По-русски
Українською
Погода:
  • Курси валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Пальне: A92 10.53   A95 10.90   ДП 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 червня у Львові відбудеться найбільша автомобільна подія України та Центральної Європи.


AutoTravel у соціальних мережах


Свой первый холодильник мы с женой купили в магазине Комплект, находится в Одессе, нам понравился этот магазин.

В онлайн магазине оборудоваия stocktools.ru есть все. От ручного инструмента, до мощных лодочных моторов.

Площа: 800 км2
Населення: 35 тисяч осіб
Етнічний склад: угорці, українці, росіяни
Основні конфесії: протестантство, православ’я, греко-католики, євреї

Відоме своїми виноробськими традиціями закарпатське містечко Берегово розкинулось над річкою Верке, за 70 км від Ужгорода та за 5 км від перетину кордону з Угорщиною.

На території міста перші люди проживали ще в добу пізнього палеоліту – знайдено стоянки, яким понад 12 тисяч років. Саме місто було засноване в середні віки принцом Ламбертом, молодшим сином угорського короля Бели І та називалось Лампертаза, проте вже в XIII столітті місто зруйнували війська хана Батия.

В середині XIII століття для відбудови міста й заселення території король Бела IV запросив німецьких переселенців із Саксонії. Тоді місто перейменували у Берег.

Назва Берегсас вперше з’являється на початку XVI століття. В історичних джерелах зазначається, що в цей період сусідні держави неодноразово намагались захопити місто: спершу Брегсас знищили татари, а згодом, вже в XVII столітті – його спалили польські війська, далі – захопили війська Габсбургів.  

Після завершення Першої світової війни місто на якийсь час було під владою румунів, згодом – чехословаків, в міжвоєнний період – угорців, а в Другій світовій – зайняте Червоною армією.

В наші дні Берегово – єдине місто в Україні, де пе­ре­важає угорське на­­се­лення, тому воно стало культурним цент­ром угорців Закар­пат­тя.

Площа Героїв є центральною в місті, а  раніше тут був великий ярмарок. Географічно площа є перехрестям головних доріг з Мукачева, Вино­градова та угорського містечка Вашарошнаминя, тому ще здавна Берегово було розвиненим торговим містом.

 

На цій площі роз­ташований три­­по­вер­ховий па­лац Конта – великий торговельний дім, побу­дований на початку ХХ століття за проектом архітектора, пи­сьменника Тома­ша Мігая.  На розі будівлі вста­но­ви­ли погруд­дя угорському пись­мен­ни­ку – Дюлі Ійєшу. 

Також місцеві угорці встановили на площі пам’ятник загиблим у Першій світовій війні воїнам. У червні 1945 ро­ку пам’ятник було де­­монтовано і на його місці зведено обеліск бійцям 138-ї стрі­лець­кої диві­зії, які по­ляг­ли при ви­зво­ленні Бере­го­ва. Пе­ред па­м’ятни­ком, у цен­­т­рі пло­щі, го­рить віч­ний во­гонь. Пло­ща за­са­д­жена де­кора­тив­ни­ми де­ре­вами. 

Однією із найгарніших будівель Берегова є колишня Велика синагога, побудована у кінці ХІХ століття – в місті здавна проживала численна єврейська община. В 1944 році всіх євреїв міста арештувало місцеве гестапо та відправило до концентраційного табору, звідки живих практично не вернулось.

Тому на стіні будівлі встановлена меморіальна дошка з надписом: „Пам’яті багатьох тисяч євреїв з Берегова та Березької жупи, яких вивезено та знищено в фа­ши­ст­ських концентраційних таборах у 1944 році”.

Сьогодні тут розміщено центр культури та дозвілля міста, побудований у стилі соцреалізму.

У центрі площі роз­та­шо­вана реформатська церква Берегова. Церкву почали спо­руд­жу­вати у XVIII столітті, та вона згоріла під час чеської окупації після Першої світової війни. Невдовзі її вдалося від­­бу­ду­вати.

На зовнішніх сті­нах церкви висять три меморіальні до­шки, присвячені пам’яті трансільванського єпи­скопа Ішт­ва­на Ґелеї Катона та батька бе­ре­­­­гів­ської рефор­мації Балажа Ра­дана. На вну­трішніх стінах – закарпатським жертвам ста­лін­ського терору та свя­ще­никам, які від­дали за віру своє життя.

В місті знаходиться ще одна пам'ятка архітектури – графський двір Бетлена, що є ансамблем споруд XVII століття.

 

Одноповерхову будівлю прикрашає шість колон у стилі епохи Відродження. Підвал зберіг свою готичну стелю, і найбільш ймовірно, тут раніше був монастир. На фасаді будівлі зберігся надпис „Бетлен, 1629”.

Тепер в цій будівлі розміщено Краєзнавчий музей. У виставкових залах музею дотримано хронологічний принцип розміщення експонатів.Перший зал присвячений найдавнішій історії. Гордістю музею є такі рідкісні експонати, як фрагмент зубів мамонта, знаряддя праці найдавнішої людини епохи палеоліту та предмети побуту бронзового віку. Особливо цікавими є експонати римського періоду історії нашого краю –  фрагменти печі для випалювання керамічних виробів, форми для виготовлення металевих предметів.

Великою є колекція, що знайомить відвідувачів музею з історією Берегова часів Першої світової війни та міжвоєнного періоду. Також один із залів музею прикрашають 35 живописних полотен берегівського митця Йожефа Гарані, подаровані автором рідному місту. Не менший мистецький інтерес викликають 174 пам’ятні знаки та медалі відомої тамтешньої  художниці та кераміста Ганни Горват.

На стіні будівлі висять меморіальні дошки трансільванських князів, тобто королів Угорщини – Габора Бетлена, Ференца Ракоці II-го та його помічника Келемена Мікеша. 

Загалом в місті знаходиться чимало архітектурних споруд, що викликають неабиякий мистецький інтерес.

В 1909-1910 ро­ках було по­бу­­до­ва­но го­тель „Гранд Роял Берегсас”. За радянських часів тут містився берегівський істо­рико-краєзнавчий музей. Сьо­год­ні тут гур­то­жи­ток За­кар­пат­сь­ко­го угор­ського інституту імені Ференца Ракоці II. На стіні будівлі вста­новлена пам’ятна дошка угор­ському пись­мен­нику Жіґмонду Мо­ріцу

Навпроти берегівської реформатської церкви зна­хо­дить­ся Палац ко­лиш­нього комі­тат­ського суду "Берег медє", який був споруд­же­ний в 1908–1909 ро­­ках за проектами ар­хі­тек­тора Фе­рен­ца Яблон­ського.

Після війни в будин­ку була роз­міщена вій­ськова ка­зарма, а згодом - за­вод точ­ної меха­ніки. Сьо­год­ні тут – Закар­пат­сь­кий угорський ін­сти­­тут імені Ферен­ца Ра­ко­ці II.

На площі Ференца Ракоці II роз­та­шована будівля колишнього панського казино Березького комітату. Ка­зино побудовано в 1912 році, воно було центром культурного та гро­мад­ського життя  комітату. На стіні будівлі встанов­ле­но меморіальні дошки, які засвідчують перебування в на­шому місті угорського графа Іштвана Сечені та угорського пись­менника Ференца Мори. Перед будинком знахо­диться також  бронзова скульптура видатного угорсь­кого поета Шан­дора Петефі. 

В кінці XVII століття на пе­рехресті площі Героїв та вулиці Мукачівської у стилі бароко звели готель „Орослан”, що є однією з найкрасивіших споруд міста.

 

Сьо­годні тут розміщено Бе­­ре­гівський угор­ський національний театр імені Дюли Ійєша.

На околицях міста знайдено цілющі термальні й мінеральні води, тому Берегово стало популярним серед туристів.

 

 

 


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі [0]
Коментар:
Захисний код:
Авторизація
Електронна пошта:
Пароль:
Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь.
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook
Facebook