По-русски
Українською
Погода:
  • Курсы валют: USD 11.5   EUR 15.7
  • Топливо: A92 10.53   A95 10.90   ДТ 9.74

Leopolis Grand Prix
27-29 июня во Львове состоится крупнейшее автомобильное событие Украины и Центральной Европы.
nashelito: архив
Выберите промежуток времени, за который Вы хотите посмотреть записи в блогах
Хмара тегів
jazz Jazz Koktebel Іркутськ Іссик-Куль Ґерґеті Ґерґеті Трініті Абхазія автостоп Ананурі Ангара Арагві Арка Дружби Ахалхалакі Білорусь Байкал Боржава буддизм Бурхан Бурятія Бухара Військово-Грузинська дорога вірмени Ваніс Квабебі Вардзія Великий Шовковий Шлях Верхній Ларс вино гори греки Грузія Гур Емір джаз Джварі дорога Жинвалі Жинвальське водосховище законодавство залізниця Кавказ Казахстан Казбеґі Кам'янець-Подільський караван-сарай Карпати КБЖД Киргизстан книги Коктебель кордон Крим Кумурдо Ліствянка література лобіані Львів мінарет міст Міст Миру Мале Море Малий Кавказ мандри маршрут медресе Мейдана Метехі мечеть мис митниця мовзолей монастир монахи море мотаня Мткварі Мцхета Ніноцмінда ніч навпростець напівпустеля Нарікала озеро Ольхон остріа Ош Південна Осетія пішки Паравані плов полонина пором Порт Байкал прикордонний перехід прогулянки Регістан Російська Імперія Російська Федерація Росія руїни Сіоні Сакартвело Сакгамо Самарканд Светіцховелі Свецісховелі свята Ніно Середня Азія Сибір скарб Степанцмінда таємниця Тамерлан Ташкент Тбілісі Тимур Тмоґві Тоба-Варчхілі трекінг Тсхрацкаро тунель Тянь-Шань Угулбек Узбекистан Україна фестиваль фортеця Форум Видавців фото Хіва хінкалі хачапурі Хертвісі Хобой Ходжа Насреддін храм храми Хрестовий перевал християнство Хужир Цалка цариця Тамара церква Цмінда Самеба шаманізм Шаманка Шердор

Форум Видавців у Львові або Подорож до літератури

18 сентября 2012, 14:04

У одній розмові про подорожі якось зайшла мова про мусульманські країни, про те, як "небезпечно туди їхати", особливо, коли це "Афганістан, або Пакистан"... І тоді я згадав про книгу Грега Мортенсона та Девіда Олівера Реліна "Три чашки чаю", дія якої якрах і відбувається у найбільш віддалених гірських регіонах цих двох країн. Це біографічна історія про американського альпініста Грега Мортенсона, який хотів піднятися на К2 - чи не найнебезпечнішу і другу за висотою гірську вершину світу. Але не зміг, загубився, мало не загинув. Його виходили бідні і всіми забути жителі тих місць - балті. 

Перебуваючи у високогірному, відрізаному від цивілізації селищі, американець побачив, як діти навчаються, сидячи на землі та камінні, відкриті усім вітрам і пообіцяв собі, а потім і цим людям, що побудує для них школу...

Варто згадати, що сам Грег не був заможною людиною, у США він ночував на задньому сидінні свого старенького авто, а речі тримав у камері схову.

Я не буду переповідати всього змісту книги, адже цю "мандрівку" в історію кожен має здійснити сам. Але маю сказати, що станом на сьогодні Грег Мортенсон побудував у найбідніших і найдальших районах Пакистану та Афганістану більше 150 шкіл, центрів для жінок, водогонів для біженців, отримуючи практичну допомогу не лише від жителів цих регіонів, представників пакистанської влади, духовенства, але й від страшних бородатих членів "Талібану"...

Після цієї історії, людина, яка говорила про небезпеку вигукнула: "Я тепер дуже хочу в Пакистан!"

Якийсь у мене надзвичайно довгий виходить вступ, але, можливо, він допоможе зрозуміти те, що я намагаюся сформулювати вже цілий тиждень.

*  *  *

На початку осені, у вересні, Львів на декілька днів перетворється на справжню літературну столицю - сюди з'їжджаються сотні видавництв, аби запропонувати читачам тисячі історій, пригод, казок, ба, навіть - практичних порад, чи рекомендацій. Не кажучи вже про найрізноманітніші інструкції з того, як стати щасливим.

Збираючись на Форум квитки на потяг треба брати зазделегіть, інакше можна проґавити таку омріяну подорож до літератури (за літературою?). Ну а на власному авто, по чудовій, як на звичайний стан українських доріг, трасі через Рівне до Львова можна спокійно доїхати за 5-6 годин. Це з зупинками всілякі хот-доги та інші радощі буття.

Крім того, на під'їздах до Львова, неподалік від цієї траси знаходяться кілька чарівних замків, які входять до Золотої підкови Львівщини.

У ці дні Палац Потоцьких і Палац Мистецтв на вул. Коперника стають епіцентром культурного життя країни. Та й не лише вони, але й більшість кав'ярень, ресторанів та різноманітних барів у центрі Старого Львова. А ще: театр ім. Леся Курбаса, театр "Воскресіння", музеї, галереї. Часом історії розказують прямо на вулиці, супроводжуючи їх музикою, танцями, перформансами та забавами.

Письменники Брати Капранови та лідер гурту "От Vinta" Юрко Журавель.

Фото: прес-служба Форуму / LUFA / Viktor Gurniak

Ну і книги, звісно.

Фото: прес-служба Форуму / LUFA / Viktor Gurniak

Часом так буває, що хочеться подорожувати, але не виходить. З різних причин - брак часу, фінансів, сміливості, безсовісності, тощо. І тоді на допомогу тим, хто без подорожей не уявляє свого життя, приходять книги. 

Вони можуть розповідати історії про такі краї, де ви ніколи не були і не будете (наприклад, країна Оз, або Середзем'я), точніше, не буде ваше фізичне тіло. У всіх інших сенсах можете подорожувати куди завгодно, головне, щоб вистачало уяви. 

Фото Андрія Овчарука

Навряд чи книга Хорхе Луїса Борхеса могла б замінити чудову подорож до Буенос-Айрес, але вона точно може прикрасити щоденне нудне пересування від дому до роботи вздовж будь-якої з гілок метро, трамвая, чи автобуса.

Проте на Форумі у Львові можна не лише придбати собі повний наплечник книг (як, наприклад, вже не перший рік роблю я).

Кожного року, окрім книжкового ярмарку у Львові проходить літературний фестиваль, куди приїздять літератори не лише з України і Росії, але, досить часто, і з Європи: з Польщі, Австрії, Німеччини, Франції, Великої Британії тощо.

Усі ці письменники та поети приїжджають поспілкуватися з своїми читачами, підписати книги тим, хто не може без того жити, влаштувати читання-тандем із кимось, чи авторську зустріч, дискусію або круглий стіл.

Письменників же можна піймати у лотках видавництв, або ж просто на території ярмарки.

Письменниця Лариса Денисенко під час афтограф-сесії.

Фото: прес-служба Форуму / LUFA / Viktor Gurniak

Найрізноманітніших заходів у ці дні так багато, що вони заледве влазяться у 160-сторінкову програму, підготовану організаторами. Часом бувають запізнення та накладки, але є заходи, на які відвідувачі стають у чергу, потім наповнюють повний зал, сидять на підлозі, звисають зі стелі :)

Дискусія з нагоди виходу книжки "Світло згасло в країні див" за участі почесного гостя Львівського міжнародного літературного фестивалю в межах 19. Форуму видавців Львові ДіБіСі П'єра (Велика Британія) "Як боротись зі зневіреністю в епоху світового декадансу? Погляд на другу половину двадцятого століття з різних боків Берлінського муру". Фото: прес-служба Форума / LUFA / Vitaliy Hrabar

Цього року у Львів завітав лауреат Букерівської премії 2003 року ДіБіСі П'єр. Під час дискусії про світовий декаданс, яка, зрештою і стала презентацією книги, сам автор, а також Юрій Андрухович і перекладачка Галина Шиян зачитували з книги уривки англійською та українською мовами, а також намагалися з'ясувати, як із тією самою зневіреністю боротися.

Фото Андрія Овчарука

Цікаво, що головний герой щойно перекладеної українською мовою книги ДіБіСі П'єра "Світло згасло в Країні Див" збирався накласти на себе руки, але, натомість вирушив у мандри, де з'ясувалося, що жити (а ще й життя у подорожах) - це найкраще із того, що з людиною може статися.

Для тих, кому подобається читати, гортати, ге, навіть, нюхати книги - Форум може стати місцем, схожим на рай. Для тих, хто читати не любить, Форум може стати шансом відкрити для себе величезний світ мандрів за межами своїх можливостей.

Адже, нехай дослідження "британських вчених" і кажуть, що за життя активний читач може прочитати лише 3 тисячі книг, то краще прочитати бодай стільки, а отже - прожити додаткових 3 тисячі життів, окрім свого, рідного, аніж потім шкодувати.

З подорожами точнісінько так само: звісно, світ великий, а ми маленькі, але якщо на дорогу не ступити, то вона і не побіжить під ногами...


Если вы нашли ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Тэги: Львів, книги, мандри, література, Форум Видавців
Комментарии [0]
Комментарий
Защитный код:
Авторизация
Электронная почта:
Пароль:
Запомнить меня на этом компьютере
Если вы новый читатель, пожалуйста, зарегистрируйтесь.
Вы можете войти под своим аккаунтом Facebook
Facebook