Іллінецький алмазний кратер

Іллінецький кратер - найвідоміший метеоритний кратер віком близько 400-430 млн. років. Такі місця називають "астроблемами", що в перекладі з грецького означає "зоряна рана". 

Це найдавніший в Європі метеоритний кратер і знаходиться він у Іллінецькому районі Вінницької області.

Його досить просто знайти поблизу міста Іллінці (40 км на південний схід від Вінниці), на вододілі річок Соб і Сібок між селами Лугове Іллінецького та Іваньки Липовецького районів.

Численними науковими дослідженнями було доведено, що Іллінецький кратер має космічне походження і є подією планетарного масштабу - зіткненням Землі з кометою або астероїдом. Саме завдяки такому зіткненню і утворився кратер з первинним діаметром близько 7 км і глибиною до 600-800 м.

При падінні він розколовся на три уламки. Один з них потрапив у місце, де тепер знаходиться село Іваньки, інші два - на місце села Лугове.

В Іллінецькому кратері виявлено вищийй, порівняно із земним, вміст нікелю, іридію, кобальту у співвідношеннях, пртаманних метеоритним породам.

У 1974 році тут вперше були знайдені алмази. Це лише другий кратер на Землі, де були виявлені ці дорогоцінні камені.

До речі, найбільший у світі агат, який утворився в результаті зіткнення з метеоритом, знайшли також тут. Зараз він знаходиться в Берлінському музеї.

Фото з Flickr (by Umschauen)

Деякі осколки метеоритів коштують дуже дорого. У США за 1 грам дають до тисячі доларів, а 3-кілограмовий уламок у Вінницькому планетарії коштує 200 тисяч доларів.

Місцеві жителі знайшли власне застосування для кратера - вони використовують тутешні камені і глину при будівництві будинківі запевняють, що такі стіни не пропускають ні холод, ні спеку. Селяни також шанують чай з трав, зібраних у районі Іллінецького метеоритного кратера, запевняючи, що цей напій надзвичайно корисний при багатьох захворюваннях.

За матеріалами UAFacts.com