Замок в селі Свірж

Замок в селі Свірж, що знаходиться на пів шляху між Бібркою та Перемишлянами відомий вже майже пів століття. Його історія напряму пов’язана з тутешнім селом, перші згадки про яке датуються ще початком 14го століття, коли це поселення мало статус міста. Згодом це досить велике поселення розділилося на місто та село, а тупу тут проживає не більше як 1000 мешканців.

Твердині просто неможливо не помітити, якщо їхати зі сторони Бібрки. Я це називаю так званим «ВАУ-ефектом», коли щось побачене на шляху заставляє відразу сильно тиснути на гальмо (добре, якщо є ABS), щоб зупинитися і насолодитися ідеальним несподіваним моментом. Це якраз воно тут у Свіржі.

Перші камені замку були закладені ще на початку 15го століття, щоб слугувати резиденцією місцевих шляхтичів. Його неодноразово здобували козаки і татари протягом бурхливих літ 16го століття і сучасного вигляду він набув якраз внаслідок перебудов після навал. Вагомий внесок у розвиток замку зробила родина Цетнерів, останній член якої і власник замку помер в 1821 році. За час їхнього розпорядження до і так гарного замку додається мальовничий парк, облагороджується ставок та приналежна територія. Згодомо чарівна будівля багато разів переходить з рук в руки, аж поки в 1939 році не націоналізується з приходом «визволителів» зі Сходу. З час Другої Світової війни всі надбання розграбовані і колись замок-красень залишається нікому не потрібний. Розпочата ще 40 років тому реставрація не закінчилася і досі, а тому в’їзна брама практично весь час зачинена. На жаль мені жодного разу не пощастило потрапити в середину, хоча, дивлячись крізь шпарини можна побачити, що нічого путнього в середині нема. Хіба купа хаотично розкиданих будматеріалів.

Тим не менше це мій улюблений замок України за свій казковий образ над ставочком та чудовий оборонний стиль, як у справжніх середньовічних твердинь. А можливо мене він так тягне, бо я ніяк не можу пробратися до середини. Хто зна..?

До речі, Свірзький замок неодноразово фігурував у знаменитих радянських фільмах «Три Мушкетери». Приїдьте сюди і спробуйте відчуйти себе одним із них :-)

Суміжні пости: 

Маршрут Замками "Золотої Підкови" Львівщини (частина - 2)

Замок в Старому Селі

Свято-Успенська Унівська лавра