Про неперевершену архітектуру центральної частини старого Львова відомо в цілому світі. Особливої уваги заслуговує одна з найдавніших вулиць цієї частини – Вірменська, що впродовж багатьох століть була головною у вірменському кварталі.
![]() |
Вірмени на території Львова з'явились в період найбільшої могутності Галицько-Волинського князівства, у період колонізації вірменського народу. Саме в місті Лева знаходилась одна з перших таких колоній.
Будинок №2 зведений у другій половині XIX століття. У різний час тут діяли різні організації, а на початку XX – розміщувалися музичні товариства та навіть Вищий музичний інститут. Свого часу в цьому будинку також знаходилась культурно-просвітницька організація "Руська бесіда", що гуртувала довкола себе мало не всю львівську еліту.
Будинок № 7. Унікальною пам'яткою сакральної архітектури є ансамбль Вірменського собору, що славиться своїми незвичайними вітражами та дивовижними фресками. Комплекс кладається із власне собору, приміщення колишнього жіночого монастиря та палацу вірменських архієпископів. Собор зведено в 1368-1370 роках в традиціях давньовірменського будівництва архітектором Дорінгом.
У південному подвір'ї, розташованому між вулицею та собором, збереглися рештки старовинного кладовища — намогильні плити, що датуються ХІV-ХVІІІ століттям. У східному подвір'ї стоїть колона святого Христофора. Тут же знаходиться будинок колишнього вірменського банку, найстарішого у Львові ломбарду.
Будинок № 20 вважається найціннішою пам'яткою житлової архітектури цілої вулиці. Зведений у XVI столітті італійським архітектором Петром з Лугано, або Петром Італійцем, як його ще називали, у стилі Відродження. Особливо цікавим є портал, тобто вхід в будівлю, прикрашений колонами.
Будинок №21 являє собою чи не єдиний в місті зразок архітектурного мистецтва у стилі ампір. Побудована в першій половині XIX століття, споруда вражає своїм барельєфом, який прикрашає другий поверх.
Будинок № 23 споруджений у XVIII столітті. Але цікаво те, що спершу тут стояло два будинки, і вже згодом їх обєднали в єдине ціле. Особливо вражає фасад будинку, який декоровано на тему чотирьох пір року. За це будівлю й називають "домом пір року". Цікаво, що другий поверх споруди прикрашають барельєфи, що втілюють тему життя й побуту селян в різну пору року, а між третім та четвертим поверхом – розміщено зодіакальну символіку.
Мандруйте Україною та відкривайте для себе нові захоплюючі місця! А відновити сили під час мандрівки Ви можете в мережі ресторанів "A la minute". З нами не лише смачно, а й по-справжньому затишно!
"A la minute" - найкраще місце для відпочинку в дорозі!