По-русски
Українською
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.
Країна чорного чаю та зуба Будди

Столиця: Коломбо
Площа: 65 610 км²
Мова: сингалі, тамільська та англійська
Валюта: рупія (LKR)
Рух: лівосторонній
Релігія: буддизм, індуїзм, іслам, християнство
Часовий пояс: випереджає київський на 3 години взимку і на 2 - влітку

Контакти Українського посольства:
46, Paschimi Marg, Vasant Vihar, New-Delhi, 110057, India
Тел.: +10-91 (11) 614-60-41, 614-60-42
Факс: +10-91 (11) 614-60-43
E-mail: embassy@bol.net.in

Важливі номери телефонів:
Аварійная служба - 120
Пожежна служба - 122
Поліція - 133
Швидка допомога - 144
Довідкова служба - 11-811

Поруч з Індією знаходиться мальовничий острів Цейлон, про який ми знаємо, перш за все, завдяки пахучому чорному чаю. Всю територію острова займає країна Шрі-Ланка, туристичний потік у яку віднедавна почав зростати.

Фото: BoJay / Flickr.com

Окрім руїн старовинних міст, прадавніх храмів і іригаційних систем, королівських палаців з садами, фортів та украплень, Шрі-Ланка може похвалитися красою природи і широким спектром туристичних послуг. 

Шрі-Ланка - це тропічні джунглі та гори, чисті пляжі та теплі води Індійського океану, мальовничі коралові рифи та смачна натуральна їжа.

Фото: knet2d/Flickr

Любителі активного відпочинку тут знайдуть для себе заняття до душі: рафтінг, лазання по скелях, трекінг у горах, прогулянки джунглями, екотури, дайвінг, рибальство, парасейлінг, серфінг, віндсерфінг тощо.

Полюбляють сюди приїздити і бажаючі підлатати своє здоров'я, для цього на острові досі зберігаються стародавні традиції та практики, такі, наприклад, як аюрведа або ароматерапія.

Фото: eltatravel.ru

Коли найкраще їхати

Середня температура на острові упродовж всього року +29. Лише в гірських районах можливе зниження до +16 - +24. Температура води в Індійському окені майже ніколи не буває нижчою від +25. Єдина проблема - сезон дощів, тропічні зливи. 

Цікаво, у різних частинах Цейлону сезон дощів триває у різний час. Наприклад, на заході країни - влітку, а на сході дощить взимку. Тож якщо їхати відпочивати у столицю Коломбо або інші курорти південно-західного узбережжя, то найкраще це робити з листопада по березень, якщо ж їхати на східне узбережжя, то з квітня по жовтень.

Фото: MarsW / Flickr

Особливості отримання візи

Для громадян України візовий в'їзд до Шрі-Ланки спрощений, при умові перебування в країні до 30 днів. Віза ставиться в паспорт в аеропорті після прибуття. Для цього  потрібний закордонний паспорт (термін дії якого має бути не менше двох місяців з моменту закінчення поїздки), заповнена міграційна картка англійською мовою та зворотний авіаквиток.      

Національна кухня

Величезна кількість спецій, пекучий перець та дуже мала кількість м'яса - такі основні характеристики цейлонської кухні. 

На курортах, котрі знаходяться поруч з Індійським океаном, традиційно багато риби та морепродуктів і страв з них - лобстери, краби, велетенські королівські креветки сидять  у акваріумах, в очікувані, доки їх приготують на грилі. 

Варто скуштувати: карі - тушені з м'ясом, рибою та спеціями овочі, котрі подаються з рисом, біріані - цейлонський плов з курятини або баранини із додаванням горіхів та сухофруктів і великої кількості спецій, аппа -хрусткі чашевидні млинці на рисовій муці та кокосовому молоці - традиційний сніданок на Шрі-Ланці, кірібат - солодкий рисовий пудинг на кокосовому молоці.

Фото: Charles Haynes / Flickr.com

Запивають місцеву їжу треба, перш за все, звісно, чорним чаєм, який традиційно подають у фарфорому посуді і з молоком. 

Якщо замучила спрага, то найкращим і найбезпечнішим способом її втамування є кокос, який тут називають - тамбілі. Придбати йог оможна де завгодно - у крамничках і супермаркетах, на базарах і, навіть, біля доріг.

Ще один освіжаючий місцевий напій називається ginger beer, він не містить алкоголю і має пряний імбирний смак та аромат.

Серед міцних напоїв можна виділити місцеву горілку - арак, зроблену із пальмового нектару.

Зважаючи на велику кількість перцю в місцевій їжі, корисно знати, що найкраще тамувати пожежу в роті за допомогою молочних коктейлів або морозива.

Гурмани вважають Шрі-ланку "пряним островом", де ростуть кращі у світі кориця, гвоздика, мускатний горіх, чорний перець, імбир, кардамон і ваніль.

Традиції

Жителі Шрі-Ланки в більшості своїй глибоко релігійні люди, причому буддистські або індуїстські ритуали тут часто переплітаються з древніми язичницькими звичаями.

Ланкійці за своєю природою люди дуже добродушні, прості і дуже повільні.

Фото: Ilya Varlamov / zyalt.livejournal.com

Ставлення до туристів, особливо у внутрішніх районах, тут ледве не побожне. Проте, водночас, численні вуличні торговці і самозвані "гіди" бувають вкрай нав'язливими.

Поза туристичними зонами ресторани чітко розділені на тамільські, сингальскі, арабські тощо. Відвідини європейцем, наприклад, індійського ресторану викликає у місцевих жителів дійсний фурор. Назви страв, звісно, нічого не говорять європейцю, тому слід ставитися до незнайомих продуктів обережно. 

На Шрі-Ланці поширене жебрацтво, яке перетворилося майже у професію. Варто вам подати милостиню, як до вас підлетить ціла зграя жебраків і вони не відчепляться,доки ви не сховаєтеся у готелі. Часто жебраки "полюють" в туристичних зонах, біля пам’яток, храмів, де буває великий потік туристів.

Фото: Anuja Manchanayake / Flickr

Значна частина традицій і звичаїв обумовлена релігією, так, наприклад, у відношенні жінок діє чимало обмежень. Жінки не повинні заходити в місця, де збираються чоловіки. Жінкам заборонено їздити на передньому сидінні поруч з водієм, носити відкриті наряди і загоряти топлес на пляжі, де подібна поведінка може каратися штрафом.

Найяскравіші свята та події

Свято вогнів Дівалі

З 3 по 8 листопада

Фото: sankarshan / Flickr.com

Дівалі святкують одразу по закінченню сезону дощів. У цей день вшановують богиню Лакшмі - покровительку родючості та врожаю. У будинках і на вулицях запалюють безліч лампад, ліхтарів і свічок - у населених пунктах не має залишатися місць під владою темряви. У великих містах запускають феєрверки і влаштовують салюти.

Перахера

З 5 по 15 серпня

Фото: Shaun R / Flickr

Вшановування священної буддійської реліквії - Зуба Будди, що зберігається в храмі Далада Малігава - Храму Священного Зуба Будди, розташованого в Канді - однієї з давніх середньовікових столиць держави. Під час урочистостей від храму йде процесія з тисяч танцюристів і барабанщиків, які несуть мальовничі полотнища. За ними слідує "караван" слонів, що може складатися з десятків священних тварин.

Посон (Poson Poya)

Червень-липень

Фото: deco4macro/ Flickr

В день повного місяця третього місяця індійського місячного календаря 250 р. до н. е. на Цейлон приїхав син індійського царя Ашоки, монах Махінда, щоб навернути мешканців цієї країни у буддизм. Цього дня зазвичай влаштовуються процесії, під час яких містом з великою урочистістю, під звуки барабанів і вогні феєрверків, проводять людину, яка користується особливою повагою, чи проносять якусь реліквію чи інший предмет поклоніння. Особливо урочисто свято відзначається у місті Махінтала.

Дуруту Перахера

З 10 по 12 січня

Фото: Redigo.ru

Святкування річниці візиту Будди на Цейлон. Ця подія відбулася понад 2500 тисяч років тому і на згадку про неї по всьому острову влаштовуються барвисті ходи і вистави в храмі Келані неподалік від Коломбо.

Місця, які варто побачити

На Шрі-Ланці існує Фонд культурного Трикутника, до складу якого входять основні культурні та історичні пам'ятки острова. Вершинами цього трикутника є Анурадхапура - перша стародавня столиця острова, Полоннарува - середньовічна столиця та Канді - останній бастіон правителів незалежної сингальської держави. Крім того, є на Шрі-Ланці і скеля з відбитком стопи чи то Будди, чи то Адама і храм, де зберігається його зуб першого, палаци, ботанічні сади, національні парки та безліч інших пам'яток.

Коломбо

Фото: TigerPal / Flickr

Столиця острова знаходиться на південно-західному узбережжі і є одним із найбільших портів регіону. Сучасний коломбо - місто контрастів, де поруч з середньовічними нетрями виростають блискучі хмарочоси зі скла та бетону, а мальовничі британські маєтки стоять поруч з яскравими і величними храмами.

Фото: The Psychedelic Illusionist / Flickr 

У Коломбо обов'язково варто поглянути Президентський палац, мечеть Ямі-уль-Аффа, Державний університет, буддійський університет Відьяланкара, Національний музей, а також галерею мистецтв.

Цікаво прогулятися старим торговим портовим кварталом Петта, де безліч кафе, торгових рядів, крамничок і невеличких храмів. Вулиці тут мають спеціалізаці ї- на одній торгують прянощами, на іншій - тканинами, на третій - коштовностями тощо.

Фото: mckaysavage / Flickr.com

Аеропорт на Цейлоні є лише в Коломбо.

Канді

Фото: xiquinhosilva / Flickr.com

Одне з найстаріших міст Шрі-Ланки, один з найпопулярніших буддійських центрів світу, культурна і духовна столиця країни, яку місцеві жителі наливають Маха Нувара, що означає - "Велике Місто". Канді розташувався на штучному озері під захистом гір і може похвалитися, перш за все, розкішним Королівським ботанічним садом і місцем, де зберігається найвідоміша реліквія острова - зуб Будди.

Далада Малигава - Храм Священного Зуба Будди

Фото: lakpuratravels / Flickr.com

У цьому храмі зберігається єдина на весь світ матеріальна частинка Будди - залишки одного зуба, який, за легендою, вихопив з погребального вогнища один з його учнів. Реліквія була таємно вивезена з Індії у волоссі індійської принцеси.

Зуб ніколи не був доступний для огляду простим смертним. У часи монархії в Храм Зуба Будди мали доступ тільки священики і члени королівської сім'ї, тепер же храм відкритий для загального огляду, але максимум, що ви зможете побачити - багато прикрашену скриньку, де, начебто, знаходиться ця стоматологічна реліквія.

Сади спецій

Фото: mckaysavage / Flickr.com

Шрі-Ланка завжди славилася своїми спеціями, особливо корицею. Подейкували, що запах коричних садів Коломбо можна було почути задовго до входу у гавань, проте зараз корицю і багато інших спецій вирощують в околицях Канді.

У місцевих садах вирощують 60% світового виробництва кориці, а також духмяний перець и кардамон, мускатный горіх та гвоздику.

Анурадхапура

.
Фото: indi.ca / Flickr.com

Стародавнє закинуте місто Анурадхапура знаходиться у джунглях на півночі країни, де його знайшли випадково в 1820 році. Це місто - забута столиця давнього сингальського королівства - було засноване у V ст. до н.е. Майже півтори тисячі років це місто було столицею сингалььского королівства, тут жило декілька сотень тисяч людей, котрі будували двоповерхові кам'яні будинки, мостили камінням вулиці, зробили водогін, побудували мости. У 993 році місто зруйнували південноіндійські загарбники - таміли, після чого всі забули про нього майже на тисячу років.

Фото: indi.ca / Flickr.com

Як відомо, Будда досяг просвітлення під деревом Бодхі в Непалі, котре, на жаль, не збереглося, проте з його насінини було вирощене дерево в Анурадхапурі, яке зараз вважається найстарішим з дерев Бодхі у світі (2300 років).

Ступа Джетавана. Фото: artist in doing nothing / Flickr.com

В Анурадхапурі можна побачити дві велетенські буддійські ступи - Велику Ступу та Ступу Джетавана. Перша, за легендою, отримала фундамент, насипаний із золотого піску, а друга має 120 метрів заввишки і є найвищою в світі будівлею, побудованою з цегли. 

Полоннарува

Фото: indi.ca / Flickr.com

Сюди перенесли столицю в 993 році, після того, як Анурадхапурі було захоплене тамілами. У новій столиці були збудовані храми, монастирі і палаци, чиї руїни можна зараз побачити завдяки старанням археологів. У поєднанні з штучними каналами, ставками і басейнами, котрі потопають у зелені, руїни виглядають дуже мальовничо. Зараз місто розділено на дві частини - стародавню "музейну" частина з руїнами храмів і монастирів і сучасну - "живу", де мандрівники можуть поїсти та заночувати. Стара частина Полоннаруви  є ​​пам'ятником Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Гал Віхар

Фото: YIM Hafiz / Flickr.com

Головна визначна пам'ятка Полоннаруви і одна з найважливіших буддійських святинь усієї Шрі-Ланки - Гал Віхар, "Кам'яний Храм". У скелі з цільного шматка граніту висічені чотири велетенських статуї Будди, що зображують його в різних позах. Датуються ці зображення XII століттям.

Галле

Фото: Miran Rijavec / Flickr.com

Місто-порт на півдні острова, з якого, з  легендою, біблейський цар Соломон возив слонову кістку та коштовності для своєї скарбниці. У місті знаходиться величезний форт, побудований голландцями  івключений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Фото: Олександр Зубков / thinking.ru

На території форту знаходиться ще одна цікава споруда - це Новий Східний Готель - найстаріший з існуючих заїжджих дворів у всій Азії. Побудована в 1684 році будівлю спершу призначалося для голландського губернатора, та невдовзі стало виконувати роль готелю для високопоставлених гостей Цейлону. Зараз у цьому готелі може поселитися кожен бажаючий.

Сігірія

Фото: mckaysavage / Flickr.com

Про виникнення Сігірії існує безліч легенд. Найпоширеніша свідчить, що в V столітті король Датусена передав трон молодшому сину Могаллану. Старший син на ім’я Касапа був розгніваний таким рішенням і заточив батька в темницю, а потім і зовсім вбив, завоювавши престол і побудувавши собі палац на вершині скелі. Він оточений безліччю садів і водойм. У перекладі з сингальської Сігірія означає "левова скеля".

У Сігірії обов'язково варто подивитися галерею фресок, що відтворюють процесію напівоголених принцес. Фрески покриті сумішшю з яєчного білка з медом диких бджіл і зберегли свої яскраві барви. Усього до наших днів збереглося 17 з 500 фресок.

Фото: wikimedia.org

За іншою версією, Сігірія ніколи не була палацом Касапи. Знайдені ж в середині XIX століття на вершині скелі руїни належали древньому буддійському монастиреві.

Пляж Міріса

Фото: Daria Wadsworth

Один з найкращих пляжів світу Міріса  - знаходиться на півдні острова і всього за 200 км від екватора. Усі готелі та апартаменти знаходяться не на самому пляжі. Меріса – це ще й назва зовсім маленького містечка, що розташувалося неподалік. Меріса –  ідеальне місце на Шрі-Ланці для спостережень заходів та сходів сонця. Варто зауважити, що із квітня по жовтень у Мерісі низький сезон, високі хвилі, тому це ідеальний час для серфінгу. Натомість любителям дайвінгу слід приїжджати сюди із жовтня по квітень.

Нувара Елія

Фото: 4Neus / Flickr.com

"Чайна столиця" Шрі-Ланки - Нувара Елія - знаходиться в горах, на висоті 2000 метрів. Містечко оточене чайними плантаціями, сюди варто приїздити з грудня по квітень, аби відпочити від спеки, котра панує на узбережжі океану. 

Фото: Augapfel / Flickr.com

Поруч з Нувара Елія знаходяться мальовничі водоспади  - 210-метровий Курунду, 220-метровий Діялума і каскад Бамбараканда висотою 241 м. Усі вони розташовані неподалік один від одного, тож побачити і намилуватися ними можна за пів дня.

Національний парк Хортон-Плейнс

Фото: Augapfel / Flickr.com

Знаходиться на плато у центральній частині острова. Тут можна побачити альпійські луки і дощові ліси. У лісах водяться слони, леопарди та шакали. Цікаво, що на території цього нацпарку заборонено палити.

Пік Адама

Фото: Be Inspire / Flickr.com

За легендою, саме на Цейлон пішов вигнаний з раю Адам. Місцеві жителі точно вказують місце, куди ступила його нога, під час падіння з небесного саду - воно знаходиться на вершині 2000-метрової гори Sri Pada ("священний слід"). Там, на вершині, дійсно є заглиблення, яке дуже нагадує формою відбиток людської стопи. Але представники різних релігійних течій мають, так само, різні трактування, кому саме належала нога, що той відбиток залишила. Буддисти, звісно, вважають його слідом Будди, індуїсти  стверджують, що там ступив Шива, а деякі християни кажуть, що відбиток належить проповідникові святому Томасу, котрий навертав у християнство місцевих язичників. 

Окрім всього описаного вище можна ще податися в Дехівалі  щоб помилуватися незвичайним видовищем - танком слонів, а національні парки в Ялі, Вілпатту, Гал-Оя - мальовничі заповідники, в яких зберігається у всьому своєму різноманітті місцева флора, фауна та неповторні ландшафти.

Як пересуватися по Шрі-Ланці

Рух транспорту - лівосторонній. Дороги на острові мають гарне покриття, але є доволі вузькими. Більша частина доріг пролягає через гірську місцевість.

З громадського транспорту на Шрі-Ланці є автобуси і поїзди. Причому на автобусах і потягах, як приватних, так і державних діє один і той же тариф. Автобуси ці досить старі та благенькі, без кондиціонерів і з тіснявою. Понаднормові пасажири у них їздять на даху.

Варто відзначити, що поїзд  - не лише зручний засіб пересування з міста в місто, але і можливість помилуватися мальовничими пейзажами та чайними плантаціями.

Фото: BriYYZ / Flickr

У містах туристи полюбляють користуватися послугами моторикш ("тук-туків") — триколісних моторолерів з критою кабіною. З водієм варто заздалегідь домовлятися про ціну, оскільки "тук-тук" не обладнані лічильником і водії можуть завищувати вартість проїзду. Слід пам’ятати, що за один кілометр в "тук-тук" прийнято платити 15-20 рупій.

Таксі вважається одним з популярних видів транспорту для туристів, але, знайти таксі можна тільки в Коломбо і його передмістях. Ці таксі обладнані лічильником. За посадку в авто слід заплатити 28-30 рупій і за кожен кілометр по 24-26 рупій.

Правила дорожнього руху

Говорити про оренду авто на Шрі-Ланці, або якісь реальні правила дорожнього руху практично немає сенсу - їх не дотримується ніхто з багаточисленних учасників руху по місцевих шляхах.

Крім того, поруч з автомобілями, автобусами, тук-туками тощо, абсолютно рівноправно і так само хаотично рухаються мотоциклісти, велосипедисти, запряжені волами вози і, навіть, слони. Усі вони роблять це як їм заманеться, можуть раптово зупинятися серед дороги, не реагують на сигнал і т.д.

Фото: Ilya Varlamov / zyalt.livejournal.com

Існують офіційні обмеження швидкості, котрих ніхто не дотримується: у місті - 56 км/год, за містом - 72 км/год.

Поруч з місцевими дорогами немає тротуарів, тож люди ходять по дорозі, на дорозі торгують, працюють, так само на дорозі всюди бавляться діти.

Для оренди автомобіля на Шрі-Ланці необхідно мати водійське посвідчення міжнародного зразка і кредитну карту. Вік водія повинен бути не менше 21 року, стаж водіння - від року.

Проте, якщо дуже хочеться орендувати авто, краще орендувати його в комплекті з місцевим водієм.

Важливо знати

Не рекомендується пити сиру воду і користатися продаваним на вулиці льодом - він може бути приготовлений із сирої води. Уживати рекомендується тільки мінеральну воду в пластикових пляшках з фабричною пробкою, а також ретельно і регулярно мити руки милом. 

Протягом усього року найбільш зручний світлий легкий одяг з натуральних тканин. Офіційний одяг потрібний дуже рідко, вимоги до нього навіть на обідах у великих готелях дуже демократичні, але пляжний і спортивний вигляд не вітається.

Фото: Ilya Varlamov / zyalt.livejournal.com

У країні досить явні ознаки національного конфлікту. Тому запобіжні заходи, здійснювані урядом, видно на кожнім кроці, особливо - на півночі країни. На вулицях багато військовослужбовців, на внутрішніх автодорогах всюди встановлені блокпости, залізничні станції й автовокзали обгороджені парканом, а на входах стоять військові і перевіряють документи абсолютно у всіх пасажирів. Деякі готелі, національні парки і курортні райони охороняються національною армією, але робиться це досить непомітно для стороннього погляду. Південних, туристичних районів, це практично не стосується, але все-таки рекомендується виявляти спокій у випадку несподіваних перевірок, тим більше, що проводяться вони звичайно в дуже коректній формі. 

Давати чайові не обов'язково, часто оплата послуг (до 10%) включена в рахунок. Однак портьє в готелі і носії очікують невеликих (20-30 рупій) чайових. Також прийнято подякувати офіціанту невеликими чайовими, але тільки за гарне обслуговування. 

Справжньою проблемою на Цейлоні є мавпи. Вони можуть вирвати з рук їжу чи який-небудь потрібний дріб'язок, аж до фото- чи відеокамери. На території монастирів мавпи вважаються недоторканними, тому спроба погнатися за такою злодійкою може викликати у місцевих жителів агресію. Також мавпи можуть залізти в готельний номер і улаштувати там справжній розгардіяш, тому перед виходом варто щільно закривати вікна чи спеціальні протимоскітні рами із сіткою.

При вході в храм потрібно знімати взуття і головний убір. Короткі шорти і відкрита майка - зовсім не відповідний наряд для відвідування святого місця. Якщо служителю на вході ваш одяг здасться занадто відвертим, то вам видадуть накидку-саронг.

Не рекомендується без дозволу фотографувати місцевих жителів і храми, повертатися спиною до статуй Будди чи позувати на їхньому фоні.

Фото: DennisSylvesterHurd / Flickr.com

До ченців нікому не можна торкатися, а жінки не повинні передавати їм речі з рук у руки.

У громадських місцях краще не сидіти, закинувши ногу на ногу - підошва взуття, звернена на когось вважається у буддистів виявом неповаги.

За збереження і поширення наркотиків за законом - страта, але проте всюди пропонують легкі наркотики чи наркотичні трави. Забороняється збір коралів (мертві гілки коралів, що викидаються океаном на берег, можна збирати безперешкодно).

Будьте обережні з жестами: еквівалентом "середнього пальця" тут вважається відстовбурчений вказівний палець (так, як ми ми зазвичай показуємо жестом "один").

В аеропорт варто прибути перед відльотом за 3 години. 

Митні правила

Що дозволено ввозити:   

- безмитне ввезення 2 пляшок (0,75 л) вина та 1,5 л міцних спиртних напоїв, 

- 250 мл туалетної води та 60 г парфумів; 

- сигарети, тютюн, сигари. Розмір мита на них визначається розміром виробу. Наприклад, за ввезення сигарет довжиною від 72 до 84 міліметрів стягується 6,7 LKR за штуку, довше за 84 міліметри — 7 LKR;

- національна валюта не більше 250 LKR

 Що заборонено ввозити: 

- індійську та пакистанську валюти.

Для того, щоб вивезти з країни вироби із слонячої кістки, колекції марок та монет, необроблені коштовні і напівкоштовні камені, необхідно мати спеціальний дозвіл.  

З Шрі-Ланки можна вивозити не більше 2 кг чаю на одну людину.

Фото на головній з Flickr (by lukio.)


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [1]
Коментар:
Захисний код:
Olesia Yedynak _ 26.03.2013 20:45
мммм...як смачно! тепер ця країна не дасть мені спокою:)
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook