Сімеїз

За 21 км від Ялти, там, де з-за моря виринає сонце, відкриваючи щоденний театр світла та тіні на схилах Кримських гір, знаходиться один з наймальовничіших куточків України – селище Сімеїз. Попри свою красу, Сімеїз лишається невідомим для більшості українців. А даремно! 

Фото: adonis-crimea.com.ua

Головною природною пам’яткою цієї мальовничої частинки Великої Ялти, безсумнівно, є гора Кішка, яку видно ледь не звідусіль. Хоча своєю українською назвою гора завдячує аж ніяк не домашнім улюбленцям, а своїй кримськотатарській назві Кош-Кайя, вона й справді схожа на кішку. Особливо це помітно з її східного боку. Сьогодні гора заввишки 255 метрів має статус ландшафтної пам’ятки Криму, наданий Кішці у 1947 р.

Гора Кішка. Фото: a-a-ah.ru

Здалека гора виглядає неприступною, але насправді піднятися на Кішку може хто завгодно. Щоб насолодитися виглядом на довколишні гори, море та сам Сімеїз, радимо усім закоханим піднятися на оглядовий майданчик, від якого починається екостежка. Дістатися сюди можна як пішки, так і на маршрутці №36 або ж власним авто. Місцеві турфірми організовують тури на Кішку, поєднуючи їх з відвідинами місцевої обсерваторії.  

Симеїзька обсерваторія. Фото: suntime.com.ua

Кішка була заселена ще у IV тисячолітті до нашої ери. З її північно-східного боку були знайдені залишки таврського поселення, датовані IX ст. до н.е., а також найбільший в Криму таврський могильник, відомий любителям езотерики як таврські дольмени. Окрім дольменів, на Кішці можна побачити залишки середньовічної фортеці Лімена-Ісар, яка височіла тут у VIII столітті.

Таврські дольмени. Фото: www.simeiz.net

Поруч з Кішкою тисячоліттями несуть варту декілька інших своєрідних гір: Діва, Панеа та Крило лебедя. Панеа, до речі, теж багата на археологічні пам’ятки. Дослідникам вдалося знайти тут залишки монастиря VIII – IX ст. та поселення Ай-Панда.

Таврські дольмени. Фото: www.simeiz.net

Насолодившись природними принадами Сімеїзу, перейдіть до культурної програми. Якщо Ви любите українську літературу, запросіть свою половинку до музею Михайла Коцюбинського. У 1911 році видатний український письменник відпочивав у Сімеїзі разом із своєю сім’єю. 47 років потому тут було відкрито музей для вшанування його пам’яті.

Після тривалої перерви музей було відновлено та знову відкрито у травні 2011 року до сторіччя перебування у Сімеїзі Коцюбинського.

На другому поверсі меморіального будинку, де власне і розташувався музей, сьогодні можна побачити старовинні меблі, колекцію старих фотографій та копії документів, які розповідають про життя та творчість цієї видатної особистості, зокрема про перебування Михайла Коцюбинського у Криму.

Опісля прогулянки гірськими стежками Сімеїзу та відвідин музею завітайте до Ялти, з її численними культурними памятками, чарівною набережною та одним з символів Криму – горою Ай-Петрі.

Ялта на фоні Ай-Петрі. Фото: crimea-tourism.com

В Ялті, неодмінно огляньте палац еміра Бухарського. Це одна з найоригінальніших будівель міста. Сьогодні палац еміра Бухарського є корпусом санаторію "Ялта". Будинок був зведений у 1903 р. у мавританському стилі за проектом ялтинського міського архітектора Н.Г. Тарасова. Асиметрична композиція палацу, ажурне різьблення колон, портики, тераси, лоджії, бельведери та багато інших архітектурних елементів не залишать вас байдужими.

Палац Бухарського еміра

Продовжте день візитом до Лівадії. Романтичний, легкий, залитий світлом Лівадійський палац розташувався серед парку з кедрами, соснами, кипарисами, де поміж деревами то тут, то там виринають фонтани та альтанки. З історичних причин палацу не судилося довго приймати в своїх стінах членів царської родини. Всього через декілька років після його зведення у 1911 р. архітектором Н.П. Красновим відбулася жовтнева революція, і палац перетворився у санаторій. Його архітектура приводить у захват!

Лівадійський палац. Фото: www.yaltarent.com

Окрім, власне, окремих декоративних елементів, варто звернути увагу на те, що палац у Лівадії був спроектований таким чином, щоб бути максимально відкритим сонцю. Мабуть, найвизначнішою подією в історії Лівадійського палацу була Ялтинська конференція, що відбулася у лютому 1945 р. Саме тут очільниками СРСР, США та Великобританії були вирішені ключові питання закінчення війни та післявоєнного ладу.     

Лівадійський палац. Фото: www.flickr.com

Завершіть день романтичною прогулянкою по ялтинській набережній, де у теплі сонячні дні стоятимуть білосніжні лайнери, а довкола лунатиме безліч іноземних мов, адже поряд з вами романтикою Ялти насолоджуватимуться туристи з усього світу.   

Ялтинська набережна. Фото: golodranec.ru