по Лаосу

У Лаосі є лише коротка ділянку залізниці, яка тягнеться через Міст тайський-лаосской дружби гілка, котра насправді є частиною Тайської залізниці. Вона використовується преважно для транспортування вантажів з Таїланду. У майбутньому передбачається її продовження до В'єнтьяна (12 км). Іншого залізничного сполучення з залізничними системами сусідніх країн немає.

Фото: © Borracho

Автобуси в Лаосі курсують між всіма важливими містами і великими селищами. Громадський автобус може бути традиційним автобусом - з дахом і кріслами, модифікованим пікапом (suwngthaew) або просто відкритою вантажівкою з лавками в кузові. Поширеними є також вантажні моторолери з навісом, в причепі яких є сидіння для пасажирів - "тук-туки". Якщо засіб пересування приватний, то ціну проїзду слід обговорити заздалегідь. Вартість проїзду завжди прийнятна, але розкладу руху рейсових автобусів немає. Подорожуючи на автобусі, варто пам'ятати, що місцеві жителі провозять в салоні транспортного засобу все: починаючи від ручної поклажі і закінчуючи домашньою живністю.

Фото: © Borracho

Оплата за проїзд у таксі в Лаосі проводиться також за домовленістю, хоча приблизні розцінки таки існують - близько 0,5 $ за кілометр. У таксі можна здійснити як одну поїздку, так і орендувати авто на весь день (приблизно $25-40). Домовлятися про ціну завжди краще до посадки в авто. Під В'єнтьяні стоянки таксі можна знайти в міжнародному аеропорту, біля Мосту тайський-лаоської дружби, на Ранковому ринку, а можна викликати за рецепції вашого готелю.

У Лаосі існує також місцевий різновид мототакси - "так-такс" або "джамбос". Вони підходять для коротких подорожей і являють собою триколісні мотоцикли з дахом і лавками на місці багажника.

Фото: Daver141 / Flickr

З допомогою іноземних держав в Лаосі вдалося організувати мережу доріг довжиною 21 716 км, однак більше половини з них (12 042.5 км) не мають асфальтового покриття. Головна магістраль країни - шосе № 13, що зв'язує Луанг Прабанг і південь Лаосу. Зв'язок з мережею автодоріг Таїланду здійснюється через Міст тайський-лаосской дружби. Крім того, автодороги пов'язують Лаос з китайським Куньмінем і Саваннакхет з в'єтнамською кордоном.

У Лаосі повсюдно можна взяти в оренду велосипед або мотоцикл. Оренда авто можлива у В'єнтьяні, Луанг Прабангу і Паксі, але ціна досить висока, тому прокат авто в Лаосі не надто розвинений. 

Лаос має 4 587 км судноплавних водних шляхів. Це, переважно, Меконг і його притоки. Найпоширеніші засоби пересування - плоскодонні сампани, довгі піроги і моторні човни.

Фото: dalbera / Flickr.com

Найбільш популярний маршрут - Луанг Прабанг - Хойсала (Luang Prabang - Huay Xai). Він розрахований на два-три дні (залежно від пори року та напрями руху - вгору або вниз по річці), але можна подолати його і за 6 годин на швидкісному катері. Крім того, Луанг Прабанг пов'язаний водними шляхами з В'єнтьяном. Пороми за маршрутом відправляються щоденно або коли збирається достатньо пасажирів, готових вирушити в дорогу. Вартість проїзду на швидкісному катері вище, ніж на поромі.

Правила дорожнього руху

Рух правосторонній.

Більшу частину автопарку в Лаосі складають мотоцикли і малопотужні мопеди. На дорогах країни слід бути дуже уважними та обережними. Більшість місцевих водії майже не дотримують правил дорожнього руху і їздять як їм заманеться. 

Фото: Mazetta / Flickr

На міжміських трасах населені пункти часто розташовуються впритул до дорожнього полотна, що створює небезпеку наїзду на пішохода.

У населених пунктах діє обмеження швидкості в 30 км / год при проходженні ділянок, що межують з дитячими освітніми установами, торговими точками та медичними закладами.

Важливо знати

В Лаосі діє комендантська година, час якої постійно змінюється. Звісно, у В'єнтьяні ви знайдете нічні клуби, відкриті до самого ранку. Особливо на набережній річки Меконг, де є кілька барів і пабів, що працюють за західному стандартами.

Медицина в країні перебуває, на жаль, не у найкращому стані, тому перед поїздкою бажано зібрати власну аптечку та порадитися з лікарем. Можливо, знадобиться вакцинація проти гепатиту, черевного тифу, сказу та малярії.

Обов'язково вживіть профілактичних заходів від укусів комарів: легкий одяг, що покриває всі ділянки тіла, прихопіть з собою різноманітні спреї або інші засоби проти комах.

Пам'ятайте, що у Лаосі, як і в інших буддійських країнах, не варто торкатися до голови дитини - місцеві жителі вірять, що це може налякати духа-охоронця і накликати різноманітні біди.

Фото: ferg-photo-blog / Flickr

Шорти (і для чоловіків, і для жінок) допустимі тільки на пляжі і в готелі. При вході в будь-який будинок, а тим більше у храм, необхідно знімати взуття. При цьому на територію (не всередину, а саме на територію) деяких храмів можна потрапити тільки у взутті, у якого закрита п'ятка).

При відвідуванні громадських місць і, тим більше, храмів, довжина штанів або спідниці має бути достатньою, щоб закривати щиколотки. Чоловіки і жінки не повинні показувати прихильність один до одного публічно.

Фото: Duccio Pugliese (BrebFilm) / Flickr

Жінки не мають право звертатися до монахів, а буддійським ченцям заборонено торкатися до жінки або приймати що-небудь з її рук. Тому жінка, яка бажає зробити підношення ченцеві, зобов'язана спочатку передати це чоловікові, а вже той віддасть його ченцеві.

Фотографувати місцевих жителів рекомендується тільки з їхньої згоди. На ринках загальноприйнятою практикою є коротка бесіда і невеличка покупка у продавця, після якої він просто не зможе вам відмовити.

Фото на головній з Flickr (Martin Regg Cohn)

При підготовці тексту використовувалися матеріали з сайтів wikipedia.org, travel.ru, tochka.net та redigo.ru


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook