По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Країна, де знаходиться душа нашої планети

Столиця: Катманду
Площа: 147 181 км²
Мова: непальська, у містах є вдосталь людей, які володіють англійською на базовому, побутовому рівні
Валюта: непальська рупія (NPR)
Рух: лівосторонній
Релігія: індуїзм, буддизм
Часовий пояс: UTC+5:45

Контакти Українського посольства:
Адреса: E-1 / 8, Vasant Vihar, New Delhi - 110 057, India
Телефон: (+9111) 2614-60-41
Факс: (+9111) 2614-60-43
E-mail: emb_in@mfa.gov.ua , embassy@bol.net.in
Website: http://www.ukraineembassyindia.org

Режим роботи: 09:00-18:00 (пн-пт)

Важливі номери телефонів:
Відділ поліції по роботі з туристами - 2-20-18
Департамент туризму - 24-70-41

Непал заховався високо у Гімалаях - найвищих горах планети Земля, між двома найбільш населеними країнами світу - Китаєм та Індією. Посеред найвищих в світі гірських піків причаїлася невеличка країна, котра зачаровує не лише красою своєї природи і таємничістю храмової архітектури, але і традиційним укладом життя та доброзичливістю місцевого населення.

Фото: MMwally / Flickr

Непал - місце, де мусить побувати кожен мандрівник, особливо це стосується тих, кому до вподоби трекінг посеред нагромаджень каміння та споглядання гірських вершин. Можливо саме в Непалі, десь посеред гір, у таємному місці або, навіть, іншому вимірі, знаходиться невловима Шамбала. Здається, що сама душа нашої планети живе на території цієї невеличкої, проту дуже мальовничої країни.

Фото: Meg めぐSharp / Flickr

На території Непалу знаходяться 8 з 14 найвищих гір світу, серед яких і Джомолунгма (Еверест), яка має 8848 метрів заввишки. Сходження на цю вершину є найбажанішою мрією для альпіністів з усього світу.

Фото: MMwally / Flickr

Посеред гір та долин країни розкидані безліч буддійських ступ, храмів, медитаційних центрів тощо - ці місця приваблюють тих, хто прагне спокою та просвітлення.

Фото: neiljs / Flickr.com

Окрім вкритих вічними льодовиками гір, Непал тішить око смарагдовими рисовими полями та справжніми вологими джунглями, загадковими вуличками старовинних міст і химерними релігійними обрядами. Серед звичайних людей тут навіть можна зустріти богів, таких, наприклад, як дівчинка, котра є втіленням богині Кумарі - вона живе у високому деревяному теремі у столиці Непалу Катманду.

Коли найкраще їхати

Фото: TheDreamSky / Flickr.com

Найкращий час для поїздки в Непал - з вересня по листопад та з березня по травень. З червня по вересень в Непалі триває сезон дощів, при цьому, температура поавітря вдень часто сягає +30. Взимку у долині Катманду тепмература коливається між +3 та +19, проте значно менше туристів і падають ціни.

Особливості отримання візи

Громадянам України для в'їзду в Непал необхідна віза. Візу можна вільно отримати в Посольстві Непалу (котре, на жаль, знаходиться аж у Москві за адресою 2-й Неопалімовський проулок, 14/7) за 15 дол. США або по прильоту / приїзду в Непал на контрольно-пропускному пункті.

Щоб отримати візу, необхідно надати одне фото і закордонний паспорт. Мінімальний термін оформлення - два дні. Консульський збір становить 30 доларів США. Під час перебування в країні можна продовжити візу в Імміграційному департаменті. 

Особливий дозвіл необхідний туристам, які прибувають в Непал для трекінгу. Він видається в чотирьох основних гірських областях: Канченджанга та Нижня Долпа, Верхній Мустанг і Верхня Долпа, Манаслу та Джумла. При цьому з кожного туриста береться сума збору в непальських рупіях з розрахунку від 10 до 700 доларів США, залежно від району та терміну перебування.

Туристам дозволяється ввозити, з відповідною відміткою у паспорті про обов'язкове вивезення, ноутбук, аудіо- та відеотехніку. При виїзді з країни в паспорті роблять відмітку про вивезення вписаного предмета. Особливий дозвіл необхідно отримати в Департаменті археології під час вивезення з країни предметів, що мають історичну або художню цінність. 

При вильоті з країни з туристів стягується аеропортовий збір у розмірі 700 непальських рупій. Під час внутрішніх перельотів аеропортовий збір становить 50 рупій. 

Національна кухня

У непальській кухні кидається в очі значна кількість молочних продуктів, зокрема, кисляка та сира з молока яків. Так як більшість непальців є індуїстами та буддистами, то майже не їдять м'яса, надаючи перевагу рису, бобам та тушеним овочам зі спеціями. 

Обов'язково варто скуштувати: даал баат - комплексний обід з рису з м'ясом або овочами, чечевичним соусом, індійським хлібом чапаті, маринованими овочами, і все це їдять руками; мо-мо - непальські пельмені з овочами, сиром або м'ясом; nhyapu - мізки буйвола, фаршировані рисом; тонгба - самогон з проса, який п'ють через трубочку; джуджу дхау - місцевий делікатес, молочний десерт, щось середнє між кислим молоком, йогуртом та пудингом, який подають у глиняних горнятках або мисочках.

Фото: Sistak / Flickr.com

Справжній національний напій - чорний чай з молоком, у який ще можуть додавати масло або сіль (у горах). Популярний алкогольний напій - пиво "чанг", яке варять з рису, ячменю або проса, та горілка "ракші", котру женуть із всього підряд.

Традиції

Непальці дуже доброзичливі і досить довірливі люди. Характерною рисою непальців є їх вражаюча скромність у всіх життєвих ситуаціях. При цьому, вони вкрай допитливі і дуже люблять поговорити. Тому розговорити місцевого жителя не складно, більшість з них добре розуміють англійську, але от добитися необхідної інформації не так непросто. В ідеалі будь-яка бесіда з місцевим жителем повинна починатися з тривалого вступного обміну люб'язностями, причому говорити, вірніше питати, буде спочатку саме непалець, а його питання стосуватимуться сім'ї, роботи і країни співрозмовника. Причому, здебільшого, якщо справа не стосується якихось послуг і грошей, ці питання будуть трохи наївні, проте інтерес до співрозмовника - щирим. Попри те, що ставлення непальців до туристів дещо поблажливе, воно завжди доброзичливе.

Фото: David and Sarah's Adventures / Flickr

Система жестикуляції в Непалі також досить своєрідна - згода виражається кивком голови і знизуванням плечима. "Ні" виглядає як погойдуванням головою з боку у бік з опущеним поглядом. Аби покликати службовця або офіціанта, простягають руку долонею і пальцями вниз. А жест піднятого вгору великого пальця при стиснутому кулаці, може видатися тут за непристойний. 

Непальці під час привітання і прощання з'єднують руки в молитовному жесті перед грудьми і вимовляють "намасте". Ножі, виделки і ложки за столом, зазвичай, не потрібні, непальці їдять рукою. 

Фото: neiljs / Flickr.com

Індуїстські храми закриті для відвідин туристів, якщо ж вхід дозволений, то обов'язково  потрібно залишити перед входом всі шкіряні речі. 

У буддійських храмах потрібно йти за годинниковою стрілкою (або слідувати за потоком прочан), обертати молитовні барабани слід правою рукою і також за годинниковою стрілкою. 

Білий колір - колір трауру, під час трауру непальці дотримуються посту близько року, як правило, не сідають за стіл у гостях. Червоний колір - символ весіль, листопад-лютий - сезон весіль, багатих застіль і підношень у храмах. 

Якщо на перехресті побачите дивну конструкцію з бамбукових паличок, кольорових шматочків тканини і фарбованих кульок, - не наступайте на неї і завжди обходьте ліворуч - вона відлякують злих духів. 

Не забувайте, що Непал - країна, де закон "карми" спрацьовує дуже швидко, тому частіше посміхайтеся.

Фото: jmhullot / Flickr.com

Найцікавіші свята та події

Холі / Фагу Пурніма

Березень

Фото: FaceMePLS / Flickr.com

Найвеселіше і найбільш яскраве непальське свято. У цей день всі одягають новий одяг та виходять на вулиці щоб обливатися водою та обкидати одне одного кольоровими порошковими фарбами. 

Індра Джатра

17 вересня

Фото: Less than 3 / Flickr.com

Це свято проводиться в Катманду і вшановує Індру - повелителя небес, котрому дякують за дощ під час сезону вирощування рису. Перед королівським палацом збираються танцівники з усієї країни. Якщо у перший день свята відбудеться землетрус, то фестиваль не продовжують - це вважається поганим знаком. Під час свята по вулицях Катманду проходять яскраві паради, які вшановують місцевих богів. Але найвідоміша подія - проїзд на колісниці дівчинки-богині Кумарі, яка благословляє главу держави і всіх людей.

Дасайн / Дурга Пуджа

Жовтень

Фото: Matthias Rosenkranz / Flickr.com

Свято, присвячене богині Дурге проходить також в Катманду і триває 10 днів. У містах та селах встановлюють бамбукові гойдалки для дітей, запускають в небо повітряних зміїв, вулицями Катманду ходять ряджені у яскраві костюми люди. На 7-й день відбувається військовий парад. На восьмий - жертвоприношення тварин. Кров'ю жертовних буйволів та кіз освячують зброю та інструменти, транспортні засоби і , навіть, літаки. Вважається, що кров об'єднує непальців і захищає їх.

Місця, які варто побачити

Непал знаходиться посеред найвищих гір світу і саме з цієї країни починають свій шлях ті, хто хоче підкорити найвищу гору світу - Еверест.

Еверест (Джомолунгма)

Фото: Laszlo Bolgar / Flickr

На найвищу гору світу (8848 м) ходять з двох боків - китайського та непальського. Гора знаходиться за 160 км на північний схід від Катманду. Поруч з Еверестом знаходиться ще один восьмитисячник- гора Лхоцзе (8516 м). Першими на Еверест зійшли новозеландець Едмунд Гілларі та шерпа Тенцинг Норгей. Це сталося 29 травня 1953 року. Після цього були відкриті ще 15 маршрутів, проте у наш час більшість альпіністів ходить за двома з них. 

Фото: Nepal Mother House Treks / Flickr

На вершині Евересту дме вітер із швидкістю 200 кілометрів на годину, а температура вночі знижується до мінус шістдесяти. Підйом на вершину триває близько двох місяців — з акліматизацією й встановленням проміжних таборів. Втрата ваги після сходження - у середньому 10-15 кг. Країни, на території яких лежать підступи до Евересту, беруть з туристів великі гроші за сам лише дозвіл на підйом. Сезони сходження на вершину - весна й осінь.

Сходження на Еверест - дуже небезпечне і потребує вражаючої фізичної та психологічної підготовки, а також - дорогого спорядження.

Катманду

Фото: Royonx / Wikipedia Commons

Священне місто у долині посеред високих гір і столиця Непалу. Якщо у центрі міста височать грандіозні палаци та храми, то у бідних районах на околицях досі немає водогону і можна побачити черги за водою біля колодязів. Жителі Непалу дуже релігійні, більшість з них - індуїсти та буддисти, але часто так буває, що вони моляться в одних і тих же храмах.

Іноземці в Катманду живуть у такому собі туристичному гетто - районі Тамель - поруч з гест-хаусами, готелями, кафе і ретсоранами, дискотеками та нічними клубами.

На невеликій території площі Дурбар посеред Катманду, оточеній трьома площами, знаходяться найважливіші індуїстські святині, палаци, храми, паходи та інші цікаві споруди. 

Фото: Doug Letterman / Flickr.com

Тут можна гуляти весь день і цього не досить аби побачити все, варте уваги. Слід зауважити, що вхід на цю територію платний і квиток коштує 200 рупій і діє упродовж одного дня.

Фото: manjariz / Flickr

Саме тут знаходиться храм Кумарі Гхар - резиденція дівчинки-богині. Вважається, що тому, хто побачить кумарі, щаститиме у всьому, тож під вікнами храму часто можна побачити охочих до успіху людей, які сподіваються, що дівчинка-богиня покажеться у вікні. 13 раз на рік Кумарі виходить з резиденції, щоб показатися на очі непальцям та туристам.  

Боднатх

Фото: lylevincent / Flickr.com

Найбільша ступа в непалі знаходиться у столиці, за 10 км від центру міста. Вона була побудована  у ІІІ ст. поруч з торгівельним шляхом між Катманду та Лхасою. В ступі молилися ті, кому треба було вирушав у далеку дорогу через Гімалаї, а також ті, хто пройшов її. Вартість огляду ступи - 100 рупій.

Пашупатинатх

Фото: neiljs / Flickr.com

Від ступи Боднатх можна пішки прогулятися до храму Пашупатинатх - ще однієї святині, цього разу індуїстської. Храм знаходиться на берегах священної річки Багматі, котра бере початок в Гімалаях і впадає у Ганг. У це місце приходять тисячі паломників з Індії та Непалу, а також літні люди - у спеціальне місце очікування смерті. На березі багматі палають поховальні вогнища - там спалюють мерців. Туристів на територію храму не допускають, але за химерними ритуалами можна спостерігати з іншого берега річки.

Сваямбунатх

Фото: WomEOS / Flickr.com

Цей буддійський храмовий комплекс знаходиться неподалік від туристичного району Тамель на пагорбі. До велетенської білої ступи на вершині пагорба ведуть 365 сходинок. Ступа була побудована у ІІІ ст. до н.е і потім не раз добудовувалася. На території храму живе багато макак, тому це місте ще називають Мавп'ячим храмом.  

Бхактапур

Фото: neiljs / Flickr.com

Старовинне місто в долині Катманду, яке майже не змінилося за століття свого існування.  Воно відоме храмами з червоної цегли, черепичними дахами і старовинними будівлями. Проте, попри історичну атмосферу, це місто,  у якому живуть люди, не переймаючись особливо тим, що живуть вони посеред пам'ятки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Патан (Лалітпур)

Фото: neiljs / Flickr.com

Друге за розмірами місто країни після Катманду знаходиться поруч з столицею. Кажуть, що тут свого часу побував сам Будда. Варто подивитися на площу дурбар і колишній королівський палац, а також на безліч храмів та пагод, монументів та статуй.

Покхара

Фото: MikeBehnken / Flickr.com

Велике місто в центральній частині Непалу, яке знаходиться за 198 км на захід від Катманду і має власний аеропорт. Це місце знаходиться у передгір'ї Гімалаїв, поруч з чарівним озером Фева і заворожує своїми мальовничими краєвидами.

Аннапурна (крайня ліворуч). Фото: Ben Tubby / Flickr

Саме звідси починаються більшість трекінгових маршрутів на і довкола Анапурни (8091 м). Крім того, неподалік від Покхари знаходяться ще 2 восьмитисячника - Дхаулагірі (8167 м) та Манаслу (8156 м).

Фото: johan wieland / Flickr.com

Крім гірських походів у Покхарі популярними є рафтинг і каякінг, прогулянки на гірських велосипедах і катання на поні, параглайдинг і польоти на ультралайті - двомісному надлегкому літальному апараті.

Озеро Фева

Фото: Wolfgang Beyer / Wikimedia Commons

Це мальовниче озеро знаходиться поруч з Покхарою. В гарну погоду в його спокійних блакитних водах відбиваються вершини Аннапурни та Дхаулагірі. По озеру плавають чарівні кольорові прогулянкові човники. Посеред озера на невеликому острівці знаходиться найважливіший храм Покхари - Вараху, присвячений реінкарнації бога Вішни у вигляді вепра. Щодня до озера приїздять сотні непальців щоб отримати благословення, а на вихідних приносят в жертву тварин.

Водоспад Деві

Фото: emifaulk / Flickr.com

Водоспад знаходиться біля озера Фева, дістатися до нього можна, обійшовши озеро з лівого боку і повернувши за мостом праворуч. "Дева" означеє "богиня".

Канчеджанґа

Фото: Siegmund Stiehler / Wikimedia Commons

Третя за висотою вершина світу - Канчеджанга (8586 м) знаходиться на кордоні Непалу та індійського штату Сіккім. Назва "Канченджанґа" означає "п'ять снігових скарбів". Мова йде про п'ять вершин гори, чотири з яких вищі за 8450 м і символізують п'ять "скарбів": золото, срібло, коштовне каміння, зерно і священні книги.

Як пересуватися по Непалу

Фото: liberetta.livejournal.com

Пересуватися по країні можна на таксі, міжміськими, туристичними автобусами та локалбасами. Останній варіант - найбільш дешевий та екстремальний.

Так як непальські дороги  - це, переважно, серпантин, до того ж не у гарному стані, а близький до української роздовбаності, то пересуватися по них страшно, особливо над прірвою, особливо зі "скаженими" водіями. 

Автобуси в Непалі не бувають новими, таке враження, що їх виготовили вже такими - з поламаними ручками, відсутніми вікнами, дверцятами, які погано зачиняються тощо. Непальські автобуси завжди переповнені. Навіть тоді, коли здається, що в автобус більше ніхто не може поміститися, водій добирає людей стільки, що автобус буквально тріщить по швах. 

В Непалі існує авіасполучення - між аеропортами літають невеличкі літачки з цікавими назвами авіакомпаній - Buddha Air, Yeti Air тощо. 

Правила дорожнього руху

Рух в Непалі лівосторонній - це єдине правило, якого тут дотримуються водії, та і то - не завжди. Дороги майже не регульовані, знаки відсутні, усі їздять як хочуть і де хочуть, при цьому голосно сигналячи. Перехрестя в містах регулюються світлофорами та регулювальниками, але не завжди.

Важливо знати

Не намагайтеся привітатися за руку, якщо місцевий житель сам цього не запропонує. 

Завжди питайте дозволу, перш ніж когось сфотографувати. Люди похилого віку досі вірять, що так можна викрасти частину їхньої душі. Фотографування всередині музеїв і храмів заборонено. Також обережно слід підходити до питання зйомок жител місцевих жителів. Особливою є ситуація з "садху", мандрівними відлюдниками. Вони збираються біля храмів і в місцях скупчення туристів, спеціально позуючи фотографам. Колись вони повністю відмовилися від матеріальних благ і мандрують по світу в пошуках істини. Їх життя повністю залежить від оточуючих, і пожертвування для них - єдиний спосіб до існування.

Під час будь-яких екскурсій рекомендується використовувати одяг, який найбільше закриває тіло. Шорти і навіть штани (джинси) у жінок викликають тут різкий осуд. Самі непальці ніколи не відкривають ніг, а чоловіки навіть у жарку погоду не оголюють торс. І тим більше недоречно оголення ніг або інших частин тіла в публічному місці, наприклад для обмивання або прийняття сонячних ванн.

Фото: CesarRo / Flickr

Залишайте чайові (приблизно 10% або еквівалент $0,2), але лише у випадку, якщо справді були задоволені обслуговуванням. 

Не заохочуйте жебраків, якщо хочете щось дати дитині, то краще дайте цукерку або олівець. 

Не можна торкатися до голови непальця, не намагайтеся погладити дитину по голові. 

У національних ресторанах прийнято сидіти по-турецьки, підібгавши під себе ноги. Не витягуйте ноги у чийсь бік - це знак неповаги. 

Якщо передаєте щось непальцю, робіть це або двома руками, або правою рукою. 

Остерігайтесь осіб, які оголошують себе представниками різних компаній і пропонують здійснювати торгові операції за низькими цінами. 

Будь-яка їжа або посуд, до якого доторкнулися використаним ножем або ротом, називається непальською "джутхо", що означає "забруднений". Якщо комусь буде запропонована така їжа, це вважатиметься образою. Посуд, в якому знаходилося "джутхо", повинен бути ретельно вимитий перед подальшим використанням. 

Митні правила

Фото: Ania Blazejewska / Flickr

При в'їзді в країну весь багаж ретельно оглядають.

Ввезення-вивезення валюти

Митні правила Непалу дозволяють ввозити і вивозити будь-яку суму іноземної валюти. Великі суми потрібно обов'язково декларувати.

Місцеві гроші (непальські рупії) не можна ні ввозити, ні вивозити. Залишилася після перебування в країні валюту можна обміняти в аеропорті в Катманду, якщо це не більше 15% від суми, зазначеної в банківських документах на обмін валюти (документи слід пред'явити в обмінному пункті). Наземні прикордонні пункти такої послуги не надають.

Безмитне ввезення

Митні правила Непалу дозволяють ввозити (на вибір) 100 сигарет або 25 сигар. З алкоголю можна ввозити 1,5 літра міцних спиртних напоїв і вин або 12 банок пива. Особисті речі повинні бути в кількості, прийнятній для індивідуального використання.

Предмети аудіо-, відео-, фото-і побутової техніки можна ввозити за принципом "один предмет одного виду на одну людину". Аналогічне правило - для спортивного спорядження (наприклад, 1 велосипед) і наручного годинника. Дозволено ввозити 15 котушок фотоплівки, 1 набір самописних ручок, 15 аудіокасет. Всі ці предмети необхідно декларувати, щоб їх потім можна було безперешкодно вивезти з країни.

Заборони та обмеження

У Непал суворо заборонено ввозити наркотики, зброю, військове спорядження.

З Непалу заборонено вивозити золото і срібло, дорогоцінні камені, диких тварин, їх шкури і роги, наркотики та сировину для їх виготовлення, антикваріат, якому понад 100 років. З Непалу можна вивозити сувеніри. Зі спеціальним сертифікатом вивозити з країни можна навіть предмети антикваріату, якщо їх вік - не більше 100 років. Для вивезення будь-яких металевих статуй, ікон та картин, котрі зображують богів, потрібно отримати спеціальний дозвіл Департаменту археології Непалу.

Фото на головній з Flickr (by arjayempee)


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook