Підгорецький замок

На шляху зі Львова у Київ знаходиться один з найцікавіших маршрутів Україною - "Золота підкова Львівщини". Проїхавши Олесько з ошатним замком на горбі, дивіться праворуч, аж доки на побачите шпилі одного з найкрасивіших замків Європи - Підгорецького. Він, а ще Олеський та Золочівський замки, утворюють прекрасний тріумвірат архітектурних див Львівщини.

Щоб подивитися на замок в Підгірцях зблизька (а він, безумовно, більш ніж просто вартий уваги), потрібно звернути у бік Підгірців, поруч із відповідним вказівником і піднятися на гору.

Фото з Flickr (by drpimento)

Там найкраще зупинитися біля величного костелу-усипальниці графів Жевуських, бо якраз навпроти нього починається алея, яка приводить до головної брами замку.

Фото з Flickr (by Andrey Terekhov)

Усі, хто бачив радянську екранізацію "Трьох мушкетерів" Дюма, з Михайлом Боярським у головній ролі, мають пам'ятати ту частинку сюжету, де д'Артаньян ніс підвіски для королеви. Саме на сходах палацу в Підгірцях знімалися сцени запеклого фехтування відважного мушкетера з гвардійцями кардинала Рішельє.

Фото з Flickr (by Active Ukraine)

Підгорецький замок, побудований протягом 1635-1640 років, є одним з кращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями.

Будівництво замку відбувалося під керівництвом архітектора Андреа дель Аква, за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського.

Замок розташований на висоты 399 метрів над рівнем моря, а біля підніжжя цього горба починається долина річки Стир. У гарну погоду, з подвір'я та бастіонів замку місцевість проглядається на багато кілометрів в далечінь.

При будівництві замку використовувалися, в основному, цегла і камінь. У чотирьох кутах палацу знаходяться потужні п'ятикутні бастіони. Рідкісне поєднання палацу і оборонної споруде. Рідкісне і прекрасне.

Фото з Flickr (by grooovy)

У другій половині XVII - на початку XVIII ст. село було власністю Конецпольських (1646-1682 рр.), Собєських (1682 – 1720 рр.). У 1720 р. від сина Яна ІІІ – Костянтина – замок разом з численними селами перейшов до Жевуських. 

Граф Жевуський зібрав у Підгорецькому замку велику колекцію картин, зброї, старовинних книг та меблів. На святкування та забави сюди з'їжджалася шляхта з усіх околиць. Ці гулянки могли тривати тижнями. Крім того, у Підгірцях, навіть, зупинявся французький письменник Оноре де Бальзак.

Упродовж часів розквіту замку його прикрашали найкращі скульптори та художники Європи. Палац мав прекрасно оздоблені зали та кімнати. 

Фото з Flickr (by Notacat)

Раніше перед замком був розбитий прекрасний італійський парк. Але, на жаль, до наших часів він не зберігся. Були в замку кармазинова кімната, а також китайський, золотий, дзеркальний, мозаїчний, зелений кабінети. А ще тут знаходилася величезна бібліотека, архів і арсенал зброї.

Проте, на долю унікальної історичної споруди випало і чимало бід. Почалося все з того, що у 1787 році Підгірці придбав Северин Жевуський, який влаштував у замку алхамічну лабораторію. У той же час невідомо куди зникли найцінніші картини замкової колекції.  З того часу замок став занепадати, його неодноразово грабували і руйнували. Влітку 1915 року він був місцем дислокації 5-го австро-угорського корпусу. Потрапивши на лінію фронту, замок опинився під загрозою знищення російської армією. Однак завдяки наказу генерала Брусилова замок зберегли, проте - пограбували недограбоване раніше.

Фото з Flickr (by OleksiyM)

До 1939 року в Підгорецькому замку знаходився музей князів Сангушків. Однак більша частина експонатів була вивезена з початком Другої світової війни. Рік по тому замок був переданий Львівському історичному музею. Наступні ж роки стали для замку справжнім випробуванням! Спочатку він піддався руйнуванню під час радянсько-німецької війни, потім був знову пограбований, а згодом і зовсім зачинений.

У 1949 році в приміщенні замку розмістили... санаторій для хворих на туберкульоз, який залишався там аж до часів незалежності України.        

Переломним роком у житті Підгорецького замку став 1997-й. Тоді історичний пам'ятник був переданий Львівській галереї мистецтв. В цей же час був створений і фонд, спрямований на відродження замку. На жаль, внутрішнє оздоблення пам'ятки втрачено безповоротно.

Фото з Flickr (by Notacat)

Вже багато років Підгорецький замок перебуває на реконструкції і закритий для відвідувачів, але ніхто не забороняє гуляти навколо замку, лежати в траві навпроти його терас та сходів з північного боку, фотографувати досхочу.      

Окрім "Трьох мушкетерів", у замку знімали ще й такі фільми, як "Потоп", "Богдан Хмельницький", "Помилка Оноре де Бальзака" і "Дике полювання короля Стаха".

Є у Підгорецького замку і своя страшна легенда про привида - Білу Пані. Про цього привида згадують всі у Підгірцях, весь час розповідають всілякі історії. Кажуть, начебто, один з тимчасових власників замку - граф Яблонських - закатував з ревнощів молоду дружину і замурував в стіну живцем. Тож усілякі "очевидці" бачили поруч з замком постать молодої жінки. Працівники-реставратори кажуть, що Біла Пані - була дружиною Яна ІІІ Собеського і що дітлахи з Підгірців полюбляють проситися провести їх у підвали - "подивитися на привида".

Фото з Flickr (by barry_432)

У 2008 р. Підгорецький замок потрапив в Перелік 100 пам'яток світу, які потребують негайної реставрації. Цей перелік складають та поповнюють працівники Всесвітнього фонду пам'яток. Це мало б полегшити отримання замком коштів на реставрацію, проте, вона триває досі і ніхто не знає, коли буде завершена.