Золочівський замок

Перша згадка про Золочівський замок вперше зустрічається в документах в 1532 році. Саме тоді власник міста Станіслав Сенінскій продав замок познанському дворянину - графу Гуркову. Пізніше замок перейшов у руки Якова Собеського - батька майбутнього короля Польщі.     

Собеський взявся активно займатися своїми володіннями. У 1634 році він перебудував замок, зміцнивши його чотирма бастіонами. Прямокутний замок оточували земляні вали, покриті кам'яними плитами. По кутах валів розташувалися бастіони зі стороженвимі вежами.   

А ось польський король Ян ІІІ Собеський у замку практично не бував. У 1672 році будова сильно постраждало від руйнівних дій турків. Але вже через три роки замок був відновлений. Після смерті Яна ІІІ замок перейшов у володіння його сина Якова.    Наступними господарями фортеці стали представники роду Радзивіллів. На жаль, станом замку вони особливо не цікавилися, що спровокувало його руйнування. Чергові господарі Золочева - Комарницькі - відреставрували замок, але в 1840 році продали австрійцям під військові казарми. Пізніше влада Австрії використовували приміщення в якості суду і тюремних приміщень.          

З 1939 по 1941 роки в Золочівському замку розташовувався відділ НКВС. Тут же, за часів німецької окупації, знаходилося гестапо. У 1986 році, стараннями історика Бориса Возницького, у Золочівському замку нарешті було відкрито музей.         

Ще одна пам'ятка - так званий Китайський палац. Гордістю Золочівського замку завжди вважалися... туалети. І це неспроста: конструкція туалетів дозволяла уникнути смороду, який долинав з вигрібних ям. На ті часи саме з цієї причини туалети в житлових приміщеннях зустрічалися рідко. А ось в замку були всі зручності для життя.     

Як і належить такій будові, Золочівський замок оповитий таємницями і легендами. На замковому подвір'ї лежать два камені, покриті загадковими письменами і малюнками. Хто зробив написи, і що вони означають - невідомо. Але, за однією з версій, на камені нанесена частина шифру, який вказує, де заховані скарби лицарського ордену тамплієрів. Подейкують, що якщо «правильно» торкнутися каменів, то збудеться бажання - романтичне чи матеріальне.    

В даний час в Золочівському замку триває реконструкція. Але обидва палаци відкриті для відвідування, вже відновлено внутрішній інтер'єр. Крім того, тут можна побачити експозицію, присвячену жертвам сталінських репресій.