Долина Привидів

Якщо їхати по трасі Сімферополь - Алушта, то невдовзі після Ангарського перевалу з дороги відкривається чарівний краєвид на гору Демерджі, яка складається з двох pазділених сідловиною гір - Північної (1356 м) і Південної (1239 м).

У процесі геологічних змін, в результаті вивітрювання і впливу атмосферних опадів тут утворилися химерні фігури - піраміди, стовпи, вежі і кам'яні "гриби", які тепер називають Долиною Привидів.

Фото з flickr.com (ofstudio)

Гора відноситься яйлі Демерджі, назва якої в перекладі з тюрського означає "коваль". Вона немов гігантський їжак вся вкрита химерними утвореннями, сформованими природою. На відміну від інших кримських яйл, Демерджі складається не з вапняка, а з конгломератних порід (гальки і валуни стародавніх порід, схоплені вапняковим "цементом").

Вчені вважають, що вік цих гірських порід складає 800 мільйонів - 1 мільярд років. Це найдавніші гірські породи в Криму. Під впливом вивітрювання гори поступово руйнуються, утворюючи цікаві і своєрідні скульптури, які видаються рукотворними.

Фото з uafacts.com

Демерджі час від часу здригається від підземних поштовхів (тому й назва така - "Коваль"). Під час одного з таких поштовхів стався розкол яйли на дві частини: північну і південну. Останній поштовх був зафыксований в 1927 році, під час Ялтинського землетрусу.

Найбільш характерним статуям відвідувачі дають імена. Є тут і Сфінкс, і Гном, і Велетень, і Жаба, і багато інших. Особливо багато дивовижних скульптур зібрано на так званій Чортовій галявині, яка знаходиться трохи ближче до вершини гори.

Фото з uafacts.com

Найбільшою скульптурою є знаменитий "Палець Петра I", який має п'ять метрів завширшки і 25 м в висоту. З боків від нього розташовані стовпи і пірамідки, менші по висоті, але вельми численні. Такі скульптури тут стоять скрізь, до самої вершини гори. Правда, нагорі природа ще не закінчила їх виточувати: кам'яні фігури там більш одноманітні.

На вершині Південної Демерджі знаходиться ще один відомий об'єкт Долини Привидів - Профіль Катерини II. Велетенський камінь дійсно нагадує бюст імператриці. Найкраще оглядати його здалеку: зблизька не дуже схоже.

Фото з krimea.moy.su

З вершини гори відкривається дивовижний краєвид на Алуштинську долину. У ясну погоду добре проглядаються міські будівлі, тролейбусна траса, які оточують долину масиви гір Чатир Дага, Чамни-Бурун, Бабуган. За ними в туманному серпанку проглядатися силуети Чорного, Великого і Малого опудал. На сході - ланцюг округлих сріблясто зеленуватих мисів. А вдалині у всі боки простягається Чорне море.

Фото з uafacts.com

Біля підніжжя гори Демерджі розташовані залишки стародавньої фортеці Фуна (у перекладі з грецької "Задимлена"). Фортеця була побудована в 15-му столітті на східному кордоні князівства Феодоро. З фортечних споруд вціліла лише церква Святого Феодора Тирона. Вона діяла до кінця 18-го століття.

Особливо цікаво блукати Долиною Привидів в тумані, який, то наповзаючи, то відступаючи, відкрває загадкові силуети, які через мить знову зникають в імлі. Але і в сонячну погоду там є на що подивитися.

Фото Евген Темашев

Біля підніжжя гори знаходиться село Лучісте, з якого і починається маршрут в Долину Привидів. До Лучістого можна дістатися автобусом з Алушти, Сімферополя чи Ялти. У селі потрібно піднятися по вулиці Єнісейської до Т-подібного перехрестя з ґрунтовою дорогою. Далі варіантів підйому безліч. Стежки йдуть і по західному схилу, гублячись серед заростей ліщини й глоду, прямуючи в Долину Привидів, і огинаючи гору з півдня, різко піднімаються до "Профілю Катерини".

Якщо ви будеет прямувати через головну дорогу і КПП, то доведеться сплатити "лісникам" 25-30 грн з людини.

За матеріалами uafacts.com